×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • До 34 градуса и краткотрайни валежи с гръмотевици в неделя
  • Феновете на Питбул поставиха рекорд на Гинес с „плешиви“ перуки по време на негов концерт
  • Националната гвардия отбелязва 147 години с тържествен караул
  • Затвориха Ормузкия проток до второ нареждане
  • Евакуираха 200 деца заради потопа в Мисури, има жертва
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Морските ни курорти, ниските цени и историята превърнаха България в топ дестинация за пенсионерите от чужбина


Морските ни курорти, ниските цени и историята превърнаха България в топ дестинация за пенсионерите от чужбина
Пенсионерите се радват на спокойствието в Созопол и Варна, пешеходни маршрути и общности от чуждестранни емигранти
11 Януари 2026, Неделя, 14:32 ч.
Автор: Светлозария КИДЕРОВА

Страната ни е сред най-достъпните европейски местенца за почивка за възрастните

България заема челни позиции сред европейските страни, където чуждестранните пенсионери могат да се установят с достъпни разходи за живот, предава БГНЕС, цитирайки публикация на онлайн изданието Investopedia. Страната предлага комбинация от ниски цени, красиви крайбрежни градове и разнообразие от културни и природни забележителности, което я прави атрактивна за хората, които искат да прекарват златните си години в чужбина.

София, столицата на България, е известна със своите архитектурни шедьоври, включително внушителни катедрали и сгради с историческо значение, а по цялата страна могат да се намерят обекти, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Пешеходните крайбрежни градове като Созопол и Варна са особено привлекателни за пенсионерите, тъй като позволяват лесно изпълнение на ежедневни задачи и предлагат спокойни и уютни кафенета на брега на морето.

Английският език е широко разпространен в големите градове, а общността на емигрантите по Черноморието е добре установена, което улеснява адаптацията на чужденците. България предлага четири ясно изразени сезона – топли летни месеци, меки пролет и есен, както и снежни планински зими, които осигуряват разнообразие без екстремни климатични условия.

Здравните услуги за българските граждани са напълно покрити, но туристите и новопристигналите емигранти трябва да заплащат медицински услуги. Въпреки това, пенсионери, които доказват постоянно местожителство, могат да се възползват от здравни услуги на по-ниски цени в сравнение със САЩ, отбелязва Investopedia.

Американските граждани, които желаят да се установят в България, първо трябва да получат виза D, като предоставят доказателство за здравна застраховка, полицейско удостоверение съгласно българските стандарти и доказателство за настаняване. България се присъедини към Шенгенското пространство през януари 2025 г. и прие еврото през 2026 г., което улеснява пътуванията и финансовите операции за чуждестранните пенсионери.

Публикацията на Investopedia включва и анализ на средните годишни разходи на чуждестранен пенсионер в България, което дава реална представа за финансовата ефективност на страната като дестинация за живот след пенсиониране.

Източници: BGNES, Investopedia


В категории: Животът


Светлозария КИДЕРОВА Автор
Светлозария КИДЕРОВА
17
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Пари Сен Жермен готви трансферна бомба Пари Сен Жермен готви трансферна бомба 12/07/2026, Неделя 17:00 0
Тервел ИЛИЕВ Класическа рецепта за домашна мусака Класическа рецепта за домашна мусака 12/07/2026, Неделя 16:30 1
Тервел ИЛИЕВ Лудогорец с нов треньор Лудогорец с нов треньор 12/07/2026, Неделя 16:00 0
Тервел ИЛИЕВ Черна серия от удавяния в Германия Черна серия от удавяния в Германия 12/07/2026, Неделя 13:30 0
17
Коментара по темата
17.
Ко?Не?
12.01.2026 08:26:30
0
2
След въвеждането на ойруто €. Вече не сме конкуретно способни на другите европейски дестинации за туризъм, тъй като България вече не е евтина дестинация!
Цените ни са по-високи от редица други европейски държави, бранша лъже чуждестранните туристи, обслужването е под всяка критика, туристическите курорти/места са осеяни с бандити които дебнат да тарашат чужденци, качеството на услугите е много ниско и материалните бази масово не се поддържат.
Сами си го направихме.
16.
Хахахаха
11.01.2026 23:00:07
0
3
Сега през зимата или преди 30-40 години? Аз съм работил в бранша през 90-те и мога да ти кажа че след 2005 става все по-зле всяка година. Леш е туризма ни - скъпи и тъпо. Обаче хората знаят че за половината пари могат да почиват по-добре в съседни държави, а за същите пари могат да отидат на топ места
15.
xax
11.01.2026 17:25:59
0
12
Детето ми се върна в началото на лятото (юни). Отскочи до Сл. бряг. Каза, кошмарни цени. Излязохме заедно от Кауфланд. Попита как въобще оцелявате тук. Цените по-високи отколкото в Лондон.
14.
суси
11.01.2026 16:50:34
6
6
Хора; много сте черногледи
13.
Хаааа Ха
11.01.2026 15:45:05
0
13
Единственото евтино в България сте вие. За една порция цаца, такива тъпотии публикувате, че всички плюят върху вас. Ако ви дадат о една порция чернокоп, за майките си ще напишете, че са евтини
12.
Даааааа
11.01.2026 15:39:12
0
11
Е за това ви мразят вас платените драскачи " медиите " , нищо общо нямате с действителността, с истината. Освен това сте и некадърни, неграмотни невежи
11.
Даааааа
11.01.2026 15:38:26
0
6
Е за това ви мразят вас платените драскачи " медиите " , нищо общо нямате с действителността, с истината. Освен това сте и некадърни, неграмотни невежи
10.
Доносник-капиталист
11.01.2026 15:32:51
1
15
Туризма е купони, забавления, весели хора, обслужване от нормални хора, а тук е арогантност, престъпност, проблеми не знаеш как и дали ще се прибереш.
9.
!!!!!!!!!!
11.01.2026 15:26:05
0
12
Какви ниски цени бе вие луди ли сте ? Има само чужди пенсионери олигархични. Български пенсионер не може да стъпи там, стига тъпотии. Поне 3 пъти скъпо е от Малдивите.
8.
!!!!!!!!!!
11.01.2026 15:25:31
0
8
Какви ниски цени бе вие луди ли сте ? Има само чужди пенсионери олигархични. Български пенсионер не може да стъпи там, стига тъпотии. Поне 3 пъти скъпо е от Малдивите.
7.
последователност на процеса
11.01.2026 15:09:05
0
13
Излъгах се, дойдох, видях и избягах!
6.
морски
11.01.2026 15:07:06
0
11
Застаряващо Европа е в криза и мнoooго социалтуристи ще дойдат пак.
Пералнята на брега ще работи на пълни обороти и милиони мръсни парички ще се изперат. Мила Родино... беше земен РАЙ/!!
5.
Кидерица сгънала някой лев
11.01.2026 15:04:50
0
10
От налбантина с непалците дребни лъжи за дребни пари
4.
Кидерица сгънала някой лев
11.01.2026 15:03:59
0
10
От налбантина с непалците дребни лъжи за дребни пари
3.
морски
11.01.2026 15:03:13
0
8
Е, да, Европа застаряване и е в криза.
Това обяснява, защо мнооoго социалтуристи ще дойдат пак. Пералнята ще работи на пълни обороти и много мръсни парички ще се изперат...Мила Родино...беше земен РАЙ !!
2.
Туризъм?
11.01.2026 14:44:29
0
21
По каталясал сектор едва ли има.
1.
Туризма ни е трагедия
11.01.2026 14:42:48
1
26
Който говори за туризъм в България, нищо не разбира от туризъм
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Гръмнала гума предизвика верижна катастрофа пред „Гранд Мол Плаза”, движението е блокирано Гръмнала гума предизвика верижна катастрофа пред „Гранд Мол Плаза”, движението е блокирано Произшествието е станало преди минути на светофара точно пред търговския център Пилот се заби в дърво на рали „Раховец-Лясковец“: Състезател е в болница, прекратиха тренировките Пилот се заби в дърво на рали „Раховец-Лясковец“: Състезател е в болница, прекратиха тренировките Автомобилът на старозагорския клуб АСК излязъл от контрол в третия манш, няма пострадали сред зрителите Нова нощна акция в Слънчев бряг: Шестима в ареста, иззеха райски газ, кокаин и марихуана Нова нощна акция в Слънчев бряг: Шестима в ареста, иззеха райски газ, кокаин и марихуана 18-годишен софиянец разпространявал флаконите в курорта и по Южното Черноморие, сред задържаните има двама украинци Още една такса за Temu, Shein и AliExpress, сметката скача с поне 6 евро Още една такса за Temu, Shein и AliExpress, сметката скача с поне 6 евро Към митото от 3 евро се готви налог за обработка на пратките, но окончателният му размер още не е определен Новото Виенско колело в Бургас отвори врати, вижте какви са цените на билетите (ВИДЕО) Новото Виенско колело в Бургас отвори врати, вижте какви са цените на билетите (ВИДЕО) Дрон на Флагман показа как изглежда новата атракция в Морската  Шефът на хирургията в „Сърце и Мозък“ разкри как са изтръгнали от смъртта оцелелия от касапницата на „Тракия“ Шефът на хирургията в „Сърце и Мозък“ разкри как са изтръгнали от смъртта оцелелия от касапницата на „Тракия“ Бързата и професионална реакция на екипа в клиниката по хирургия предотврати фатален изход за 46-годишния пациент, който беше с тежки травми на черния дроб и ребрата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Комшиите пуснаха експресна „бърза писта“ само за свои граждани, докато колоните от гастарбайтери блокираха пунктовете под жаркото слънце Два електрически автомобила изгоряха като факли в бургаския кв. Сарафово (СНИМКИ) Два електрически автомобила изгоряха като факли в бургаския кв. Сарафово (СНИМКИ) Около 3 ч. тази нощ летовници са чули изключително силни експлозии и са подали сигнал до тел. 112 От 13 юли започва строежът на първото кръгово по бул. "Захари Стоянов" в Бургас От 13 юли започва строежът на първото кръгово по бул. "Захари Стоянов" в Бургас Затварят връзката до магазин Даниста, а движението при Капчето ще бъде затруднено МВР спря гонки с коли, двама са арестувани МВР спря гонки с коли, двама са арестувани Областната дирекция на МВР в старопрестолния град започна безкомпромисна война срещу автохулиганите и нелегалните състезания в градска среда
Доналд Тръмп се похвали с „перфектен“ когнитивен тест и атакува журналисти, усъмнили се в здравето му Доналд Тръмп се похвали с „перфектен“ когнитивен тест и атакува журналисти, усъмнили се в здравето му 80-годишният американски президент обяви, че е отговорил правилно на всеки въпрос, след като нова книга повдигна темата за неговата възраст и издръжливост Масов навик съсипва хиляди смартфони! Вижте фаталната грешка, с която моментално изгаряте екрана Масов навик съсипва хиляди смартфони! Вижте фаталната грешка, с която моментално изгаряте екрана Повечето потребители редовно пръскат устройствата си с опасни препарати, без да подозират, че химикалите необратимо разяждат защитния слой на дисплея Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Комшиите пуснаха експресна „бърза писта“ само за свои граждани, докато колоните от гастарбайтери блокираха пунктовете под жаркото слънце Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Елисейският дворец обясни, че френският президент се възстановява от лек очен проблем, който причинява дразнене и чувствителност към светлина Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Окончателната аутопсия сочи алкохолно отравяне, а мистерията около внезапната смърт на 35-годишната актриса приключи Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Проверяват се данъчна регистрация, приходи, пожарогасители, детектори за дим, застраховки и дали жилището изобщо може да се отдава на туристи Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Според него промяната е невъзможна, защото корумпираният ни елит е удобен на Запада, а обществото няма живи сили за отпор От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж Той се включи в елитна европейска бригада, която ще съдейства за сигурността на милионите туристи в най-горещите зони на мегаполиса Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Либерал-глобалистите успяха да прокарат текста в последния момент днес, докато много евродепутати отсъстваха САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива Новата ескалация поставя под въпрос крехкото примирие, след като Вашингтон обяви удари по десетки цели, а Иран атакува военни обекти в Кувейт и Бахрейн
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Бюджетът на кабинета „Радев“ е по-лош от този на „Желязков” Виц на деня Виц на деня - Защо хорат се женят?
- Недостатъчно жизнен опит.
- А защо се развеждат?
- Недостатъчно търпение.
- А защо отново се женят?
- Недостатъчно памет.
Виц на деня Виц на деня Дебел бизнесмен на средна възраст се гледа в огледалото, после се обръща към леглото, където лежи ослепителна млада красавица и я пита:
- Възможно ли е чак толкова да обичаш парите?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Любов е когато харесваш нейната мусака повече от тази на майка си.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори