×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Сутрешно слънце и следобедни дъждове днес, петък 5 юни
  • Започва описът на щетите след наводнението в котленското село Тича
  • Пороен дъжд падна във Великотърновско, наводни Прохода на Републиката
  • Зеленски предложи среща с Путин в открито писмо до него
  • Премиерът Румен Радев е на посещение в Черна гора
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

"Curiosity" кацна на Марс


"Curiosity" кацна на Марс
Една от първите снимки на "Curiosity" след кацането на Марс. Снимка: Reuters
Ключови думи: Curiosity, Марс, космонавти
06 Август 2012, Понеделник, 09:53 ч.

Апаратът трябва да разбере дали някога е имало живот на Червената планета

"Curiosity", най-високотехнологичният марсоход построен някога, осъществи успешно меко кацане на Червената планета, съобщиха световните агенции.

Според информация на НАСА нейните учени са получили сигнал са получили сигнал от космическия апарат, след като той премина през атмосферата на Марс в полет, често описван като "седем минути ужас".

Спускането му на повърхността изискваше маневра, на която спокойно може да бъде посветен цял научнофантастичен филм.

Изстреляният през ноември марсоход "Curiosity" е част от мисията Марсианска научна лаборатория, целта на която е да определи дали на Червената планета някога е имало подходящи условия за живот.

В операция, определяна като "дръзка", НАСА осъществи кацането на най-големия си досегашен роувър с тегло 900 килограма, като внимателно го спусна към повърхността на Марс с помощта на кабели. Маневрата бе наречена "въздушен кран".

 

Залогът бе голям, тъй като маневрата бе рискова, а цената на мисията е 2,5 милиарда долара. "Трябваше да спуснем на Червената планета апарат с размерите на малък компактен автомобил, натоварен с цял камион инструменти", каза директорът на марсианската програма Дъг Маккъзишън.

НАСА представи драматичното кацане във видео игра и покани почитателите на космическите истории да гледат на живо спускането на "Curiosity" на гигантски екрани на Таймс скуеър в Ню Йорк. "Драмата" бе проследена от орбитиращи около Марс сателити.

Марсоходът в защитната си капсула навлезе в атмосферата със скорост 20 000 километра в час, която трябва да бъде намалена до един метър в секунда. За целта вместо въздушни възглавници

"Curiosity" бе оборудван със сложна система, включваща свръхзвуков парашут и въздушен кран. По пътя си марсоходът се освободи от скоростните ракети, топлинния си щит и външната "черупка", след което се спусна на повърхността на Марс подобно на паяк от паяжина.

Сложната маневра за кацане е първата по рода си. Тежестта на "Curiosity" не позволява използването на въздушни възглавници като при по-малките роувъри.

Мисията на "Curiosity" ще продължи поне една марсианска година - или две земни. Основната цел на марсохода е кратерът Гейл. Изследването му отбелязва прехода от търсенето на вода към търсенето на други елементи, необходими за възникването на живот, като например водород.

"Curiosity" освен това ще изследва минералите на повърхността на Марс. Анализирайки данните, учените ще добият представа какви са били условията на Червената планета преди милиони години.

Специалистите смятат, че кратерът Гейл се е образувал преди 3,5-3,8 милиарда години, когато Земята, Марс и останалите планети от вътрешната част на Слънчевата система редовно са били обстрелвани от метеорити.

Най-интригуващата характеристика на кратера не е басейнът му с диаметър 154 километра, а високият около 5 километра хълм, издигащ се от дъното му. Според учените възвишението в центъра на басейна представлява наслоени останки от седимента, запълвал някога кратера.

 

С течение на времето и под въздействието на процес, който не е добре изяснен, седиментът е отнесен и на негово място е останало възвишението Шарп. Учените се надяват, че именно то ще разкрие геоложката история на Марс - нещо, което не може да направи никоя подобна формация на Земята. "Кюриосити" кацна в основата на възвишението.

 

Марсоходът е оборудван с различни нови инструменти. С помощта на две високотехнологични камери "Кюриосити" ще може да снима триизмерни и панорамни изображения. Роувърът е въоръжен и с лазер, който ще може да насочва към скалите, за да определя химичния им състав. "Кюриосити" ще изучава заобикалящата го среда и с помощта на 2-метрова роботизирана ръка и ще извлича проби от вътрешността на скалите със специална сонда. Подобно на предшествениците си, марсоходът е оборудван с редица инструменти за анализ на пробите.

Мисията на "Кюриосити" е изградена върху опита от работата с предишни роувъри. Сред тях е "Опортюнити" - единият от двойката марсоходи-близнаци, който все още функционира на Червената планета - години след края на първоначалната му мисия.




