×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Челен сблъсък между влакове в Дания, има пострадали
  • Драма в центъра на Пловдив! Въоръжени с брадва и чук реститутки се барикадираха в дома си
  • Мъж остана без колата си, която се оказа препродадена пет пъти и обявена за издирване
  • Мъж остана без колата си, която се оказа препродадена пет пъти и обявена за издирване
  • Летни температури, следвани от бури с градушки, през следващите дни
  • Кремъл предложи на Китай 30% отстъпка за газ до края на десетилетието
  • Честваме паметта на Свети Мъченик Лазар Български
  • България е в списъка с "добрите" държави на Тръмп, "тихомълком" помогнала за войната в Иран
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Краят на „паническите“ покупки на жилища е тук, забавя се и двуцифреният ръст на цените


Краят на „паническите“ покупки на жилища е тук, забавя се и двуцифреният ръст на цените
Пазарът на недвижими имоти в България навлиза във фаза на по-умерен растеж след години на лудо поскъпване
22 Януари 2026, Четвъртък, 16:00 ч.
Автор: Светлозария КИДЕРОВА

Анализатор прогнозира по-умерен пазар през 2026 г. и минимален ръст на цените около 5 %

Краят на „паническите“ покупки на жилища в България вече се очертава, а пазарът постепенно навлиза във фаза на по-разумно поведение от страна на купувачите. Това ще доведе и до спиране на досегашните двуцифрени ръстове на цените, прогнозира Петър Мастиков, главен анализатор на Националния регистър за ново строителство и реконструкции, в интервю за БТА.

След пика на поскъпване на жилищата през 2024–2025 г., през 2026 г. повечето анализатори очакват ръст на цените между 5 и 10% спрямо нивата от миналата година. За София прогнозираното увеличение е в диапазона 8–12%, като средните цени в столицата вече са достигнали 2487 евро на квадратен метър. В елитни райони като „Оборище“ стойностите достигат до 3764 евро за квадрат.

По думите на Мастиков през 2026 г. ще продължи тенденцията за реализация основно на двустайни и тристайни жилища във водещите градове – София, Пловдив, Бургас, Варна, Стара Загора, Плевен, Русе, Хасково и Казанлък. Очаква се ръст и при ваканционните имоти, а къщите запазват позицията си на силно предпочитан тип жилище. Малките населени места около големите градове се превръщат в активни строителни зони, като се реализират както индивидуални къщи, така и мащабни комплекси от инвестиционни компании.

Предварителните данни за 2025 г. показват, че общият обем на започнатото строителство в страната достига 8,6 млн. кв. м разгъната застроена площ. Това представлява увеличение от 7,5% спрямо 2024 г. и е вторият най-висок резултат за последните 22 години, откакто се води статистика на пазара. Единствено през 2007 г. е отчетен по-голям обем строителство, с разлика от около 1,1 млн. кв. м, обяснява Мастиков.

Сред основните фактори за ръста той посочва очакваното присъединяване на България към еврозоната, повишените доходи, силното търсене, сравнително евтиното финансиране и недостига на качествени съвременни жилища. Според анализатора влизането в еврозоната ще бъде един от най-силните икономически катализатори за строителния сектор през следващото десетилетие.

„Присъединяването към еврозоната променя не само финансовата среда, но и начина, по който инвеститорите възприемат риска, стабилността и перспективите на страната“, посочва Мастиков. По думите му общият ефект върху строителството и имотния пазар ще бъде ясно позитивен, макар и съпроводен с нови предизвикателства


В категории: Животът


Светлозария КИДЕРОВА Автор
Светлозария КИДЕРОВА
14
Коментара
Мария АРНАУДОВА Габриела Наплатанова оглави СЕМ Габриела Наплатанова оглави СЕМ 23/04/2026, Четвъртък 12:30 0
Мария АРНАУДОВА Как бизнеса в Бургас да се възползва от Giro d Italia Как бизнеса в Бургас да се възползва от Giro d Italia 23/04/2026, Четвъртък 12:00 2
Светлозария КИДЕРОВА Гръцката звезда Деспина Ванди кацна с 30 души екип в София Гръцката звезда Деспина Ванди кацна с 30 души екип в София 23/04/2026, Четвъртък 11:40 0
Тервел ИЛИЕВ Традиционна баница със сирене - лесна рецепта Традиционна баница със сирене - лесна рецепта 23/04/2026, Четвъртък 09:21 0
14
Коментара по темата
14.
Моите 2 евроцента
23.01.2026 14:09:04
0
1
Никога не е имало двуцифрен ръст. Това ще строители препродават на свързани фирми на зелено, които държат празни имоти за да не падат цените, а строителството е с бум заради пране на пари, не означава че има какъвто и да е реален ръст
13.
Славейков махала
23.01.2026 07:07:49
2
3
Пак тъпа статия. Нищо не е спряло. Тези които имат пари си купуват, а тези които нямат пари се кефят на такива статии.
12.
!!!!
22.01.2026 19:47:24
1
19
Докато храним паразити така ще е!!!! Брокер - бостанско плашило !!! Мърши хранещи се от глупоста на хората!!!
11.
!!!!
22.01.2026 19:47:23
1
18
Докато храним паразити така ще е!!!! Брокер - бостанско плашило !!! Мърши хранещи се от глупоста на хората!!!
10.
)))))
22.01.2026 18:56:31
0
14
Не се тревожете за Радев Иван Ненков , инж. Кънев сума ти пари дадоха за самореклама , че една къща няма да купят))) Всите слънчогледи боб мятат да ги припознаел, били му верни 9 години)))) що не може да се пише под статиите им??? Щото са платени!!! На Радев не му трябва ненужен баласт!!!
9.
до 3
22.01.2026 18:41:40
5
2
Деса и Радев не знаят, че си жив плъх панелен. Ха ха ха ха ха ха
8.
До 5
22.01.2026 18:40:23
4
2
Не бре, до вас ще дойде. Да качи жена ти на самолета, че ти само за готвачка си ставал.
7.
Съвет от патил
22.01.2026 18:27:44
3
25
Ако купувате или продавате имот, не позволявайте тази сган да научава личния ви телефон. Купете и обявете номер от предплатена карта, който, да може да деактивирате след сделката.
За да не могат да ви питат години след това дали се продава имота..
6.
Балончо
22.01.2026 18:15:26
3
32
Цените на имотите са безумни. Те нямат нищо общо с заплатите и реалния живот – купува се от паника „сега или никога“. Това не е здрав пазар, това е балон. И балоните винаги се пукат.
5.
Ало комитет по посрещане на Мунчо
22.01.2026 18:04:16
8
7
Ще го посреща сред хората, или ще го изпраща към с.Славяново към родната му къща?
4.
Ало, Враца?
22.01.2026 17:31:54
8
25
Няма продажби този месец, защото чувалите с лелове ЕЦБ не ги признава. Плашиха брокерите вдигане цените с 10-12%, за да скочат шараните да купуват, но за тяхна беда никой не купи. Сега смекчават тона, спокойно корекцията ще е до инфлационния индекс. Скоро очаквам и да слязат цените с 10-15%, тогава ще има затишие за 2-3 месеца, ще направят някои случайни продажби и иде страшното за тях бюджет 2026 от новото правителство, а там лев няма, всичко в евро и през ЕЦБ. Дали балона ще се спука с 40, 50, 60, 70% е въпрос на време да разберем и брикети ще се свият от десетки хиляди до под 5000.
3.
Много ми е мъчно за Деса
22.01.2026 17:18:54
14
11
Утре трябва да си изнесе партакешите от вила Калина и да се настани в един от имотите по света и у нас.
Мунчо ще е с намалена охрана, интересно с шкодичката на Деса или с Мерцедеса на НСО ще се придвижва, а може и с БМВ-то което си хареса Деса, ама дали ще му го предоставят?!?
2.
Всички брокери станаха
22.01.2026 17:13:11
3
22
Лудо поскъпване!!!
Точно така!!!
Полудяха с тия цени!!!
Какви заплати взимат хората, бе, из@ди мръсни?!
То бива алчни к@ета, ама това вече на нищо не прилича!!!
Къщи, апартаменти и прочие на по 50 години /новите също/ и нагоре с цени от 100 000 евро и нагоре!!!
Каква алчност само!!!
Идиоти!!!
1.
победа и здраве
22.01.2026 17:05:35
7
19
Булгаристан - дупката на човешката цивилизация! а вие купувайте, дейба вашата проста майка да еба
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Габриела Наплатанова оглави СЕМ Габриела Наплатанова оглави СЕМ Журналистката и член на Съвета за електронни медии пое председателския пост за една година след решение на съвета от 23 април Тийнейджърка агресира физически на по-малко момиче в Пловдив Тийнейджърка агресира физически на по-малко момиче в Пловдив Видео, разпространено сред ученици и родители, показва физическа разправа между деца в район „Южен“, а близки настояват за реакция от институциите ДаллБогг с тежки твърдения за натиск от КФН и опит за смяна на собствеността ДаллБогг с тежки твърдения за натиск от КФН и опит за смяна на собствеността В позиция до Флагман застрахователното дружество твърди, че чрез посредник са му били поставени три условия, сред които прехвърляне на акции и оттегляне на сигнали до прокуратурата Как бизнеса в Бургас да се възползва от Giro d Italia Как бизнеса в Бургас да се възползва от Giro d Italia Нов информационен сайт info.gotoburgas.com, посветен на домакинството на първите три етап на най-престижното колоездачно състезание в света Гръцката звезда Деспина Ванди кацна с 30 души екип в София Гръцката звезда Деспина Ванди кацна с 30 души екип в София Певицата пристигна директно на ВИП терминала на летището, далеч от любопитните погледи Държавата готви саниране с ремонт и нови асансьори в близо 2000 блока Държавата готви саниране с ремонт и нови асансьори в близо 2000 блока Освен фасади, покриви и дограма, във втората национална програма ще влизат и стари или липсващи подемни съоръжения Пазарът на краткосрочни наеми в Гърция забавя темпото на фона на ръст на цените Пазарът на краткосрочни наеми в Гърция забавя темпото на фона на ръст на цените Обявите и търсенето намаляват на годишна база, но по-високите средни цени задържат приходите и отличават гръцкия пазар от общата картина в Европа Започва дисциплинарното производство срещу Борислав Сарафов Започва дисциплинарното производство срещу Борислав Сарафов То влиза за разглеждане през следващата седмица, докато прокуратурата остава с един заместник "Котешки скандал" провокира реститутки да се барикадират в дома си в Пловдив "Котешки скандал" провокира реститутки да се барикадират в дома си в Пловдив Две сестри отказаха да пуснат инспекторите на БАБХ и ЧСИ заради  лоши условия за животни Две огнища на антракс са открити и изолирани в България Две огнища на антракс са открити и изолирани в България Проследено е месото от засегнатите обекти, стоката е конфискувана, а 24 контактни лица са под медицинско наблюдение
Челен сблъсък между два влака в Дания рани най-малко 17 души Челен сблъсък между два влака в Дания рани най-малко 17 души Инцидентът е станал северно от Копенхаген по линията между Хилерьод и Кагеруп, а четирима от пострадалите са в критично състояние 17-годишният Бисер се застреля пред очите на приятелите си в Италия 17-годишният Бисер се застреля пред очите на приятелите си в Италия Всичко започнало като безобидна игра с пистолет, докато не се оказало, че в дулото има патрон Турция забрани използването на социални мрежи от деца под 15 години Турция забрани използването на социални мрежи от деца под 15 години Регулациите предвиждат ограничения и за платформите за видео игри Кремъл предлага на Китай до 30% по-ниска цена за руския газ до края на десетилетието Кремъл предлага на Китай до 30% по-ниска цена за руския газ до края на десетилетието Пекин ще продължи да купува газ по тръбопровода „Силата на Сибир“ на цени под тези за част от останалите клиенти на „Газпром“ Проф. Здравко Попов: Иранската криза води до Трета световна война Проф. Здравко Попов: Иранската криза води до Трета световна война Той поясни, че това е предвидено и в книгата „2034-та-новата световна война“ на двама американски генерали, издадена през 2021 г.  От къде се ражда идеята за Денят на Земята От къде се ражда идеята за Денят на Земята Той се отбелязва за първи път в Съединените щати на 22 април 1970 г. На 22 април светът спира за момент и поглежда под краката си и небето над главата си На 22 април светът спира за момент и поглежда под краката си и небето над главата си Денят на Земята през 2026 година съвпада и с пика на метеорния поток Лириди   Тръмп удължи примирието с Иран до края на преговорите Тръмп удължи примирието с Иран до края на преговорите Американският президент обяви в Truth Social, че САЩ ще запазят прекратяването на огъня по искане на Пакистан, докато Техеран внесе единно предложение, но военната готовност и морският натиск остават в сила Турция обяви гръцките карти за риболов в Егейско море за невалидни Турция обяви гръцките карти за риболов в Егейско море за невалидни Анкара обвини Атина в едностранни ограничения върху риболова извън 6-милните териториални води и заяви, че публикуваните карти в Егейско и Източното Средиземноморие противоречат на международното право Хиляди се събраха в Денвър за празника 4:20 на канабис културата Хиляди се събраха в Денвър за празника 4:20 на канабис културата Събитието в центъра на Денвър събра посетители, музика и публичен дебат за безопасността на продукти с марихуана на фона на нови сигнали за замърсяване в Колорадо
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ След тези избори разбрах едно важно нещо - преброих си приятелите Виц на деня Виц на деня - България е на второ място в по корупция!
- Защо на второ?
- Дали сме рушвет да не ни сложат на първо.
Виц на деня Виц на деня Млада съпружеска двойка към края на медения си месец. Сутринта младоженката бута мъжа си. Той измърморва сънено:
- Какво, пак ли?
- Не, трябва да ходиш на работа.
- Ооо, супер... на работа!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Любовник - любим мъж, който не е задължително да го храниш и переш...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори