Центърът за професионално обучение към БДУ стартира петия курс за обучение на парамедици
Нови 19 курсисти се впускат в предизвикателството на динамичната и отговорна професия
Стартира петият курс за придобиване на трета степен професионална квалификация „Парамедик“ в Бургаския държавен университет. Нови 19 курсисти се впускат в предизвикателството на динамичната и отговорна професия, свързана с оказването на спешна медицинска помощ.
Обучението продължава два семестъра и включва теоретична подготовка и практически упражнения, които ще се провеждат в университета. Практиката в реална среда ще се осъществява в лечебни заведения и в Центъра за спешна медицинска помощ – Бургас. Успешно завършилите ще получат свидетелство за професионална квалификация.
Бъдещите парамедици бяха поздравени от ректора на Бургаския държавен университет проф. д-р Сотир Сотиров и от заместник-ректора по следдипломно обучение и университетско-болнична координация доц. д-р Стоян Христов. Аксиния Николова – действащ парамедик и регионален представител на Съюза на парамедиците в България, прочете поздравителен адрес от името на председателя на организацията Ива Пехливанска. Доц. д-р Марияна Йорданова, която е директор на Центъра за професионално обучение (ЦПО) „Бургас“ поясни пред курсистите детайли по предстоящото им обучение.
Управителят на МЦ „Николай Чудотворец“ д-р Нигохос Топузян и д-р Янко Тодоров – зам.-директор на Центъра за спешна медицинска помощ – Бургас, присъстваха на събитието като партньори на ЦПО „Бургас“ към БДУ в обучението на парамедици.
Професията на парамедика е международно призната и обществено значима. Тя е широко разпространена в Европа и Съединените щати, а в България все още се развива. Парамедиците имат ключова роля при реагиране на бедствия, аварии и инциденти.
По-рано същия ден бяха връчени удостоверения на курсистите, преминали кратко обучение от 41 дни за част от професия „Парамедик“. То се реализира по договор между висшето училище и Община Поморие – изпълнител на проект по програма „Красива България“, в рамките на който бяха включени за обучение безработни лица.
Учебната година да започва по-рано заради по-дълги ваканции
Волтова дъга и силен трясък спряха нощния влак София - Бургас
Бурята помете Приморско, но пощади семейство щъркели
Френска телевизия обяви България за новото туристическо Елдорадо ВИДЕО
Отборите ни с общо 6 българи титуляри в Европа - ех, ако Сенси беше нашенец
Българският паспорт диша в гърба на американския
Какво ще е времето и кой празнува на 24 юли?
Дневен хороскоп за 24 юли 2026: Водолеят покорява нови върхове
Сделката с Райнметал увисна, правителството връща преговорите на стартова линия
Овладяха огнения ад край Асеновград
Тръмп готви невиждан удар по Иран, САЩ разследват руска следа в атаките по ЦРУ
Червен флаг след бурята: Морето остава забранено за къпане
