Кьовеши поиска уволнението на българския европрокурор
Окончателното решение може да вземе Съдът на ЕС
Европейската прокуратура официално съобщи, че българският европейски прокурор Теодора Георгиева е призната за виновна в извършването на тежко нарушение. Решението е взето от Колегията на институцията след становище на Дисциплинарния съвет, съставен от високопоставени действащи и бивши представители на европейските институции.
Става въпрос за дисциплинарно производство, свързано с действия на Георгиева по делото за разширяването на българското газохранилище Чирен. Детайли по казуса не се оповестяват публично, тъй като Европейската прокуратура заяви, че на този етап няма да предоставя допълнителна информация.
Колегията е приела, че нарушенията са толкова сериозни, че могат да доведат до освобождаване от длъжност. Въпреки това не е наложена по-лека санкция, тъй като процедурата по регламент изисква първо да се даде възможност на компетентните европейски институции да преценят дали да поискат официално освобождаване.
По силата на Регламента за Европейската прокуратура единствено Съдът на Европейския съюз има правомощие да освободи европейски прокурор поради тежко нарушение. Искане за това могат да отправят Европейският парламент, Съветът на ЕС или Европейската комисия.
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е информирала трите институции за установените нарушения и за становището на дисциплинарния орган. С това процедурата преминава на следващ етап, който може да доведе до съдебно производство в Люксембург.
До окончателното решение Теодора Георгиева остава временно отстранена от длъжност. Възнаграждението ѝ е замразено съгласно вътрешните правила на институцията. Това означава, че тя не упражнява функциите си като европейски прокурор, докато институциите не вземат решение дали да поискат освобождаването ѝ.
Случаят поставя под светлината на прожекторите ролята на европейския прокурор в България. Европрокуратурата е създадена с цел разследване на престъпления, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз, включително злоупотреби с европейски средства и трансгранични измами. Всеки европейски прокурор представлява държавата си, но действа независимо от националните власти.
Процедурата срещу българския европрокурор е прецедент с висока институционална тежест. Тя показва, че механизмите за вътрешен контрол в Европейската прокуратура функционират и че дисциплинарната отговорност може да стигне до най-високо ниво.
Ако се стигне до искане за освобождаване, Съдът на ЕС ще трябва да прецени дали установеното нарушение е достатъчно тежко, за да оправдае прекратяване на мандата. Това решение ще има значение не само за конкретния случай, но и за стандартите на поведение на европейските прокурори като цяло.
Развитието на казуса ще бъде следено внимателно както в България, така и в Брюксел и Люксембург, тъй като засяга доверието в европейските институции и в механизма за защита на бюджета на ЕС.
Стресът удря и през менюто: Кои храни и напитки е добре да ограничим
Италианско проучване: Полифлорният мед показа защитен ефект върху кожни клетки при UV стрес
Юксел Кадриев разтопи Венцислава с любовно послание от Атина
Край на автоматичния ръст на минималната заплата: Нов механизъм сменя досегашната формула
25/08/2026, Вторник 20:30
0
Тотнъм плати 75 млн. паунда за Савиньо, Манчестър Сити счупи трансферния си рекорд
Искате ли зимен Teen Boom Fest? 12 000 млади и родители застанаха зад каузата срещу фентанила
Гърция остава в капана на жегата: До 40 градуса днес, рискът от пожари расте
От Ламанша директно в Поморие: Цанко Цанков влиза в морето с деца и туристи за безплатни уроци
Радостин Василев влиза в битката за президент, МЕЧ издига Красимир Манов за вице
Малко Търново става духовен център: Започва Юбилейната година за поклонение в Светилището на Пресвета Богородица
НАП затяга контрола: Всеки внос на земеделска продукция ще минава през проверки
Голямата промяна за шофьорите е факт: 5 години щети ще диктуват цената на Гражданската

Това мааааалко си го забравил троле. Или отсъства в опорките?
Това, че вие сте прости, не означава, че другите са като вас. Защо не вземете да си направите един вътрешен сайт и да си пишете простотиите? Може да го озаглавите "сайт за хора с отрицателно IQ".
Георгиева била човек на ГЕРБ... щах да падна от стола... Случайно не прочетохте ли, че е съпруга на бивш зам.министър на Киро Простото? Същият е и бивш ценен кадър на Бобокови. А нали знаете Бобокови с кой са приятели? Мунчо Боташа, Христо Конституцията и т.н.
Ама не се учудвам де... във вакуума между ушите Ви няма как да се съхраняват спомени...
Направете си довечера едно гейско събиране и поне малко да успокоите простотиите си.
Дано помогне, ама като гледам... тука ще има и пеене.
ЦИК ОПИТВА ДА ВКАРА ПРАВИЛО, ЧЕ КОГАТО ЕДИН БРОЯЧ НА ГЛАСОВЕ Е СЛОЖЕН, ТОЙ НЯМА ПРАВО ДА БЪДЕ МАХАН ОТ ТАМ.
КАТО ГЕШЕВ - ЦЯЛ ЖИВОТ НЕСМЕНЯЕМ.
ТОВА Е ОГРОМНО ПОСЕГАТЕЛСТВО СРЕЩУ ДЕМОКРАЦИЯТА, ЗАЩО ВСЕКИ МЪЛЧИ?????????????????????
ЗАЩО МЪЛЧИТЕ????????
НЕ МОЖЕ ПРОСТО ЕЙ ТАКА ДА УВОЛНЯВАТЕ ХОРА, БЪЛГАРСКАТА ПРОКУРАТУРА МОЖЕ ДА ВИ РАЗСЛЕДВА.
И пак ли тия са свързани с тоя случй от Новината ???
Знам че Васил Божков , заедно с Стефан Софиняски бяха сложили бомба пред колата на оня главен прокурор - Гешев..
Има доста мошеници- прокурори, но НЕ ми трябват крадци да слагат ( изберат) някой крадец или турчин за главен прокурор !!!
(по групи)
ГЕРБ: 14/66 - 21.2%
ПП/ДБ: 4/36 - 11.1%
Възраждане: 14/33 - 42%
ДПС-НН: 5/29 17.2%
БСП: 2/19 - 10.5%
ИТН: 6/16 37.5%
АПС: 2/14 - 14.3%
МЕЧ: 1/11 - 9.1%
Величие: 1/10 - 10%
КЛАСАЦИЯ:
[42%] Възраждане
[37.5% ] ИТН
[21.2% ] ГЕРБ
[17.2%] ДПС-НН
[14.3%] АПС
[11.1%] ПП/ДБ
[10.5%] БСП
[10%] Величие
[9.1% ] МЕЧ
---
Честито на Възраждане и ИТН - най-ЛГБТ партиите! Браво момчета, хапливия ви тон също го издава!
Да почерпят!
Започвай я, како Кьови!
Сега Янкулов ще я пренасочи като прокурор да замете Петроханската афера на ППДБ и пито,платено НПО-тата са невиновни,ППДБ са невиновни, Асен не е гей и педофилията не е престъпление....