Странна банкнота с номинал 0 стана пълен хит у нас
Сувенирни евробанкноти с номинал 0, посветени на влизането на България в еврозоната, се продават с голям интерес.
Сувенирни евробанкноти с номинал 0, посветени на влизането на България в еврозоната, стават истински хит у нас. Въпреки че не са законно платежно средство, тези банкноти, печатани от сертифицираната печатница Oberthur във Франция, привлекоха вниманието на колекционери и ентусиасти. Изработени са на същата хартия като истинското евро и притежават всички защитни елементи на реалните банкноти – воден знак, холограма, сериен номер.
Според информация от "Марица", банкнотите се предлагат в различни онлайн магазини, като цената варира – единична банкнота струва около 12,99 евро, а комплект от две е на цена 19 евро. Колкото повече банкноти се купуват, толкова по-ниска е цената на всяка от тях. За три банкноти, цената е 38 евро, което е типичен пазарен трик за увеличаване на продажбите.
Производител на тези сувенирни банкноти е компанията Euro Note Souvenir, базирана в Ирландия, а концепцията за тях е на френския предприемач Ричард Файл. Първоначално неговата идея беше да изобразява исторически забележителности на Франция, а впоследствие тя се разшири и включва изображения на известни личности като Чарлз Дарвин, Че Гевара, Джон Кенеди и принцеса Даяна.
Въпреки че сувенирните банкноти са предимно колекционерски и не могат да се използват за плащания, те бързо привлякоха вниманието благодарение на символиката, която носят. Три от тях са свързани с България. Първата серия, пусната през 2019 г., е издадена в тираж от около 5000 бройки и изобразява светите братя Кирил и Методий. Втората серия, издадена през 2022 г., включва изображения на Рилския манастир и катедралата "Свети Александър Невски". Най-новата серия, пусната през януари тази година, е посветена на влизането на България в еврозоната и включва изображения на Рилския манастир и Свети Иван Рилски, с надпис "Добре дошли в еврото" на български език.
Жеравна се върна векове назад: Хиляди облякоха носии, избраха и първата Бояница
Швейцарско семейство с три деца прекоси 3000 км по Дунав с каяци и стигна до България
Иран заплаши: Всяка държава, включила се в икономическата война на САЩ, става наш враг
Земетресение разтърси Токио: 37 души са ранени, Япония чака силни вторични трусове
Експерти предупреждават за новите оцветители в храните
Путин към Украйна: Ще ударим най-чувствителните ви икономически сектори
Помощите за отопление вече на два транша: Първо дават 128,78 евро, после още 193,17 евро
Война със съседите: Мъж изобрети машина, която отвръща автоматично на всеки шум отгоре
Празник е, почитаме двама християнски светци
Илияна Йотова към българите в РСМ: Няма да ви предадем и ще пазим правата ви
Стотици вечеряха на пясъка във Варна: Музика, море и благотворителна кауза събраха Аспарухово
Жълт код за опасна жега в почти цяла България, край морето остава по-прохладно
