Съвместен експертен екип ще работи в подкрепа на енергийни проекти между България и САЩ
Министър Жечо Станков и помощник-секретаря по международните въпроси в Департамента по енергетика обсъдиха създаването на звено за работа по конкретни проекти отвъд ядрените технологии
Министърът на енергетиката Жечо Станков проведе онлайн среща с Томи Джойс, помощник-секретар по международните въпроси в Департамента по енергетика на САЩ. Двамата обсъдиха разширяването и задълбочаването на стратегическото партньорство между двете държави в енергийния сектор, като акцент бе поставен върху проекти от взаимен интерес и с дългосрочно значение за икономическата и енергийната сигурност.
Министър Жечо Станков: България е сред страните с най-евтина електроенергия в цяла Европа
В този контекст беше постигнато разбирателство за създаване на съвместна експертна група (Energy Project Team), която да работи на техническо ниво по приоритетни проекти в допълнение на тези в ядрената енергетика. Звеното ще има за цел да осигури последователност и ефективност в сътрудничеството в три ключови направления: развитие в областта на критичните суровини и редкоземните елементи, където България вече има установено партньорство със Северна Дакота и добри перспективи за надграждане; реализация на проекти за ПАВЕЦ у нас с американски технологии, които могат да имат съществен принос за балансирането на енергийната система и интеграцията на възобновяеми източници; доставки на втечнен природен газ и развитие на инфраструктурата, като ключов елемент от усилията за диверсификация и повишаване на сигурността на енергийните доставки.
Жечо Станков: Проучванията за нефт и газ в Черно море вече с участие от 10% на държавата
„Партньорството със САЩ е от стратегическо значение за България не само в ядрената енергетика, но и в по-широката архитектура на енергийната сигурност. Създаването на съвместен екип е ясен знак, че преминаваме към системна, практическа работа с дългосрочна визия“, подчерта министър Станков.
В хода на разговора бяха обсъдени и текущи въпроси, свързани с изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Потвърдена бе и готовността за продължаване на активното сътрудничество с лаборатории на Департамента по енергетика на САЩ по отношение на проучването за внедряване на малки модулни реактори. В този смисъл бе отбелязан напредъкът по проекта за проучване, реализиран с подкрепата на Агенцията за търговия и развитие на САЩ (USTDA), по който вече е стартирана процедура по избор на консултант.
Бургаски ученици поднесоха вълнуващ и нестандартен подарък на класната си за ЧРД
Най-честите грешки при разплащане в чужда валута и как да ги избегнем
Жилищата в България поскъпнаха с до 30 процента за година
Бургас ще е част от Колоездачната обиколка на Италия 2026 – втората по ранг в света
Румен Радев напуска „Бояна“, ето кой ще го приюти
Принц Хари: Mедиите превърнаха живота на съпругата ми в „абсолютна мизерия“.
Тошко Йорданов: Ако изборите не са честни, това ги обезсмисля
Какво да правим, ако получим фалшиви евро
Задължително спазвайте това основно правило при пране на дрехи
Пиян шофьор на камион опита да избяга от полицията в Несебър
След бойкота на опозицията: Промените в Изборния кодекс се отлагат за следващата седмица
