×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Литаско иска 3 млрд. евро от България заради мерките срещу Лукойл


Литаско иска 3 млрд. евро от България заради мерките срещу Лукойл
Швейцарската компания възнамерява да започне арбитражно дело срещу страната ни по т.нар. Вашингтонска конвенция
25 Февруари 2026, Сряда, 20:00 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

От швейцарската компания твърдят, че държавата ни е нарушила инвестиционната спогодба 

Българските данъкоплатци може да бъдат натоварени с ново бреме. Собственикът на "Лукойл" у нас обяви претенции срещу държавата. Швейцарската компания "Литаско" твърди, че България е нарушила международна инвестиционна спогодба и поиска три милиарда евро.

Сумата представлява приблизително три процента от брутния вътрешен продукт на страната и, ако бъде уважена, би имала сериозен финансов ефект върху икономиката.

От компанията заявяват, че причината за претенцията са действията на държавата по прилагане на европейските санкции срещу Русия. Според "Литаско" България е надхвърлила изискванията на европейското законодателство и е предприела мерки, които според дружеството представляват фактическо лишаване от собственост.

Сред конкретно посочените действия е прекратяването на концесията на пристанищния терминал Росенец, който е ключов за дейността на "Лукойл Нефтохим Бургас". През този терминал се осъществява разтоварването на суров нефт и товаренето на преработени горива. От "Литаско" твърдят, че това решение е нанесло значителни щети на бизнеса им.

От швейцарската компания припомнят, че на 14 ноември 2025 г. Народното събрание прие законодателство, с което се въвежда външно управление на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД, „Лукойл България“ ЕООД и други дружества от групата „Лукойл“, извършващи дейност в България. Съгласно това законодателство, управлението на засегнатите дружества е прехвърлено на специалния търговски управител, считано от 17 ноември 2025 г.

"Литаско" АД счита, че мерките, предприети от Република България, представляват нарушения на задълженията на България по приложимия двустранен инвестиционен договор и Договора за Енергийната харта. По-конкретно, тези мерки представляват незаконно отчуждаване на инвестициите на компанията без обезщетение. При липса на приятелско решение, "Литаско" АД възнамерява да използва всички налични правни средства за защита, включително започване на арбитражно производство в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове към Световната банка във Вашингтон. Това означава порцес по т.нар. Вашингтонска конвенция.

В международната практика подобни дела често продължават години и могат да доведат до значителни финансови задължения за държавата ответник. Арбитражите по инвестиционни спогодби обикновено се фокусират върху въпроса дали държавата е нарушила принципа на справедливо и равно третиране на инвеститора или е извършила фактическа експроприация.

Казусът около "Лукойл" вече е част от по-широкия дебат за енергийната сигурност на България. Рафинерията в Бургас е стратегически обект, който осигурява значителна част от горивата за вътрешния пазар. В същото време санкциите срещу Русия поставят правителството в сложна позиция между европейските ангажименти и икономическите последици.

Ако спорът достигне до арбитраж, ще се изследва дали предприетите мерки са били пропорционални и съобразени с международните задължения на страната. Решение в полза на инвеститора би означавало сериозен финансов риск за бюджета.

От българска страна засега няма официална позиция по конкретните претенции, но темата за "Лукойл" остава в центъра на политически и икономически спорове. Развитието на случая ще има значение както за енергийната политика, така и за инвестиционния имидж на страната.


В категории: Бизнес


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
26
Коментара
Флагман.БГ Котдивоарец пренаписа историята Котдивоарец пренаписа историята 28/05/2026, Четвъртък 10:20 0
Тервел ИЛИЕВ Инициативата "Лекарят до теб" идва в Царево Инициативата "Лекарят до теб" идва в Царево 28/05/2026, Четвъртък 08:31 0
Тервел ИЛИЕВ Зрелищна катастрофа: Линейка се обърна Зрелищна катастрофа: Линейка се обърна 28/05/2026, Четвъртък 07:53 1
26
Коментара по темата
26.
Bai Amet
26.02.2026 22:04:43
0
0
И тия ни ебаа у нивата...
25.
някой си
26.02.2026 16:22:20
1
2
Швейцария премахна санкциите срещу Русия, но в България се мълчи по въпроса. Дадоха право на Русия да работят през техни банки и им върнаха 100млрд долара. Кой е добрия бизнесмен?
24.
Пенсионер
26.02.2026 10:31:30
2
7
Докато всички крадливи така наречени политици и управляващи като започнеш от Иван Костов, който продаде Нефтохима за жълти стотинки не бъдат обесени по стълбовете нещата няма да се оправят!!!
23.
Хасан
26.02.2026 09:33:41
0
8
Най сетне да наритат Димитър Добрев от завода.Евала
22.
Пиночет
26.02.2026 09:30:26
2
10
Свинята и Тиквата като основнъидиоти по слу4ая да плащат!!!
21.
Румен Спецов
26.02.2026 09:07:23
4
8
Истината е, че България е в невъзможност да сформира адекватен юридически екип, който да защити страната в едно такова дело. Иначе такива юристи, дето голям го вадят има в изобилие. Да се отпуснат средства за наемане на чуждестранен екип. Иначе пием вода отвсякъде.
20.
Цървул
26.02.2026 07:46:49
2
20
Цял свят знае , че който не е дошъл у нас , той не е взел пари ей така . Някакво договорче и хоп после неустойка . Лесни пари от прости хора .
19.
Швейцария
26.02.2026 06:19:54
2
19
Скоро още една инвестиция от Швейцария ще се чуе която ще си поиска парите с подобни дела в Бургас
18.
КараКольо
26.02.2026 04:32:49
6
17
И съвсем случайно това искане идва точно когато нямаме редовно правителство,а служебно.
17.
XX
26.02.2026 00:45:30
3
12
До 11

"Може да е поредната схема след КТБ" - КТБ бяха обявени от холандската кпмг за здрава месеци приди фалита. Що не ревете срещу холандските мошеници, пpoстаци негромотни?
16.
XX
26.02.2026 00:42:44
6
9
До 12

"Не стига че тази долна фирма лукойл ущети" - ущети макя ти.
15.
Швейцария да внимава
26.02.2026 00:14:41
5
7
Да не я хареса Тръмп!!!
14.
Жечо с танка
26.02.2026 00:00:43
1
22
Жечо с танка дей е? Нали беше уредил всичко и се хвалеше дори?!
13.
Мафия
25.02.2026 23:54:08
5
16
Сега ясно ли ви е каква е поредната огромна далавера. Новото КТБ, схемата на Боко и Шиши
12.
Прокурора
25.02.2026 23:13:37
16
30
Не стига че тази долна фирма лукойл ущети държавата с милярди евро през годините ами искат и още да крадът
11.
Пеевски
25.02.2026 21:45:20
3
19
Може да е поредната схема след КТБ
10.
Рамбо
25.02.2026 21:36:45
6
30
Наще са толкова некадърни,че който не ни е съдил,само той не си е взел парите !!!Ама този път на Теменужка ще и се изпотят очилата ....
9.
вън укрите от България
25.02.2026 21:29:00
21
41
Вън укрите от Българи,заради тях всичко стана ощи по-зле у нас, да им угодим на мръсните големи усти и претенции !
8.
до русоРОБИТЕ тук
25.02.2026 21:19:17
45
37
Мръсна руzка измет...да се махате от България веднага долнобробна ватнишка сган
7.
Ще го ..под вода
25.02.2026 21:16:10
23
33
Никой не ги брои за живи, те ще съдят . Абрамович го наритаха като мръсно коте а пък тия нямат нищо швейцарско само регистрацията им . Руски олигарси ..
6.
Димитър ДОБРЕВ
25.02.2026 21:13:29
3
12
Кон боб яде ли? Или *у*??!!
5.
Гого
25.02.2026 21:05:10
18
30
Прост народ....... Затова и губим всички войни , а сърбите и гърците ги печелят за наша сметка ! Географията си е география ! Русия винаги е била и ще си остане до гъзъ ни ! Каквато и да е . ... пък и големичка е и помни
4.
Кой ги
25.02.2026 20:45:19
31
28
вава ватенките. По света те вече са никои. Може да имат претенции до космоса но в ЕС те не минават. Т. е. дагуду.
3.
ХХ
25.02.2026 20:43:14
24
14
Браво!

Бугаристанските про'с'таци дето могат единствено да викат "да живее" на господарите си, трябва да бъдат мачкани и гърчени до дупка.
И Борисов даже два пъти го каза.
2.
292
25.02.2026 20:38:31
9
17
То както при картите. Който е кьорав, хич да не се хваща. А който на "вързано" и го блъфират, и се улови като шаран, одма си тръгва по гащи. Пък ако са посрани освен обран, става и за смях.
1.
292
25.02.2026 20:38:26
8
14
То както при картите. Който е кьорав, хич да не се хваща. А който на "вързано" и го блъфират, и се улови като шаран, одма си тръгва по гащи. Пък ако са посрани освен обран, става и за смях.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
В Лудогорец си скубят косите, отказали да вземат Веласкес преди две години В Лудогорец си скубят косите, отказали да вземат Веласкес преди две години Орлите сега търсят испански специалист Световна футболна икона пристига в Бургас: Неманя Видич подкрепя "Мача на Надеждата" Световна футболна икона пристига в Бургас: Неманя Видич подкрепя "Мача на Надеждата" Мачът на надеждата е на 6 юни в 17 часа  Позицията на Мартин Пенчев за "ганьовците" запали България Позицията на Мартин Пенчев за "ганьовците" запали България Темата се коментира днес в ефира на Нова ТВ Кошмар за ъндърграунда: Арестът на топ дилъра Васил С. отпуши вълна от други задържания Кошмар за ъндърграунда: Арестът на топ дилъра Васил С. отпуши вълна от други задържания Веднага след този сериозен удар срещу местния наркопазар, регионалните структури на МВР активизираха целенасочени операции в сферата на наркопревенцията Изслушват кмета на Варна заради незаконното застрояване на „Баба Алино“ Изслушват кмета на Варна заради незаконното застрояване на „Баба Алино“ Олег Невзоров и екипът му уверяват, че нямало нито строителство извън закона, нито сеч на вековна гора Войната на МВР с дилърите продължава, арестуваха Васил от Бургас с 10 кг марихуана и много кока Войната на МВР с дилърите продължава, арестуваха Васил от Бургас с 10 кг марихуана и много кока Под пълна секретност бургаските криминалисти действаха и удариха един от големите играчи на наркопазара Психиатър: Радев сменя политическия сезон в ЕС, лудост е конфликтът с Русия Психиатър: Радев сменя политическия сезон в ЕС, лудост е конфликтът с Русия Ядрена война не може да се рискува, подчерта той, а за профила на успешния кандидат за президент изтъкна, че не може като Йотова да се среща едновременно с Айрън Мейдън и патриарха Бургас е най-доброто предложение за град-домакин на Евровизия 2027 Бургас е най-доброто предложение за град-домакин на Евровизия 2027 Градът се промени коренно като визия, като комуникации, а и всички най-после ще разберат, че на това място има изключително добре изградена инфраструктура, която може да работи ефективно на целогодишна база, подчерта проф. Драганов Банка отне имотите на бургазлия, 10 години тънат в мухъл и плесен (ВИДЕО) Банка отне имотите на бургазлия, 10 години тънат в мухъл и плесен (ВИДЕО) Съседи алармират за спешна намеса от Инвестбанк АД, която е собственик на сутерена и партерния етаж от сградата на ул. "Любен Каравелов" №8 Дара и "Бангаранга" вече са в класацията на "Билборд" Дара и "Бангаранга" вече са в класацията на "Билборд" След триумфа си на Евровизия хитът на певицата влезе под номер 90 в Global 200 сред най-слушаните парчета в целия свят
Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Местният парламент даде мощен символен знак, че градът е готов за най-мащабния музикален форум Лоша новина за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Лоша новина за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Според предвижданията, водените от Хулио Веласкес „сини“ ще си осигурят място в основната схема на третия по сила турнир на УЕФА Лигата на конференциите Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Корпусът на гвардейците на ислямската революция обяви, че нова директна война със САЩ е малко вероятна поради „слабостта на врага“ Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Премиерът очаква френски влакове до август, говори за модернизация на армията ни и за нови позиции за бившата съветска република Бивш шеф иронизира новото Ферари: Това със сигурност е кола, която поне китайците няма да копират Бивш шеф иронизира новото Ферари: Това със сигурност е кола, която поне китайците няма да копират Критиките към първия електромобил на италианците не стихват Плъзна извратена мания сред милионерите: Богаташи се подмладяват с мазнини от покойници Плъзна извратена мания сред милионерите: Богаташи се подмладяват с мазнини от покойници Цената на процедурите варира от 10 000 до 100 000 долара Новият унгарски премиер Петер Мадяр намали заплатата си наполовина и предприе мащабни антикорупционни реформи Новият унгарски премиер Петер Мадяр намали заплатата си наполовина и предприе мащабни антикорупционни реформи Правителството в Будапеща предлага мандат до осем години и започва спешни преговори в Брюксел за отблокиране на милиарди евро от европейските фондове Три интересни събития за деня на детето в Несебър Три интересни събития за деня на детето в Несебър Страхотна програма в Несебър  Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Промяната е свързана с тенденцията за по-голяма прозрачност на възнагражденията и по-добри условия на труд Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола До момента е известно, че са загинали поне 220 от новия щам на вируса, но това е публично обявената бройка. Неофицилано може и да са хиляди, смъртността при това заболяване е над 50 %
Дара Дара Бях на зверски режим, няма магия, а само работа и постоянство Виц на деня Виц на деня Директор яростно се чеше между краката и казва на заместника си:
- Трябва да уволним секретарката.
Заместникът също чешейки се:
- Отдавна трябваше да го направим...
Виц на деня Виц на деня Как действа алкохола при мъжете и жените:
Той - пие едно, две, три и забравя...
Тя - пие едно, две, три, че като си спомни..
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Гинеколог - човек, който търси проблеми там, където другите намират радости.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори