След 26-годишна възраст: държавата спира да покрива здравните осигуровки на студентите
Хиляди младежи пропускат да внесат здравните си вноски в периода между училище и университет или след навършване на 26 години. Ето какво казва законът
Все повече млади хора у нас продължават образованието си след бакалавърската степен, записвайки магистратури и допълнителни квалификации. Въпреки това голяма част от тях не са наясно със своите задължения по здравното осигуряване и разчитат, че докато са студенти, държавата се грижи за тях. Законът обаче поставя важна граница: държавният бюджет покрива здравните вноски само за редовни студенти до навършване на 26 години.
След тази възраст, дори обучението да продължава, всеки студент трябва да поеме вноските сам, ако не е осигурен на друго основание. Това важи и за всички, които учат задочно или дистанционно, при тях държавата не покрива осигуряването, независимо от възрастта.
Особено рисков е периодът между завършване на средното образование и започване на следването. Между юли и септември бъдещите студенти не са обхванати от системата като ученици, но все още нямат статут на студенти. Затова трябва сами да плащат здравните си вноски, но мнозина пропускат това и натрупват задължения още преди първата си лекция. Статистиката показва, че над 70% от първокурсниците имат пропуски от един до три месеца.
Процедурата изисква подаване на декларация Образец 7 до НАП - лично, чрез упълномощено лице или по пощата. Документът трябва да бъде подаден до 25-о число на месеца, следващ този, в който възниква задължението за плащане. Например, ако ученик завърши през юни, още от 1 юли трябва сам да внесе здравната си вноска и да подаде декларацията до 25 август.
Българските студенти в чужбина също трябва да бъдат внимателни. Ако са редовна форма и под 26 години, държавата ги осигурява, но само ако не работят в държава от ЕС. За доказване на периода на обучение са необходими документи като служебна бележка от университета или диплома - задължително преведени.
Две шокиращи кражби в Бургас
Радко срещано: Журналист даде на съд български депутат
Нова влакова трагедия в Испания: Композиция дерайлира до Барселона
Празник е, налице са важни забрани
Сноубордистката Малена ни вдъхнови преди зимната Олимпиада - форумът започва скоро
Знаете ли кой е най-тузарският град в света? Всеки 12-ти жител е милионер
Любослав Пенев отново у дома
Социолог с "бомба" за Радев и Борисов
Ренар попиля Диас за пропуска на зимата
Лидерът на Гренландия със смразяващи думи
Чарли Шийн изпепели 147 милиона долара - фалитът чука на вратата
Тези три зодии ще изживеят звездния си миг през февруари 2026

taxi za li4ni karti
taxi na 4astni firmi kato vodomeri,tok instalacii,
televizii