×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Започна евакуацията на българи от Оман, Дубай и Абу Даби
  • „Луфтханза“ отмени полетите си до Кипър до 6 март
  • ПП-ДБ се регистрира за участие в предстоящите парламентарни избори
  • 280 000 къса цигари в два товарни автомобила откриха на „Лесово“
  • Партия МЕЧ се регистрираха за изборите, Радостин Василев все още е в Дубай
  • Виктор Папазов се закле като депутат от „Възраждане“ на мястото на Славчо Крумов
  • Запрянов е разрешил преминаването през въздушното ни пространство на чужди въоръжени сили
  • Започва тридневно поклонение за аятолах Хаменей
  • САЩ разрешиха на част от персонала на посолството си в Кипър да напусне страната
  • Моджтаба Хаменей начело на Иран - вторият син на Али Хаменей е новият върховен лидер
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Мирчев и Алгафари се хванаха за гушите заради машинното гласуване


18 Януари 2026, Неделя, 12:20 ч.
Автор: Флагман.бг

Съпредседателят на „Да, България“ и политическият анализатор с противоположни позиции за изборните правила в ефира на БНТ

Темата за изборните правила и евентуалното връщане на машинното гласуване отново излезе на преден план на фона на очаквани предсрочни парламентарни избори. В предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ съпредседателят на „Да, България“ Ивайло Мирчев и политическият анализатор Нидал Алгафари влязоха в остър словесен сблъсък, представяйки коренно различни виждания за ефективността на машинния вот, рисковете от изборни измами и доверието в изборния процес, предава БНТ.

Според Ивайло Мирчев машинното гласуване е ключов инструмент срещу купения и манипулирания вот. Той посочи, че протестите в защита на машинния вот са ясен обществен сигнал срещу връщането към хартиените бюлетини, които по думите му значително улесняват фалшификациите. Мирчев даде за пример изборите през 2021 г., когато гласуването беше почти изцяло машинно, подчертавайки, че тогава различни партии са печелили избори, което според него доказва, че системата работи. Той настоя, че не се въвеждат нови правила, а се предлага връщане към вече прилаган модел, за който ЦИК и техническата инфраструктура са подготвени.

Нидал Алгафари оспори твърдението, че машините сами по себе си могат да решат проблема с изборните измами. Според него купеният и корпоративният вот се случват извън изборните секции – чрез натиск, зависимости и икономически механизми, а не чрез вида на използваната бюлетина. Алгафари отбеляза, че в обществото вече има недоверие както към хартиения, така и към машинния вот, и предупреди, че изцяло машинното гласуване може да отблъсне част от избирателите, особено по-възрастните.

В отговор Мирчев подчерта, че именно машинното гласуване защитава избирателя от контрол и натиск, тъй като вотът се подава насаме. Той акцентира върху високия брой недействителни бюлетини на местните избори през 2023 г., които според него сериозно подкопават легитимността на вота. Мирчев критикува и идеите за бързо въвеждане на нови технологии като сканиращи устройства, предупреждавайки, че това може да върне стари схеми за купуване на гласове.

Алгафари от своя страна настоя за последователност и политическа отговорност, като подчерта, че честата промяна на изборните правила при всеки вот подкопава доверието и създава усещане за манипулация на процеса.

Въпреки острите различия, и двамата участници се обединиха около тезата, че честните и прозрачни избори са фундаментални за демокрацията, но доверието в изборния процес в България в момента е сериозно разклатено.
Съпредседателят на „Да, България“ и политическият анализатор с противоположни позиции за изборните правила в ефира на БНТ
 


В категории: Политика


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
6
Коментара
6
Коментара по темата
6.
От трън, та на глог
18.01.2026 13:51:54
1
11
Единият син на партиен секретар, а Нидалчо - агент Наско!
5.
Слушател
18.01.2026 13:26:54
2
5
Този компетентен от нищо до кога ще го слушаме, то за него не му стига ума, съветва народа.Скрий се мало...ик,омала стана ,какво демонстрираш ,няма да станеш нито министър нито пивече от това да олямпаш.
4.
Слушател
18.01.2026 13:26:48
2
3
Този компетентен от нищо до кога ще го слушаме, то за него не му стига ума, съветва народа.Скрий се мало...ик,омала стана ,какво демонстрираш ,няма да станеш нито министър нито пивече от това да олямпаш.
3.
победа и здраве
18.01.2026 13:26:35
2
5
Наистина и двамата са селяндури, като циганина взема превес. Гледайте ваклинов (ПИЧ, КАТО КОПИРАШ ЖЕКОВ„ ПОНЕ МАЛКО ПО – ТАКА, ПО – АГРЕСИВНО, НЕ САМО ДА ИМ ПОВТАРЯШ ЕДНИ И СЪЩИ НЕЩА), бияча започна да пелтече, изпоти се, тъй като ваклинов видя това, му пусна по-лесни опорки. lasciate ogne speranza
2.
Каква е тази врява Джон?
18.01.2026 12:41:38
5
6
Два демокраДски-либерало-манафа се карат сър!
1.
Ут Селу сми
18.01.2026 12:23:54
3
8
Тес 2 комунетъ що ни земът дъ съ цилунът ъ да съ найбът по стара команъзка традиция
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Румен Радев залага на харизматичния адвокат Георги Маджаров за свой човек в Бургас Румен Радев залага на харизматичния адвокат Георги Маджаров за свой човек в Бургас Юристът е разпознаваема фигура в професионалната си общност, но е напълно ново име за политиката в града  Напрежението в парламента расте заради войната с Иран, Костадинов щял да ни спасява от ракетите Напрежението в парламента расте заради войната с Иран, Костадинов щял да ни спасява от ракетите Депутати изразиха загриженост за сигурността на страната след ескалацията на конфликта в Близкия изток и предложиха различни мерки за справяне със ситуацията Бананови кифлички без брашно – лесен и здравословен десерт Бананови кифлички без брашно – лесен и здравословен десерт Вижте как се приготвят България е с най-ниска безработица в еврозоната през януари България е с най-ниска безработица в еврозоната през януари Безработицата в ЕС и еврозоната продължава да намалява, като България е на върха с 3,1% Кметът на Стара Загора остава в ГЕРБ, само празнувал с Радев Кметът на Стара Загора остава в ГЕРБ, само празнувал с Радев Той направи много за Стара Загора. Това са нормални неща, всеки е добре дошъл на празника, каза Живко Тодоров Избираемите услуги Select на A1 вече ще са част и от плановете за интернет услуги Избираемите услуги Select на A1 вече ще са част и от плановете за интернет услуги Клиентите на А1 вече ще могат да персонализират не само мобилните и ТВ услугите си, а и тарифите си за домашен интернет Истината за по-нискокалоричните храни и какво пропускат социалните мрежи Истината за по-нискокалоричните храни и какво пропускат социалните мрежи Експерти предупреждават, че етикетът „нискокалорично“ не винаги означава по-здравословен избор Румен Спецов отстрани Димитър Добрев от ръководството на "Лукойл Нефтохим" Румен Спецов отстрани Димитър Добрев от ръководството на "Лукойл Нефтохим" Дългогодишният производствен директор на бургаската рафинерия вече не е част от Управителния съвет Има ли заплаха? Ето ги американските бази у нас, които Иран счита за цели Има ли заплаха? Ето ги американските бази у нас, които Иран счита за цели Министърът на обраната Атанас Запрянов се колебае да каже опасна ли е ситуацията сега, или не Кога се слага солта при готвене и как това променя вкуса на храната Кога се слага солта при готвене и как това променя вкуса на храната Кулинарни експерти обясняват защо моментът на осоляване влияе върху текстурата и аромата
Марк Зукърбърг купи имение за 170 милиона долара на частен остров в Маями Марк Зукърбърг купи имение за 170 милиона долара на частен остров в Маями Основателят на „Фейсбук“ се присъедини към елита на милиардерите, купувайки имот на остров Indian Creek Иран клекна - иска преговори за край на войната Иран клекна - иска преговори за край на войната Мракобесният ислямистки режим е отправил предложението чрез разузнавателна служба на трета държава Свалените от приятелски огън изтребители F-15 в Кувейт не са губили въздушен бой Свалените от приятелски огън изтребители F-15 в Кувейт не са губили въздушен бой F-15 Eagle имат впечатляваща бойна история, с над 100 въздушни победи и нито една загуба в класически въздушен бой самолет срещу самолет Турция към Иран: Въздържайте се от действия, които биха могли да разширят обхвата на войната Турция към Иран: Въздържайте се от действия, които биха могли да разширят обхвата на войната Ракета е била свалена от сили на НАТО Турция прехвана иранска балистична ракета, насочена към нейното въздушно пространство Турция прехвана иранска балистична ракета, насочена към нейното въздушно пространство Отломки от прехващащия боеприпас са паднали в района на градчето Дортьол в турския окръг Хатай Иран: Няма да преговаряме със САЩ и можем да водим войната колкото е нужно Иран: Няма да преговаряме със САЩ и можем да водим войната колкото е нужно Техеран „няма доверие на американците и няма основа за каквито и да било преговори с тях“, заяви Мохамад Мохбер, високопоставен съветник на покойния върховен лидер аятолах Али Хаменей Земята се отваря в Турция: близо 700 гигантски пропадания поглъщат ниви Земята се отваря в Турция: близо 700 гигантски пропадания поглъщат ниви Сушата и кладенците сриват Коня Заради ракетите от Иран към Турция: Запрянов намекна за заплаха за България Заради ракетите от Иран към Турция: Запрянов намекна за заплаха за България Ще предефинираме рисковете и заплахите и ще набележим необходимите мерки, обясни той Иран се закани да атакува ЕС, но те вече окървавиха България Иран се закани да атакува ЕС, но те вече окървавиха България Организациите на българската русофилия, които подкрепят главорезите в Техеран, удобно забравят атентата в Сарафово  Испанският премиер: Не може да се играе руска рулетка със съдбата на милиони хора Испанският премиер: Не може да се играе руска рулетка със съдбата на милиони хора Санчес реагира, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да прекрати търговията с Мадрид заради испанската позиция относно конфликта
Борислав Гуцанов, депутат от БСП Борислав Гуцанов, депутат от БСП Правителството се държи като туроператорска компания Виц на деня Виц на деня - Жена, налей ми водка и по-бързо!
- А не може ли по-ласкаво?
- Жена, налей ми водчица, и по-бързо!
Виц на деня Виц на деня - Здрасти, братле! Как си?
- Жена ми ме напусна!
- Боже, вземи си някакъв алкохол, да удавиш мъката...
- Няма да стане!
- Нямаш пари?!
- Пари има, мъка няма.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Пернишка конвенция: "Ако първият пол не бие втория пол, значи е трети пол."
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори