ООН отправи тежки обвинения към Израел за дискриминация на палестинци на Западния бряг
Върховният комисар по правата на човека Фолкер Тюрк заяви, че политиките на Тел Авив наподобяват система на апартейд
Организацията на обединените нации отправи остри критики към Израел заради отношението му към палестинците на окупирания Западен бряг, като обвини страната в провеждане на политика, която напомня на апартейд. Това съобщи "Таймс ъф Израел".
В изявление на Върховния комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк се казва, че израелските действия представляват "систематично задушаване на правата на палестинците", което води до "особено тежка форма на расова дискриминация и сегрегация". По думите му, ситуацията силно наподобява системата на апартейд, позната от историята на ЮАР, предава lupa.bg.
"Израелските власти прилагат различни закони и политики спрямо израелските заселници и палестинците на Западния бряг, създавайки дълбоко неравноправие по отношение на достъпа до основни права и услуги", подчерта Тюрк. Той призова Израел незабавно да прекрати тази практика, като посочи примери от ежедневието на местните жители - достъп до здравеопазване, образование, вода и свобода на придвижване.
ООН подчертава, че тази ситуация не е нова, но в последните години се е задълбочила. Международната общност все по-често изразява тревога от продължаващото разширяване на еврейските селища, както и от ескалацията на напрежението в региона.
Израел досега не е дал официален отговор на последния доклад, но според предишни изявления на властите в Тел Авив, обвиненията в апартейд се определят като необосновани и политически мотивирани.
Призивът на ООН идва в контекста на все по-нарастващия международен натиск върху Израел да преразгледа своята политика спрямо палестинските територии и да гарантира равни права на всички жители на Западния бряг.
Как инфлацията влияе на консумацията на кафе в САЩ: Потребители намаляват или спират да пият кафе
Лесна и бърза рецепта за перфектен десерт
Кой е Немия - българинът, извършил брутална екзекузия в затвора по поръчка на мафията
Пистолетите в България достигат 133 245: Как граждани и охранители се въоръжават
Ползите от рибата за здравето: Защо тя е изключително полезна храна
Коя зодия ще има най‑щастлив месец март според астролозите?
Играч на ЦСКА взима приз на ФИФА, нарежда се до Кристиано Роналдо?
Борислав Сандов: Хората от "Петрохан" не ми изглеждаха на секта, бяха много позитивни
Защо в любовните реалитита няма по-пълнички хора?
Бърза и вкусна закуска за натоварени сутрини
Гориция Габровска - новото момиче в "Ергенът", вижте повече за нея
Как се приготвя перфектното свинско със зеле стъпка по стъпка
Колко часа сън са необходими на ден