Коментари
Флагман.БГ Поздравителни адреси до Флагман.бг Поздравителни адреси до Флагман.бг 05/06/2026, Петък 19:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Гълъб Донев: Пари в хазната няма, затова Еврокомисията иска да вдигнем данъците Гълъб Донев: Пари в хазната няма, затова Еврокомисията иска да вдигнем данъците Най-лесно дефицит се оправя с високи налози, обясни той Гонка е причината за трагедията в София, двама са вече загиналите Гонка е причината за трагедията в София, двама са вече загиналите 31-годишен мъж издъхна в ИСУЛ, а първата жертва е 27-годишен индиец, пътувал в автобус 119 Наркоудар за милиони на „Дунав мост“: Как спипаха камион с тайник в Русе Наркоудар за милиони на „Дунав мост“: Как спипаха камион с тайник в Русе По оценки на разследващите стойността на пазарни цени на задържаната марихуана надхвърля 4,1 милиона евро  Крум Зарков и кубинският посланик обсъдиха тежкото американско ембарго и консолидацията вляво Крум Зарков и кубинският посланик обсъдиха тежкото американско ембарго и консолидацията вляво Председателят на БСП изрази солидарност на българските социалисти със страдащото население в карибската държава Футуролози и ректори в Синеморец: Изкуственият интелект вече улавя мислите ни Футуролози и ректори в Синеморец: Изкуственият интелект вече улавя мислите ни Критичното мислене е спасението, казват те С роботи и научни експерименти откриха нов STEM център в Поморие С роботи и научни експерименти откриха нов STEM център в Поморие 15 години Флагман.бг – от амбициозен бургаски проект до водеща медия в България (ГАЛЕРИЯ) 15 години Флагман.бг – от амбициозен бургаски проект до водеща медия в България (ГАЛЕРИЯ) Сайтът се развива с темповете, наложени от агресивната и динамична среда - ъпдейти на Google, хакерски атаки, конкуренцията в медийния сегмент, в който се включиха и социалните платформи, разполагащи с огромен финансов и IT ресурс Нургюл Салимова би Нарва, но остана на косъм от среброто на Европейското по шахмат Нургюл Салимова би Нарва, но остана на косъм от среброто на Европейското по шахмат Т.нар. „Швейцарска система“ я лиши от медал ВМС на САЩ задържаха супертанкер с ирански петрол в Индийския океан ВМС на САЩ задържаха супертанкер с ирански петрол в Индийския океан Напрежението в региона продължава да е критично Поздравителни адреси до Флагман.бг Поздравителни адреси до Флагман.бг Най-голямата медия в Югоизточна България навърши 15 години от своето създаване
След взрива на морски дрон в Румъния: Урсула фон дер Лайен предупреди за пряка заплаха по източната граница След взрива на морски дрон в Румъния: Урсула фон дер Лайен предупреди за пряка заплаха по източната граница Лидерите на ЕС единодушно определиха случилото се като пряка заплаха, произтичаща от продължаващите военни действия в близост до границите на блока Премиерът Румен Радев от Черна гора: Предишните управления ни завещаха над 2,2 милиарда евро скрити разходи Премиерът Румен Радев от Черна гора: Предишните управления ни завещаха над 2,2 милиарда евро скрити разходи Процедурата за свръхдефицит на ЕК е оценка за бюджетните „гимнастики“, изсмукването на бизнеса и съмнителните поръчки, обяви министър-председателят Кога ще свърши войната в Украйна Кога ще свърши войната в Украйна Добре познатият в бившата съветска република с геополитическите си прогнози мистик прогнозира още през есента прекратяване на бойните действия Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени Статистикът, който е и сред най-известните международни анализатори, коментира, че ако Русия използва атомно оръжие срещу Украйна, няма никой да се намеси Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички Сладураната е като две капки вода с татко си принц Уилям Израел и Ливан се договориха за примирие Израел и Ливан се договориха за примирие Техеран не вижда напредък в диалога за постоянно примирие със САЩ Европа сама реже клона, на който седи Европа сама реже клона, на който седи Либерал-глобализмът стигна дотам, че коренният жител вече е по-долна категория човек от мигрантите Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Турчин случайно получи $21,8 млрд., нареди се сред най-богатите в света Ахмад Джахангард Такало дори не знае откъде са дошли парите Земетресение разлюля Турция Земетресение разлюля Турция Епицентърът на земетресението е в района на град Пазарджък, където на 6 февруари 2023 г. стана силен трус с магнитуд 7,7 по Рихтер Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Лице на съвременното британско кино и телевизия подкрепя "Мача на Надеждата" Найджъл Бойл, станал световно известен с безапелационната си и ключова роля на инспектор Иън Бъкълс в мегахита на BBC „Line of Duty“
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Нека не забравяме - надолу няма дъно Виц на деня Виц на деня Барман към сервитьора:
- Абе пич, престани да изхвърляш пияните посетители, не забравяй, че работиш във вагон-ресторант!
Виц на деня Виц на деня Иванчо дочул стонове от спалнята на родителите си. От любопитство погледнал през ключалката и възкликнал:
- Леле-е-е... а на мен ми се карат, че си бъркам в носа...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки упорит мъж може да постигне всичко, което иска жената.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори