×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Земетресение с магнитуд от 4,9 по скалата на Рихтер беше регистрирано в Западна Турция
  • Интензивен трафик за камиони на границата с Турция
  • Доналд Тръмп оглави класацията на „Политико“ за най-влиятелна личност в Европа
  • Излезе книгата на Никола Саркози „Дневникът на един затворник“
  • НАСА загуби връзка с космическия си апарат „Мейвън"
  • Две жалби срещу приемането на еврото в България са подадени в Съда на ЕС
  • Гледат мерките на петима от задържаните при протеста на 1 декември в София
  • Интензивен трафик за камиони на границата с Турция
  • САЩ са задържали петролен танкер край Венецуела
  • Социалните мрежи, а не геймингът, създават проблеми при тийнейджърите, сочи проучване
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Отиде си легендарна наша треньорка


11 Декември 2025, Четвъртък, 12:49 ч.
Автор: Емел МАХМУД

Виолета Стамболийска е от доайените на спортната дейност

На 82-годишна възраст от този свят си отиде Виолета Стамболийска – един от доайените на спортната дейност в Асеновград. Заемала е редица длъжности като треньор, преподавател, хореограф, ръководител.

„Работихме в името на България, мечтаехме да направим шампиони, да видим българския флаг за нас беше гордост“, споделя приживе Виолета Стамболийска и отдава на спорта десетилетия от своята активна дейност, буквално до тази година, пише ТrafficNews.

Започнала е със спорта на 9-годишна възраст и е посветила целия си жизнен и професионален път на неговото развитие. Родена е през 1943 г. в Асеновград, където в училище започва да се занимава със спортна гимнастика. Става една от първите състезателки по художествена гимнастика и участва през 1963 г. в първото Републиканско първенство по художествена гимнастика.

Завършва висшето си спортно образование в София във ВИФ „Георги Димитров“, където се свързва и със съпруга си, също възпитаник на спортния институт със специалност футбол. През целия си живот подкрепя талантливите в спорта асеновградски младежи да продължават образованието и квалификацията си на най-високо ниво във висшия институт по физкултура, подготвя ги за изпитите, интересува се от професионалния им път.

Става треньор по спортна гимнастика в ДФС „Асеновец“, била е и преподавател по физическо възпитание в асеновградските училища. Участва активно в спортния живот на Асеновград и е близък приятел с видни асеновградски спортисти, сред които носителят на олимпийски медал в спортната гимнастика Велик Капсъзов (1935 – 2017) и др.

Допринасят както за развитие на материалната база, така и за обучение на спортно-педагогически кадри в Асеновград и Пловдив, които издигат по онова време спорта на много високо ниво.

Инициатор е за създаване на т.нар. петобой „Здрави, силни, работоспособни“, който в най-силните си години събира до 25 работнически отбора от Асеновград и околността. Това стимулира много работническия спорт в България, а гордост за Асеновград са победите на отбора „Асенова крепост“, които печелят републиканската шампионска купа.

С името на г-жа Виолета Стамболийска и нейния син Антонио Стамболийски се свързва и разпространението на корейското бойно изкуство таекуон-до в Асеновград. Чрез сина си Антонио Стамболийски, студент във ВИФ „Георги Димитров“ със специалност футбол през 80-те години на ХХ век, влизат във връзка с демонстрационния отбор по таекуон-до ITF на Корейската народна демократична република. Това е най-високото, световно ниво на таекуон-до към онзи момент.

С нейната подкрепа, докато е заместник председател на ДФС „Асеновец“ в Асеновград през 80-те години на ХХ век гостуват най-големите корейски майстори по таекуон-до – Хван Джън Ним, Ким Чол Ман.

Най-популярният корейски учител по таекуон-до Ким Унг Чол е чест гост в дома им и води тренировки по таекуон-до в училището „Христо Ботев“.

През 1989 г. синът й Антонио Стамболийски регистрира официално в Асеновград първия клуб по таекуон-до извън София. Чрез тези контакти с корейците корейското бойно изкуство навлиза и в Пловдив, чрез получаването на първите майсторски степени в таекуон до през 1988 – 1989 г.

И до днес обучените тогава треньори по таекуон-до в Асеновград изграждат национални състезатели.

През 1989 г. на Стадион „Шипка“ в Асеновград се провежда една от най-масово посетените демонстрации по таекуон-до в България от Корейския демонстрационен отбор и от групата по таекуон-до във ВИФ „Г. Димитров“.

В нея участват и някои от първите български таекуондисти, впоследствие и национални състезатели по таекуон-до през ’90-те години на ХХ век.

Като треньор и хореограф Виолета Стамболийска е в основата на създаването на модерните за времето си масови гимнастически композиции с участието на всички ученици от асеновградски училища, както и студенти, работници. Композициите включват до 2000 души и изискват упорити тренировки и изпиване на детайлите. В Асеновград подготвя специална хореография по случай празници като 24 май, 1 май, композицията „1300 години България“, „800 години от въстанието на Асен и Петър“ и т.н.. По нейна инициатива от 1988 г. общината започва да отбелязва Празника на Асеновград на 25 май, съпроводен с големи спортни мероприятия и утвърден календар.

25 години от професионалния си път тя отдава на развитието на спорта аеробика в България, за което време обучава инструктори и стотици последователи. Нейни възпитаници са някои от първите български медалисти по аеробика.

Създател е на балетна формация „Косара“ през 1976 г. в Асеновград, която е един от основоположниците на модерния танц по онова време в България. Последователките й в танците с любов я наричат „Госпожа Стамболийска“ и търсят съветите и опита й в тези дисциплини в своята работа до последните й дни. Кошници с подаръци

Г-жа Виолета Стамболийска подкрепяше спорта на Асеновград и България с чисто сърце и със съзнанието, че един малък град може да бъде на национално ниво в редица спортни дисциплини, ако има материална база и обучени кадри.

Носител е на орден „Кирил и Методий I степен“.

Почетен гражданин е на Асеновград от 2017 г.


В категории: Животът


Емел МАХМУД Автор
Емел МАХМУД
Коментари
Емел МАХМУД Отиде си легендарна наша треньорка Отиде си легендарна наша треньорка 11/12/2025, Четвъртък 12:49 0
Емел МАХМУД Голям успех за несебърски млад лекоатлет Голям успех за несебърски млад лекоатлет 11/12/2025, Четвъртък 11:59 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Задържаха мъж за ухапвания и заплаха за убийство към жена му Задържаха мъж за ухапвания и заплаха за убийство към жена му Съдът прецени, че има реален риск от повторно престъпление НА ЖИВО: Ще падне ли правителството? Депутатите гласуват вота на недоверие НА ЖИВО: Ще падне ли правителството? Депутатите гласуват вота на недоверие Народното събрание трябваше в 13:30 часа да гласува шестия вот на недоверие срещу кабинета, но депутатите си дадоха 30-минутна почивка Културтрегери: Хроничен дефицит в Бюджет 26, третират ни като периферна сфера Културтрегери: Хроничен дефицит в Бюджет 26, третират ни като периферна сфера Сценичните изкуства стигнаха екзистенц-минимум, от 35 години няма подобрение, предупреждават експерти Инициативата „Да украсим Бургас“ вдъхнови стотици хора, превърнаха града в приказка (СНИМКИ) Инициативата „Да украсим Бургас“ вдъхнови стотици хора, превърнаха града в приказка (СНИМКИ) Вижте част от празничната украса, с която блестят домове, детски градини и институции Язовир „Камчия“ е с над 110 млн. куб. м вода – почти 5 млн. повече от същия ден миналата година Язовир „Камчия“ е с над 110 млн. куб. м вода – почти 5 млн. повече от същия ден миналата година Сравнението на бюлетините на МОСВ показва по-добро водно състояние на основния източник за Бургас и Варна – наличният полезен обем достига 33% при едва 19% миналата година. От ПСС с предупреждение към тези, тръгнали към планините От ПСС с предупреждение към тези, тръгнали към планините Планинската спасителна служба предупреждава туристите да бъдат внимателни заради заледени участъци във високите части и неработещи съоръжения в курортите Нова наредба разрешават барове на плажа само до 2% от площта му Нова наредба разрешават барове на плажа само до 2% от площта му Проект на наредба предвижда единен стандарт за заведения, санитарни съоръжения и търговски площи, като целта е да се сложи край на разнопосочните общински правила DOCK5 прави Новогодишния купон №1 в Бургас: Vanessa и DJ Hris вдигат градуса на 31 декември DOCK5 прави Новогодишния купон №1 в Бургас: Vanessa и DJ Hris вдигат градуса на 31 декември Пищна гурме вечеря, премиум напитки, блок маса с десерти и специална музикална програма превръщат DOCK5 в най-желаното място за посрещане на 2026 година в Бургас БНБ работи извънредно заради големия интерес към стартовите комплекти с евромонети БНБ работи извънредно заради големия интерес към стартовите комплекти с евромонети Централната банка ще отвори и в две съботи – 13 и 20 декември, за да улесни гражданите преди въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. Четирима остават в ареста след протеста на 1 декември Четирима остават в ареста след протеста на 1 декември Съдът приема, че поведението на задържаните е създало опасност за полицаи и мирно протестиращи, а продължаващите многолюдни митинги в страната засилват риска от нови прояви
„Форбс“ обяви кои са 100-те най-влиятелни жени в света „Форбс“ обяви кои са 100-те най-влиятелни жени в света Кристалина Георгиева е на 17-а позиция Трафиканти примамват мигранти с видеа на млади британски момичета Трафиканти примамват мигранти с видеа на млади британски момичета Престъпни мрежи злоупотребяват с видеа в TikTok и Instagram, използвайки видеа на нищо неподозиращи жени, като реклама на нелегални маршрути към Европа и Великобритания   Тръмп не взе Нобеловата награда за мир, но е №1 по влияние за Европа 2026 Тръмп не взе Нобеловата награда за мир, но е №1 по влияние за Европа 2026 Американският президент повлия силно на европейската политика през годината -  от сигурността и Украйна до стратегическата автономия на ЕС, което му донесе първото място в класацията на „Политико“ Шер ще се омъжва 50 години след предишния си брак Шер ще се омъжва 50 години след предишния си брак Американската легенда ще навърши 80 години през май 2026 г. Сърбия пусна на свобода наркобоса Йоца Амстердам-Сретен Йосич Сърбия пусна на свобода наркобоса Йоца Амстердам-Сретен Йосич Апелативният съд в Белград реши, че са изпълнени всички условия за условно освобождаване на Йосич, един от най-емблематичните фигури на балканския наркотрафик, който бе заловен в София през 2002г. Тръмп: Задържахме „най-големия танкер“ край Венецуела Тръмп: Задържахме „най-големия танкер“ край Венецуела Вашингтон твърди, че задържаната плавателна машина  е част от незаконна схема за финансиране на терористични организации, докато Каракас обвинява САЩ в пиратски действия Кралят на кокаина напуска затвора: Сретан Йосич е условно освободен Кралят на кокаина напуска затвора: Сретан Йосич е условно освободен Съдът в Белград освободи най-известния балкански наркотрафикант след близо 15 години зад решетките Избори в Украйна по време на война: Зеленски поставя условие, Русия оспорва легитимността му Избори в Украйна по време на война: Зеленски поставя условие, Русия оспорва легитимността му Зеленски е готов за избори, но настоява за гаранции от Запада – Киев е изправен пред законови, логистични и морални пречки Дунав вече не е същият: реката навлиза в климатичен режим с опасни колебания Дунав вече не е същият: реката навлиза в климатичен режим с опасни колебания Река Дунав губи предвидимия си характер и се държи все повече като средиземноморска система – нестабилна, чувствителна и зависима от дъжда 20 години любов: Как случайната среща на Мат Деймън и Лусиана Баросо се превърна в най-стабилния брак в Холивуд 20 години любов: Как случайната среща на Мат Деймън и Лусиана Баросо се превърна в най-стабилния брак в Холивуд Вижте тази вълнуваща история 
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Защо се изплю върху достойнството и честта си, Слави, за няколко левчета ли? Виц на деня Виц на деня - Добър ден! Дошъл съм за изкарване на шофьорска книжка.
- Но тук е болница, не автошкола!
- Знам... навряха ми я отзад, но това е една дълга история...
Виц на деня Виц на деня На манго му се родили близнаци. Носи ги вкъщи, а комшията го пита:
- Двуяйчни или еднояйчни?
- Този е двуяйчен, а това е женско.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Наръфана люта чушка и разведена жена са само за истински търсачи на силни усещания!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори