×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Войната за черното злато на Венецуела започва? Скоро ще нанесем удари, обяви Тръмп


Войната за черното злато на Венецуела започва? Скоро ще нанесем удари, обяви Тръмп
US президентът втвърди тона, а военноморска армада на САЩ, включваща разрушители и ядрена подводница, вече е разположена край брега
02 Декември 2025, Вторник, 23:21 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

 Миналата седмица той даде на Мадуро срок да напусне страната със семейството си, но президента не го послуша и се готви за защита на родината си

Президентът Доналд Тръмп заяви, че скоро ще започне да нанася удари по цели вътре във Венецуела — ескалация на офанзивата на неговата администрация срещу предполагаеми наркотрафиканти, съобщи Си Ен Ен, цитирана от бТВ.

„Ще започнем да извършваме и удари на сушата. Знаем къде живеят. Знаем къде живеят лошите, и много скоро ще започнем“, каза Тръмп по време на заседание на кабинета.

Той обмисля нанасяне на удари по цели във Венецуела от седмици — ход, който би отбелязал значително изостряне спрямо кампания, фокусирана досега изцяло върху атаки срещу лодки, за които властите твърдят, че превозват наркотици към САЩ.

Коментарите на президента от днес повтарят тези, направени на 27 ноември, когато по време на разговор с военнослужещи по случай Деня на благодарността заяви, че удари на сушата „много скоро“ ще започнат.

През последните дни администрацията е подложена на сериозен натиск заради действията си в тази офанзива, включително разкрития, че е извършен втори удар срещу лодка, след като първоначалната атака не е убила всички на борда.

Тръмп защити тези действия и аргументира, че кампанията е необходима, за да бъдат държани наркотиците извън САЩ, добавяйки, че ще бъде „много по-лесно“ да се нанасят удари по цели на сушата. Той също отказа да изключи удари срещу лица и в други държави, ако администрацията определи, че те трафикират наркотици към САЩ.

„Всеки, който прави това и го продава в нашата страна, подлежи на атака“, каза републиканецът. 

Руски медии пък припомнят, че миналата седмица Тръмп даде на Николас Мадуро срок до петък да напусне страната си, заедно със своето семейство. Президентът на Венецуела обаче не се вслуша в думите му и дори се снима как танцува и се забавлява със съгражданите си.

Разгневен властелинът от Белия дом нареди да не се купува петрол от Венецуела, защото така правят богат Мадуро, припомня военният анализатор Юрий Иванов в телеграм канала си „Време напред“. 

„Мадуро обяви, че е готов да поведе войските си в битка срещу Америка и дори да умре, защитавайки родината си от американския империализъм“, добавя той.

Иванов коментира, че администрацията на Тръмп говори за война срещу наркотиците, а в същото време от разузнаването потвърждават, че Венецуела не е основният център за разпространение на наркотици в Латинска Америка. Истинската цел е контрол на ресурсите и инсталиране на режими, отговарящи на изискванията, пояснява анализаторът. 

„Тази кампания е правно съмнителна и стратегически погрешна. Тя рискува още една „вечна война“, въвличайки САЩ по-дълбоко в конфликт, където само с военна мощ не може да се спечели“, предупреждава той.

Според него целта е Венецуела да бъде извадена от руската и китайската сфера на влияние и да бъде интегрирана като търговски и енергиен партньор на САЩ.

„Тежкият суров петрол на Венецуела е директен заместител на руския внос. САЩ не просто отказват на Русия клиент; те се стремят да станат клиент. Възстановяването на производството на Венецуела дори до 2 милиона барела на ден би отслабило енергийния лост на Русия. Освен това би осигурило стабилен, полусферичен източник за американската рафинерийна система. Целта е фундаментално променило глобалните енергийни потоци“, коментира анализаторът. 

Според него обаче това е високорискова тактика. „САЩ залагат, че Мадуро, под непоносим военен, икономически и скрит натиск, ще избере оцеляването пред суверенитета. Мобилизацията на президента и призивите му към Москва и Пекин обаче показват, че той вярва, че може да устои на натиска“, пише той.

„САЩ не са в състояние да завладеят Венецуела военно, но биха могли да се опитат да я принудят към икономическа капитулация със сложна стратегия. В този случай военните кораби и самолети не са за инвазия; те са лостът за сключване на най-голямата енергийна сделка в полукълбото“, подчерта Иванов. 

Светът наблюдава как империята се готви за удар, игнорирайки уроците от собствената си близка история, добавя той.

 

 


В категории: Политика


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
1
Коментара
Флагман.БГ Серина Уилямс "взривява" тениса? Серина Уилямс "взривява" тениса? 02/12/2025, Вторник 21:20 0
Флагман.БГ Има задържан за обира в Банско Има задържан за обира в Банско 02/12/2025, Вторник 21:00 0
Флагман.БГ Трагедия с шофьор в центъра на София Трагедия с шофьор в центъра на София 02/12/2025, Вторник 20:20 0
Флагман.БГ Непобеденият Усик с впечатляващ ход Непобеденият Усик с впечатляващ ход 02/12/2025, Вторник 20:00 0
1
Коментара по темата
1.
Венецуела не е убежище за наркотици
02.12.2025 23:55:19
0
3
Венецуела дори не е в десетте най-големи нации за производство и износ на наркотици в света.
Венецуела обаче е #1 в списъка на най-големите петролни запаси.
https://x.com/i/grok/share/r377cJ0UexlMzSgRozpR3l67H
Топ 10 на страните производителки и износителки на незаконни наркотици
Ранг Държава Първични незаконни наркотици, произведени/изнесени
Ключови факти
1 Колумбия Кокаин (от кока)
2 Мексико Фентанил, хероин (от опиум), метамфетамин, канабис
3 Перу Кокаин (от кока)
4 Афганистан Опиум/хероин (исторически), канабис
5 Боливия Кокаин (от кока)
6 Мианмар (Бирма) Опиум/хероин, метамфетамин
7 Индия Синтетични наркотици (например прекурсори на метамфетамин), канабис, опиум
8 Пакистан Хероин (от афганистански опиум), хашиш
9 Китай (КНР) Фентанил и синтетични прекурсори
10 Еквадор Кокаин (транзит/износ)
Тези държави отчитат 90% от световното производство на незаконни наркотици и по-голямата част от износа по обем. Данните отразяват оценките за 2023-2024 г., като кокаинът е рекордно висок (2000 тона глобален потенциал) и изместването на опиоидите поради спада в Афганистан.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бойко Борисов с ултиматум към партньорите си във властта: Или правим нов бюджет, или избори! Бойко Борисов с ултиматум към партньорите си във властта: Или правим нов бюджет, или избори!  Отправи го не само към БСП и ИТН, но и към ДПС-НН Коледната елха в Поморие грейна Коледната елха в Поморие грейна Нека нашите улици бъдат огласяни от детски смях, а ние да носим с гордост духа на древно Анхиало, каза градоначалникът  Българският кечист Русев взе отношение относно протестите Българският кечист Русев взе отношение относно протестите Подкрепя ги Слави Ангелов: Схемата с изпращането на мутри, които да палят и трошат, вече не върши работа Слави Ангелов: Схемата с изпращането на мутри, които да палят и трошат, вече не върши работа Не ги използвайте следващият път в опит да се прецака протеста, безсмислено е, съветва той политиците Семейството и колегите на пометения от BMW полицай потънаха в скръб Семейството и колегите на пометения от BMW полицай потънаха в скръб 34-годишен мъж ще отговаря за смъртта на доблестният служител на СДВР Трагедия с шофьор в центъра на София Трагедия с шофьор в центъра на София Човекът почина, след като му прилоша и изгуби контрол над колата си Извънредно! Опозицията внася вота на недоверие срещу правителството в петък Извънредно! Опозицията внася вота на недоверие срещу правителството в петък По време на дебатите протестът пред парламента ще е още по-голям и ясно кажем „Стига“, „Дайте шанс на бъдещето на България“, заяви лидерът на „Продължаваме промяната“ Саботаж ли е спирането на тока в София? Тормозят хората, излъчвали протеста на живо Саботаж ли е спирането на тока в София? Тормозят хората, излъчвали протеста на живо Целта беше да окървавят шествието в тъмното, но сменихме маршрута, разкри Божидар Божанов  Ултрасите на Левски с остра реакция след погромите в София Ултрасите на Левски с остра реакция след погромите в София "Многократно сме показвали любов към отечеството и готовност да защитаваме народа си безусловно", категорични са те, отхвърляйки обвинения Най-грандиозното електронно събитие в Бургас се завръща – THE MAIN EVENT III Най-грандиозното електронно събитие в Бургас се завръща – THE MAIN EVENT III Звукът, визията и атмосферата се превръщат в едно цяло на 26 декември в Бургас
Войната за черното злато на Венецуела започва? Скоро ще нанесем удари, обяви Тръмп Войната за черното злато на Венецуела започва? Скоро ще нанесем удари, обяви Тръмп  Миналата седмица той даде на Мадуро срок да напусне страната със семейството си, но президента не го послуша и се готви за защита на родината си Серина Уилямс "взривява" тениса? Серина Уилямс "взривява" тениса? Подновява кариерата си на 44 години Спортисти от Русия и Беларус спечелиха знаково дело в съда Спортисти от Русия и Беларус спечелиха знаково дело в съда Ще участват на Олимпиадата като неутрални атлети Световните медии отразиха протестите в България: Най-мащабните от години Световните медии отразиха протестите в България: Най-мащабните от години Бележейки засилването на антикорупционното движение в най-бедната страна от Европейския съюз Като след цунами: Азия е разтърсена от смъртоносни циклони и мусонни дъждове Като след цунами: Азия е разтърсена от смъртоносни циклони и мусонни дъждове Най-малко 1250 души са загиналите в региона Задържаха бившият върховен представител на ЕС Федерика Могерини за измама  Задържаха бившият върховен представител на ЕС Федерика Могерини за измама  По повод обучение на бъдещи дипломати в ЕС Три деца и младеж са застреляни по време на детски рожден ден Три деца и младеж са застреляни по време на детски рожден ден Членовете на семейството се готвели да режат тортата , когато в банкетна зала, пълна с роднини и приятели в Калифорния, започнала стрелба Ето защо вдовицата на Павароти побесня Ето защо вдовицата на Павароти побесня Николета Мантовани заяви пред местните медии, че е "ядосана и разстроена" Одобрението на XRP в ОАЕ: Ще изстреля ли близкоизточният капитал цената му към $1000? Одобрението на XRP в ОАЕ: Ще изстреля ли близкоизточният капитал цената му към $1000? CLS Mining помага на потребителите да печелят $10 000 дневно Публична екзекуция на мъж в Иран заради убийството на съпругата си Публична екзекуция на мъж в Иран заради убийството на съпругата си В страната са извършени над 1000 екзекуции – повече от всяка друга страна през последните 15 години
Мартин Куванджиев, предприемач Мартин Куванджиев, предприемач Един политик трябва да е като рок звезда - да му искат автографи, а не да търсят саморазправа Виц на деня Виц на деня - Ти какъв искаш да станеш, когато пораснеш?
- Тъпанар.
- Тъпанар ли? И защо?
- Ами постоянно чувам: "Гледай го този тъпанар, каква кола кара!".
Виц на деня Виц на деня - Жена, взех решение да спра пиенето!
- Защо бе!? И сега кой ще ме нарича красавице?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Наръфана люта чушка и разведена жена са само за истински търсачи на силни усещания!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори