×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Двама огнеборци загинаха при голям пожар край летище във Франция
  • Зеленски освободи от длъжност главнокомандващия Въоръжените сили на Украйна
  • Делото на сириеца, помел двама бургаски полицаи с автобус, влиза в Апелативния съд
  • Повече от 60 ранени при протестите след смъртта на мъж, починал при арест в Болоня
  • Жълт и оранжев код за бури, градушки и риск от наводнения
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ключови въпроси за еврото - могат ли да изгорят спестяванията ни, ще скочат ли до небето лихвите


Ключови въпроси за еврото - могат ли да изгорят спестяванията ни, ще скочат ли до небето лихвите
"Няма място за никаква паника", сочат експерти
07 Декември 2025, Неделя, 17:58 ч.
Автор: Тервел ИЛИЕВ

Банкери със съвети по 5 горещи теми, свързани със смяната на валутата от Нова година

Забравете за макроикономическите анализи за момент. "Ще мога ли да си платя сметката в ресторанта на 31 декември или 1 януари", този въпрос си задават не малко българи, притеснени от мига на смяна на националната валута.

Преди да мислим за мащабни бизнес-планове, трябва да се подготвим за първите часове и дни на промяната, които крият някои технически капани и наастъпват бъквално на Нова година.

Извънредно заседание на НОИ: Какво се променя за пенсиите и осигуровките

Експерти съветват да се съсредоточите върху следните 5 по-краткосрочни теми!

Кога картите ще спрат да работят

Ако планирате бурно парти за посрещането на 2026 г. в ресторант или хотел, задължително се запасете с пари в брой. В новогодишната нощ се очаква техническо прекъсване на системите за няколко часа, докато банките пренастройват софтуера си за работа с евро. Това означава, че ПОС терминалите и банкоматите няма да работят точно в най-натовареното време и няма да можете да платите сметката си с карта.

Някои заведения дори са предупредили, че няма да отворят врати, за да избегнат хаоса, а други изрично изискват от клиентите си да носят кеш.

Експертите съветват да се запасите с банкноти още на 30 декември, за да избегнете опашките пред устройствата в последния момент. Техническите екипи на банките ще работят денонощно, като се очаква пълната функционалност на картовите плащания да бъде възстановена поетапно в ранните часове на 1 януари.

Януари - месецът на двойното плащане

Макар датата 1 януари 2026 г. да звучи като рязка граница, държавата е предвидила един месец "буферен период" за по-плавен преход. В рамките на този месец ще имаме паралелно обращение на двете валути, което означава, че в магазините ще можете да плащате както в левове, така и в евро.

Търговците обаче ще са длъжни да ви връщат ресто само в евро, освен в редки случаи, когато това е практически невъзможно. А какво да правим със спестените левове под дюшека след края на януари? Няма място за паника, защото Българската народна банка ще продължи да обменя стари пари.

Единна база за прозрачност

Свикнали сме, когато минаваме покрай обменно бюро, да гледаме колко лева струва един долар или един паунд. От 1 януари 2026 г. обаче тази логика се обръща на 180 градуса и може да предизвика сериозно объркване в първите месеци.

България преминава към европейския стандарт на котиране, където еврото е "царят" и всичко се измерва спрямо него. Вместо "1 долар = 1,85 лева", на таблата ще виждаме "1 евро = 1,08 долара", чисто като пример.

За да се избегнат злоупотреби при преизчисляването на цените в магазините, контролните органи ще следят стриктно за правилното закръгляване до втория знак след десетичната запетая.

Потребителите да следят новите тарифи

Една от големите надежди на потребителите е, че приемането на еврото ще намали таксите, тъй като банковият сектор ще спести над 1 милиард лева от транзакционни разходи. Експертите обаче бързат да охладят този ентусиазъм.

Според тях самата смяна на валутата няма автоматично да доведе нито до поевтиняване, нито до поскъпване на стандартните банкови услуги. Така, че бъдете особено внимателни при следенето на дадени такси.

Ще скочат ли лихвите при кредити и депозити

Водещи банкери и финансисти са категорични, че поне в следващите 2-3 години не ни очаква шоково поскъпване на заемите. Този феномен се обяснява от експертите с огромната ликвидност, която ще залее пазара. В момента БНБ изисква от банките да заделят 12% от средствата си като минимални резерви, които стоят блокирани с нулева доходност.

В еврозоната обаче правилата са други - изискването е само 1%, което на практика ще "отключи" между 13 и 14 милиарда лева свеж ресурс в българската банкова система.

Тъй като банките ще разполагат с толкова много свободни пари, те няма да имат икономически стимул да се състезават агресивно за привличане на депозити от гражданите. Това означава, че ако имате свободни средства, не очаквайте лихвите по влоговете да скочат драстично.


В категории: Бизнес


Тервел ИЛИЕВ Автор
Тервел ИЛИЕВ
20
Коментара
20
Коментара по темата
20.
Глупост
08.12.2025 09:59:00
1
2
Как ще изгорят спестяванията? Пожар в Интернет ли ще стане?
19.
путкин до 17
08.12.2025 00:31:18
5
8
ахах, невежо човече. Я кажи, валутният съвет дава ли ни право на парична политика? Покажи си нисичкото ниво, пе да е ясно защо не вдяваш...
18.
да живее
07.12.2025 21:58:56
3
4
да живее лева и биткойна
17.
ХХ
07.12.2025 20:58:11
7
5
До 2

"Сме с Евро от 2000 година." - не, не си. Но си про'с'т да го вденеш.
16.
Русчо Георгиев
07.12.2025 20:19:53
1
12
Те щото досега като бяхме в левономинали цените хич не се вдигнаха.
15.
Българин бесен
07.12.2025 20:06:46
4
12
Опасност няма никаква, прави са хората, Сега не се притеснявайте за нищо, то утре като стане и тогава ще го мислите. Няма да има никакви спекулации с цени и темподобни неща, те хората просто ще вдигнат нещата, това в никакъв случай не е едно и също нещо.
14.
Копейка от Варна
07.12.2025 20:06:10
18
9
По чейндж бюрата е пълно с копейки, които обръщат в рубли. И недвижимите имоти си ги продават в бриксове. Те ще се спасят, ние глупавите горим с еврото. Вервайте им!
13.
до 11
07.12.2025 19:57:40
0
12
Тъй де... Само дето хвалбите кой знае защо са заключени и не ни е позволено да се възхитим и ние! ;-)
12.
защо няма
07.12.2025 19:55:34
2
11
защо няма закриващи пакети с монети лева, искам да си купя нови неизползвани, че скоро ще са много ценни, ще се търсят много
11.
коледна столица Бургас
07.12.2025 19:53:24
1
24
абе важното е, че Бургас се утвърждава като коледна столица у нас, другото няма значение. Пълна скръб, улиците пусти и тъмни, призрачен град
10.
*********
07.12.2025 19:31:14
0
3
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
9.
до 3
07.12.2025 19:13:40
6
15
Отпуснатите стартови пакети не стигнаха дори за любителите на проваленото евро. В малките населени места са пуснали по два пакета, така само най-върлите фенове са се облажили с голямата далавера. На мен стартов пакет не ми трябва. До края на януари са длъжни да ми приемат лемчетата, а да ми връщат рестото в евро.
8.
Б12
07.12.2025 19:09:57
22
14
Против €!!!! Твърдо против!!! Народът ще стане още по-беден. А политиците ще станат още по-богати! Затова Иво Мирчев реве на Умряло при Светослав Иванов! Пеевски ще му краде Еврото, А той иска той и Бандата им от Фашисти да окрадът Еврото!!!!! Затова организира малоумното поколения gen Z. Да се натъпчат от кражби Фашагите на Мирчев!!!!
7.
euro 6op
07.12.2025 18:50:36
4
15
pedala ot bankq i negovata drujinka kolko milqrda she usvoite za 2026ta
6.
А. Смит
07.12.2025 18:40:54
10
31
Ще платим сметката със спестени пари на държавата. Но сметката не е наша. Намираме сме в предверието най-горчивия урок в историята ни. Все пак е урок. Урок по национално невежество. Някъде в корените на алчността се крие глупост. Няма да е все така. Простете ни, деца.
5.
asdasd
07.12.2025 18:31:59
14
31
Валутен борд не е същото като да си смениш изцяло валутата. Истината е, че големите страни в ЕС като Германия и Франция изнемогват и съответно целия ЕС изнемогва, основно заради милионите мигранти, които точат социалната система, бойкота на руски газ и т.н и налудничевите програми за зелена енергия, които скапват икономиката още повече. Просто имат нужда от нови държави да им ползват валутата.
4.
ббб
07.12.2025 18:31:17
3
11
Що няма коментари за орлин с малко о горанов,ей сега го намразих.
3.
Хаха
07.12.2025 18:24:31
5
29
Ауу ужас. Всички мразят тази валута, но Стартовите пакети с евро свършиха за 4 дни
2.
Ние
07.12.2025 18:21:21
9
25
Сме с Евро от 2000 година.
Преди това бяхме с Германска Марка.
Какви лихви, какви 5 лв.
1.
aaa
07.12.2025 18:20:17
6
31
Бедния по беден.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Приключи изграждането на новата индустриална зона в Бургас Приключи изграждането на новата индустриална зона в Бургас Изградени са улично осветление, канализация, пречиствателна станция, високоскоростен интернет, газ и други комуникации Порой удави Варна за минути: Улици и подлези се превърнаха в реки Порой удави Варна за минути: Улици и подлези се превърнаха в реки Полицията получи сигнали за наводнени зони край Катедралата, Македонския дом, Алея Първа и улица Девня Иван Демерджиев: Не съм забогатял от депутатската банка, години съм се трудил Иван Демерджиев: Не съм забогатял от депутатската банка, години съм се трудил Вътрешният министър свърза атаката с Пеевски и обяви, че службите затягат сигурността заради ескалацията около Иран Бурята връхлетя Бургаска област: Дървета паднаха, пътят за Средец е непроходим Бурята връхлетя Бургаска област: Дървета паднаха, пътят за Средец е непроходим Проливен дъжд и ураганен вятър удариха региона около 15 часа, Флагман.бг получава сигнали от няколко направления Деймиън Хърст и легенди на британското изкуство превземат Морското казино в Бургас Деймиън Хърст и легенди на британското изкуство превземат Морското казино в Бургас Изложбата Пеперуди и диаманти събира творби на Сър Питър Блейк, Марк Куин и Братята Конър и ще бъде отворена през целия август Таксиджия сурвака клиент с 15 евро за 2 километра в Бургас (ВИДЕО) Таксиджия сурвака клиент с 15 евро за 2 километра в Бургас (ВИДЕО) Абсурдната сметка от ЖП гарата до Конната база взриви социалните мрежи Военният министър: Нито губим суверенитет, нито допускаме нападателни оръжия в Безмер Военният министър: Нито губим суверенитет, нито допускаме нападателни оръжия в Безмер Димитър Стоянов увери, че парламентът запазва пълен контрол върху броя на самолетите, военнослужещите и срока на тяхното пребиваване Парламентът разреши до 8 американски самолета-цистерни в Безмер Парламентът разреши до 8 американски самолета-цистерни в Безмер Решението беше подкрепено от 131 депутати, 13 гласуваха против, а двама се въздържаха Трагедия! Дете се удави пред очите на аниматори и туристи в луксозен хотел в Слънчев бряг Трагедия! Дете се удави пред очите на аниматори и туристи в луксозен хотел в Слънчев бряг Разследващите преглеждат камерите, за да установят къде е бил спасителят в критичните минути Асен Василев от ПП предлага край на финансовия пир в държавните компании Асен Василев от ПП предлага край на финансовия пир в държавните компании След членовете на Фискалния съвет и след Корнелия Нинова, по една от най-премълчаваните теми в българската държава проговори и Асен Василев от „Продължаваме промяната“
Доживотен затвор за 35-мата пирати от „Руен“, държали седем българи в плен Доживотен затвор за 35-мата пирати от „Руен“, държали седем българи в плен Съдът в Мумбай наказа похитителите, които превзеха кораба и държаха екипажа като заложници повече от три месеца Тръмп дава 2 години на фармацевтичните компании, после ги удря с 200% мито Тръмп дава 2 години на фармацевтичните компании, после ги удря с 200% мито Вносните генерични лекарства остават без мито до август 2028 г., след което ставката скача първо на 100%, а година по-късно се удвоява Българка бе намушкана до смърт в игрална зала в Нюрнберг Българка бе намушкана до смърт в игрална зала в Нюрнберг 45-годишен иранец е задържан по подозрение за убийството, а причината за фаталния конфликт още се изяснява Христо Янев остави Джеймс Ето'о в София преди битката с Карабах Христо Янев остави Джеймс Ето'о в София преди битката с Карабах Халфът не е контузен, но ЦСКА не обяви защо отпадна от групата за гостуването в Баку Над 3 промила зад волана на ТИР: Чужденец бе спрян край Лесово и влезе в ареста Над 3 промила зад волана на ТИР: Чужденец бе спрян край Лесово и влезе в ареста Гранични полицаи се усъмнили в поведението на 53-годишния водач и извикали екип на Пътна полиция Три дни след историческия триумф: Как световната преса разчете испанския гений на Мондиал 2026 Три дни след историческия триумф: Как световната преса разчете испанския гений на Мондиал 2026 Анализаторите определят титлата на Ла Роха в Северна Америка като логичен и безапелационен триумф на модерния футбол Европа пресъхва: Извънредно положение и драстични водни ограничения заради историческата жега Европа пресъхва: Извънредно положение и драстични водни ограничения заради историческата жега Великобритания, Франция и Испания въведоха рестрикции за използване на вода, докато река Рейн и атомните централи са пред блокиране Исторически прецедент в Европа: Франция забрани социалните мрежи за деца под 15 години Исторически прецедент в Европа: Франция забрани социалните мрежи за деца под 15 години Технологичните гиганти ще блокират профилите на подрастващите от септември, а Брюксел готви същите мерки за целия Европейски съюз Дрон влиза в битка с комарите над бургаските езера: Вижте графика Дрон влиза в битка с комарите над бургаските езера: Вижте графика Обработките започват в 05:00 часа и ще обхванат Атанасовското езеро, Вая, Мандра и биотопните зони край Сарафово Огнен ад край летището в Бордо: Двама пожарникари загинаха, полетите са нарушени Огнен ад край летището в Бордо: Двама пожарникари загинаха, полетите са нарушени Огънят стигна до района на аерогарата, докато Испания се бори с най-тежкия си горски пожар от началото на годината
Бойко Борисов за Румен Радев Бойко Борисов за Румен Радев Навън казват yes, yes, yes, а в България - нет, нет, нет Виц на деня Виц на деня Жена говори по телефона:
- Пратете ми добър електротехник, моля.
- Госпожо, всеки жив електротехник е добър.
Виц на деня Виц на деня - Каква е разликата между жените и батериите?
- Батериите имат положителна страна.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Какво е клептомания?
- Това е способността да намериш нещо, преди някой друг да го е загубил!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори