×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Свалете мартениците! В Бургас дръвчетата цъфнаха, пристигнаха и първите щъркели край Средец


Свалете мартениците! В Бургас дръвчетата цъфнаха, пристигнаха и първите щъркели край Средец
В ж.к. „Братя Миладинови“ вече са забелязани цъфнали дръвчета, които озаряват с настроение
08 Март 2026, Неделя, 16:59 ч.
Автор: Емел МАХМУД

Забелязахме птиците още през февруари, но за кратко бяха изчезнали, пише наш читател

Пролетта вече ясно напомня за себе си в Бургаско, а първите видими знаци за смяната на сезона не останаха незабелязани от читателите на Флагман.бг. В ж.к. „Братя Миладинови“ вече са забелязани цъфнали дръвчета, които озаряват с настроение и подсказват, че зимата отстъпва.

Това е и един от най-сигурните народни знаци, че времето за мартениците е към своя край, макар че още е началото на март и има две седмици до настъпването на астрономическата пролет. Според българския обичай червено-белият символ се сваля, когато човек види цъфнало дърво или щъркел. Тази година и двата знака вече са налице в Бургаско.

Жители на жк „Братя Миладинови“ коментират, че през последните дни природата рязко е променила облика си. По-високите температури дадоха отражение и в града вече се усеща типичното пролетно оживление. Цъфналите дръвчета в един от най-населените бургаски комплекси са сред първите сигурни сигнали, че сезонът се обръща.

Още един символичен знак за настъпващата пролет идва и от района на Средец. Наши читатели съобщиха, че край града вече са видели щъркели. Появата на птиците всяка година се приема с особено вълнение, защото в народните вярвания именно щъркелът носи посланието за ново начало, топлина и плодородие. За мнозина това е моментът, в който мартеницата трябва да бъде свалена и закачена на цъфнало дърво или поставена под камък, както повелява традицията.

Тази година пролетната картина в Бургаско се подрежда рано и красиво. От една страна са първите цъфнали дръвчета в самия град, а от друга са щъркелите, забелязани край Средец. Така природата сама дава знак, че март вече навлиза в своя по-мек и ведър ритъм.

"Край с. Констатиново - на пътя за Средец, видяхме щъркели още през февруари. Добре, че времето се задържа сравнително топло за сезона, та нямаше обратни ефекти върху природата. Ние по традиция, въпреки че видяхме щъркели, се накичихме с мартеници. Но днес отново забелязахме птиците и решихме, че е време да ги свалим", пише наш читател от Средец.

За българина мартеницата не е само украшение, а знак за здраве, надежда и нов цикъл. Затова и моментът на нейното сваляне винаги носи особено настроение. В Бургаско този момент вече настъпи. Щом има цъфнали дръвчета в „Братя Миладинови“ и щъркели край Средец, традицията е изпълнена.


В категории: Бургас


Емел МАХМУД Автор
Емел МАХМУД
3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Самолет се разби в Германия, има загинали Самолет се разби в Германия, има загинали 15/04/2026, Сряда 10:08 0
Тервел ИЛИЕВ Какво време ни очаква до края на април Какво време ни очаква до края на април 15/04/2026, Сряда 09:30 0
3
Коментара по темата
3.
?
08.03.2026 21:32:51
0
3
Лично мен, баба ме учеше, че трябва да видя щъркел и чак тогава ги свалям и ги слагам под камък.
2.
дрън
08.03.2026 18:18:31
1
7
....и започнете да ги окачате по тях....най-голямата простотия!
1.
нищо общо няма
08.03.2026 17:26:23
0
4
свалянето на мартениците с разцъфтяването на дърветата.При климатични аномалии дървета цъфтят и през февруари,значи-да не си слагаме изобщо мартеници.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Какво време ни очаква до края на април Какво време ни очаква до края на април През идния уикенд предстои застудяване След ужаса на терасата - щастлива развръзка за момченцето от Ямбол След ужаса на терасата - щастлива развръзка за момченцето от Ямбол То и сестричката му са посрещнати с отворени обятия от приемно семейство. Работи се и с биологичните родители за провеждане на срещи Как двама 18-годишни паднаха от покрива на кола, управлявана от момиче без книжка Как двама 18-годишни паднаха от покрива на кола, управлявана от момиче без книжка Драмата се случи в Добричко Дневен хороскоп за 15 април 2026: Голям късмет за Овена, но да внимава с авантюрите Дневен хороскоп за 15 април 2026: Голям късмет за Овена, но да внимава с авантюрите  Балансът между емоции и решения ще определи дали късметът ще се превърне в траен успех Възстановяват басейн на 1800 години във Ветрен, ще го напълнят с минерална вода Възстановяват басейн на 1800 години във Ветрен, ще го напълнят с минерална вода Ще се използват целебните й свойства за лечение на опорно-двигателния апарат, мускулната система и кожата Ф-Студио с Жечо Станков: В неделя не избираме премиер или президент, а хора, на които вярваме и които лично познаваме Ф-Студио с Жечо Станков: В неделя не избираме премиер или президент, а хора, на които вярваме и които лично познаваме Чувам, че някои водят битка, воюват в тази предизборна кампания, но напомням на всички, че това е само състезание на идеи и защита на проекти, важни за бъдещето на региона ни, каза водачът на листата на ГЕРБ-СДС във 2-ри МИР-Бургас Осъдиха Паскал, но остава загадка дали ще свидетелства срещу Асен Василев и Бойко Рашков Осъдиха Паскал, но остава загадка дали ще свидетелства срещу Асен Василев и Бойко Рашков Соченият за контрабандист номер едно прие сделка с прокуратурата за участие в организирана група и контрабанда на цигари На вниманието на КАТ: Фолквагенът фантом без номера пак се появи на бул. "Демокрация", заема място за паркиране На вниманието на КАТ: Фолквагенът фантом без номера пак се появи на бул. "Демокрация", заема място за паркиране Законно ли е автомобилът да бъде паркиран в това каре, след като не може да се движи по улиците на Бургас, според ЗДвП Световната банка предупреди за глобален недостиг на работни места Световната банка предупреди за глобален недостиг на работни места Дефицит от близо 800 милиона позиции прогнозират в следващите десетилетия Затварят Подземната улица в Бургас за три дни Затварят Подземната улица в Бургас за три дни Припомняме, че ул. "Христо Ботев" се обновява заради предстоящото домакинство на Джиро Д Италия
17-годишно момче е загинало в тежката катастрофа край Карлово 17-годишно момче е загинало в тежката катастрофа край Карлово Зад волана на BMW-то, което се е ударило в мантинела и дърво, бил 18-годишен водач с едва два месеца стаж Самолет се разби в Германия, има загинали Самолет се разби в Германия, има загинали Все още не е ясна причината за инцидента Цял блок в пламъци при ужасяващ пожар, най-малко 11 са ранени (ВИДЕО) Цял блок в пламъци при ужасяващ пожар, най-малко 11 са ранени (ВИДЕО) Пожарът предизвика паника сред живущите в района и доведе до значителни материални щети и падащи парчета бетон  Емил Дечев: Камионът, запушил тунел на „Хемус“, е собственост на партиен активист Емил Дечев: Камионът, запушил тунел на „Хемус“, е собственост на партиен активист Освен това е участвал на предходни избори като член на СИК, каза Емил Дечев Три кораба преминаха блокадите на Ормузкия проток и Арабско море, Пентагонът отрича Три кораба преминаха блокадите на Ормузкия проток и Арабско море, Пентагонът отрича Тръмп сподели, че иранците пак го молят за сделка, но от ислямската република обявиха американските кораби за пиратски Дипломатически шамар от София за Тръмп след заплахата за унищожение на Италия за две минути Дипломатически шамар от София за Тръмп след заплахата за унищожение на Италия за две минути Посланикът на Иран Али Реза Ирваш с укор и към служебното ни правителство заради US самолетите и убийството на деца Зелена светлина за "Лукойл": САЩ удължиха лиценза до 29 октомври Зелена светлина за "Лукойл": САЩ удължиха лиценза до 29 октомври OFAC разреши с още 6 месеца транзакциите с четири ключови дружества на компанията в България Обрат в Унгария: Груевски отива в затвора след смяната на Орбан с Мадяр Обрат в Унгария: Груевски отива в затвора след смяната на Орбан с Мадяр Будапеща дава сигнал, че повече няма да бъде убежище за осъдени политици Масови отмени на полети заради недостиг на керосин Масови отмени на полети заради недостиг на керосин Авиоексперт: Държавата да провери запасите на „Лукойл“ Извънредно! Военен дрон изплува на плажа в Несебър Извънредно! Военен дрон изплува на плажа в Несебър Само преди два дни военен дрон излезе и край Синеморец
Бойко Борисов Бойко Борисов Хората знаят: като дойде ГЕРБ - строят. Другите само приказват Виц на деня Виц на деня - Скъпи, направих палачинки като извинение, че блъснах колата.
- Какво си направилааа?!
- Палачинки.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си лафят.
Едната пита:
- И защо не си отворила на новото си гадже, когато е позвънял на вратата ти?
Другата:
- Щото баба ми казваше, че мъж който звъни на вратата - не чука!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бог е създал половите органи, за да може българинът да изказва кратко и точно мислите си
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори