×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Странджа е чудна планина, но знаете ли, че има и бамбукова гора


Странджа е чудна планина, но знаете ли, че има и бамбукова гора
Бамбукът е докаран експериментално в Странджа през 60-те години на миналия век
01 Март 2026, Неделя, 12:08 ч.
Автор: Тервел ИЛИЕВ

Изненадващо присъствие разбуни социалните мрежи

В последните дни социалните мрежи се напълниха със снимки на неочаквана находка в Странджа – бамбукова гора. Много хора, които видяха фотосите, останаха учудени, тъй като се свързват с тропическа растителност, а не с родната флора.

Местността Качул, разположена на територията на бившия разсадник на Държавното горско стопанство Малко Търново, обаче се оказа дом на бамбук, който започва да се разпространява след като през края на 60-те години на миналия век са засадени дузина коренища.

Днес има растения, които са достигнали височина от 20 метра и диаметър на стъблата до 7 см и открити от туристи в сърцето на планината са истинска сензация.

Историята на бамбуковата гора в Странджа започва с експеримент, който цели да проучи възможностите на бамбука да се адаптира към местните условия и да се използва за различни цели, разказват малкотърновци.

След повече от 60 години от засаждането на първите растения, бамбукът е израснал в цяла гора, която сега представлява интерес за биолозите и местните жители. Растенията растат изключително бързо – до 70 см на месец, и могат да достигнат промишлена зрялост за кратко време. Именно този бърз растеж е една от причините, поради които местните лесовъди трябва да поддържат постоянен контрол върху бамбуковите насаждения.

За да не се превърне в инвазивен вид, той трябва да се сече на всеки три години, като новите растения се насърчават да изникнат на тяхно място.

Днес, бамбукът в Странджа се оказва не само екзотично явление, но и ценен ресурс за бъдещето. Бамбукът може да бъде полезен за изграждането на естествени бариери срещу ерозията, както и за производство на различни строителни материали. Освен това, растението е много устойчиво и лесно за отглеждане, което го прави атрактивен за бъдещи проекти в селското стопанство и екологични инициативи.

Неочакваният бамбук в Странджа напомня, че природата в България е изключително разнообразна и има много за откриване извън традиционните гори и растителност, с които сме свикнали. Изследванията на бамбуковите насаждения в Странджа могат да дадат нова перспектива върху възможностите на растението и да предоставят решения за устойчивото развитие на района.

Въпреки това, ако бамбукът бъде оставен без контрол, той може да стане проблем за местната флора. Експертите препоръчват редовно подрязване и поддръжка на насажденията, за да се предотврати неговото разпространение в неуправляеми размери. Това ще осигури правилното взаимодействие на бамбука с местните растения и ще помогне да се запази биологичното разнообразие на района.

Това откритие е още едно доказателство за уникалността на природата в България и подчертава важността от наблюдението и поддържането на природните ресурси. Бамбуковата гора в Странджа е само един от многото природни феномени, които ни напомнят колко разнообразна и непозната може да бъде българската природа, коментират експерти. 

Бамбуковите растения много растат много бързо
Гората се намира до местността Качул - в сърцето на планината 

 


В категории: Малко Търново


Тервел ИЛИЕВ Автор
Тервел ИЛИЕВ
12
Коментара
12
Коментара по темата
12.
анаконда
07.03.2026 15:06:15
1
4
Тези банбукови насъждения са през далечната 1954 г. в тогавашния образцов разсадник на Горско стопанство Граматиково ! Това бяха експериментални пробни площи за създаване на екзотична здрава растителност с цел подпомагаща изграждането на различни видове подпорни съоръжение като баражи и клейонажи и спиране на процесите на ерозията в Странджа планина !!! Всичко това е дело на Горско стопанство Граматиково и неговите високостойностни инж.лесовъди но не и на ГС Малко Търново както пише в статията !! Още повече местността Качул е в землището на с. Граматиково !!!!
11.
1968
03.03.2026 07:31:21
1
6
Набора илиян янчев Бръснаря засади този бамбук като ученик. Негов е не го пипайте.
10.
Оффф
01.03.2026 18:00:01
0
4
Те и чакали внесоха експериментално преди около 70 години, а сега е пълно с тях, вечер слизат в селата да търсят храна, особено зимата.
9.
До 4
01.03.2026 17:53:37
0
4
Панди в дивата природа има само в Китай! И те ги дават под наем на зоологическите градини по света.
8.
Малджия
01.03.2026 15:24:02
0
7
Имам въдица от Бамбук ,село Граматиково,Разсадника

1974 г.
7.
Душко Туджаров
01.03.2026 15:04:29
0
0
Божура
6.
Абе , тъпанари
01.03.2026 13:59:02
2
12
Още преди 50 години, когато сме ходили с родителите си на Качул, сме си рязали банбук за риболовни пръчки. А те , тъпанарите , сега го открили.
5.
Мичурин
01.03.2026 13:34:27
0
7
Чували сме за бамбук и портокалови насаждения..
4.
Бързо
01.03.2026 13:12:21
5
8
Гюров да се обади на Япония и да ни пратят две панди и да му е*ът май*ата на този буреняк.
3.
Бънбук
01.03.2026 13:09:46
7
12
Много хора не знаят, че самата Людмила Живкова е садила този банбук докато е търсила извънземното под Царичина и богинята Бастет, както и сърничката банби.

Тва комуниста е луд умора нема.

Убиха цвета на нацията, ботанистите, изкорениха им овошките, изгориха им книгите, сега седят и гледат умно някакъв бамбук като голям камък.
2.
Not again
01.03.2026 12:59:45
2
14
от тая поголовна циганска сеч накрая само тая китайска тръстика ще остане там ?!!!!
1.
mnogo zurnest basmati
01.03.2026 12:58:55
3
3
oriz ima li ako ima da prat fabrikata
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Защо бе арестувана Гергана? Не всяка полицейска простотия е репресия срещу свободата на словото! Защо бе арестувана Гергана? Не всяка полицейска простотия е репресия срещу свободата на словото! Защото между „полицията се е издънила“ и „властта арестува журналисти“ има една досадна подробност, коментира журналистът Ангел Зафиров Олигархичният картел контролира властта чрез десетки „окабелени“ магистрати, превърнати в биороботи Олигархичният картел контролира властта чрез десетки „окабелени“ магистрати, превърнати в биороботи Логиката на тази дълбока държава е желязна: Не вкарваш в затвора съдията или прокурора, когото си хванал в прегрешение, а го повишаваш „Созопол“ набра скорост: Задна ножица поведе „небесносините“ към втора поредна победа „Созопол“ набра скорост: Задна ножица поведе „небесносините“ към втора поредна победа Димитър Николов, Стоян Кижев и Глен Хабимана донесоха успеха с 3:1 над „Димитровград“ в Българово „Акулите“ схрускаха „орлетата“: Черноморец разгроми с 3:0 "Пирин" в Благоевград „Акулите“ схрускаха „орлетата“: Черноморец разгроми с 3:0 "Пирин" в Благоевград Ивайло Климентов откри в 22-рата минута, а бургазлии нанесоха втори удар малко преди почивката След битка с вълните обявиха спасителя на плаж "Градина" край Созопол за ангел След битка с вълните обявиха спасителя на плаж "Градина" край Созопол за ангел Господ и Света Богородица ни го изпратиха, споделя дама, която влязла в морето с дъщеря си до коленете при червен флаг Тежка загуба за „Нефтохимик“: „Шейховете“ паднаха с 2:4 в Крумовград Тежка загуба за „Нефтохимик“: „Шейховете“ паднаха с 2:4 в Крумовград Денис Токмак и Нуретин Пюскюлю намалиха резултата в края Панаир за 40 евро взриви село Българи: Нестинарите скочиха срещу огнено шоу край светинята Панаир за 40 евро взриви село Българи: Нестинарите скочиха срещу огнено шоу край светинята От 28 до 30 август външна фирма, по информация на Флагман.бг, възнамеряваше да проведе в района на параклиса край селото събор с музикална програма, различни етно изпълнения, джаз, палатки и рекламирано „огнено шоу“ Нивото на водата в Дунав се вдига: Повишение в почти целия български участък Нивото на водата в Дунав се вдига: Повишение в почти целия български участък Най-сериозното покачване е отчетено при Лом, докато при Русе реката остава на минус 128 см и ограниченията за корабите са в сила Сигнал до Флагман.БГ: Тротоарен капан в „Лазур“ принуждава пешеходци да слизат на улицата Сигнал до Флагман.БГ: Тротоарен капан в „Лазур“ принуждава пешеходци да слизат на улицата Настояват Община Бургас да направи спешна проверка Летящ старт на Обиколката на България от Приморско, сърбин триумфира в Бургас Летящ старт на Обиколката на България от Приморско, сърбин триумфира в Бургас 17 отбора от 11 държави поеха по 125,2-километровото трасе, а кметът Иван Гайков пожела силни и безаварийни километри на състезателите
Майка изгуби надежда, но се случи чудото: Откри живи и двете си деца след потопа в Непал Майка изгуби надежда, но се случи чудото: Откри живи и двете си деца след потопа в Непал Едно от тях било намерено със счупен десен крак, порязвания и охлузвания по лицето Гръцка следа в сенчестия флот на Иран: САЩ удариха мрежата от компании Гръцка следа в сенчестия флот на Иран: САЩ удариха мрежата от компании Двама гръцки граждани и три компании попаднаха под американски санкции заради доставки на гориво за танкери, свързвани с Техеран Скандал с българи във Франция: Обещали им по 140 евро на ден за гроздобер, но били измамени Скандал с българи във Франция: Обещали им по 140 евро на ден за гроздобер, но били измамени Договорът сочел 12,31 евро бруто на час и 35-часова седмица, а работниците твърдят, че са се трудили по 14 часа на ден Човек на Тръмп осребрявал речите му, ще плаща глоба над 172 000 долара Човек на Тръмп осребрявал речите му, ще плаща глоба над 172 000 долара Операторът на аутокюто Габриел Перес знаел предварително съдържанието на президентските речи и превърнал достъпа си до тях в печеливши сделки Турист извади от морето предполагаема част от дрон на плаж в Румъния Турист извади от морето предполагаема част от дрон на плаж в Румъния Останките от безпилотния самолет са предадени за експертиза, полицията предупреди почиващите да не докосват подобни находки Гъсокът Гуси стана герой в Тексас: Събуди стопанина и спаси десетки птици от пожар Гъсокът Гуси стана герой в Тексас: Събуди стопанина и спаси десетки птици от пожар Домашният любимец вдигнал тревога посред нощ, а Бърт Гербер успял да потуши пламъците с градински маркуч Нашвил готви голям поклон пред Доли Партън: Летището ще носи името на кънтри легендата Нашвил готви голям поклон пред Доли Партън: Летището ще носи името на кънтри легендата Губернаторът на Тенеси Бил Лий подкрепи промяната, а над 160 хиляди души вече са застанали зад идеята 147 тандема, хиляди емоции и зрелищни паркури: „Купа Бургас” покори морския бряг 147 тандема, хиляди емоции и зрелищни паркури: „Купа Бургас” покори морския бряг Йордан Йорданов изпрати снимка до „Вашият сигнал до Флагман.бг“ и пита защо при хроничния недостиг на места един автомобил трябва да лишава съседите от още едно МС за Гергана Петрова: Свободно е вървяла с Радев и го е снимала МС за Гергана Петрова: Свободно е вървяла с Радев и го е снимала Кабинетът отхвърли твърденията, че активистката е била държана далеч от премиера, а проверката трябва да установи защо по-късно полицията я отвежда с белезници Боговете сигурно са полудели! Автомивката вече струва 50 евро Боговете сигурно са полудели! Автомивката вече струва 50 евро Инфлуенсърът Боби Борисов призова шофьорите да питат за цената предварително, след като негов приятел останал неприятно изненадан от сметката
Полина Карастоянова, експерт Полина Карастоянова, експерт "Евровизия" трябва да бъде началото на едно ново препозициониране на България
Виц на деня Виц на деня 17 блондинки стоят пред един бар. Минава някакъв и ги пита:
- Вие какво чакате?
- Ами 18-тата, защото под 18 не пускат.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си говорят.
- Направих си втора дупка на ухото!
- И как е, по-добре ли чуваш сега?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук .Всяко общуване с малоценен човек те обезценява
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори