×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Съпругата на Хаменей е починала от раните си
  • Ваучерите за храна вече достигат до близо 900 000 работещи
  • Цената на петрола скочи с над 10%
  • Китай призова за спиране на бойните действия в Близкия изток
  • Американски изтребители се разбиха близо до военна база на САЩ в Кувейт
  • Иран атакува с ракети Тел Авив, Хайфа и Източен Йерусалим
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Озоновата дупка се свива


30 Ноември 2025, Неделя, 16:40 ч.
Автор: Флагман.БГ

Според експерти това е резултат от международните усилия за забрана на използването на химикали, които разрушават озоновия слой

Озоновата дупка се свива и тази година е наблюдавана петата по големина за последните две десетилетия, твърдят учени от НАСА и от Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ, цитирани от ЮПИ и сайта на американската космическа агенция.

Според експертите това е резултат от международните усилия за забрана на използването на химикали, които разрушават озоновия слой. Свиването на озоновата дупка се дължи до голяма степен на Протокола от Монреал – историческият международен договор от 1987 г., чиято цел е да се преустанови употребата на веществата, които нанасят щети на озоновия слой. Той защитава живота на Земята от вредната слънчева радиация, но хлорни съединения, които могат да се запазят във въздуха 100 години, го увреждат, водят до изтъняването и над Южното полукълбо се образува дупка.

Озоновата дупка тази година е петата по големина от 1992 г. насам, когато влезе в сила споразумението, подписано от всички държави в света. То забрани много от хлорните съединения, използвани в хладилниците и аерозолите.

"След като достигнаха пиковата си стойност около 2000 г., нивата на озоноразрушаващите вещества в стратосферата над Антарктика са намалели с около една трета в сравнение с тези преди появата на озоновата дупка", обясни Стивън Монцка, старши учен в Лабораторията за глобално наблюдение на NOAA, цитиран от ЮПИ.

Озоновата дупка достига максимума си през септември и октомври, преди да изчезне към края на декември и да се появи отново през пролетта в Южното полукълбо. Тази година средната й големина е била 18,71 милиона квадратни километра – това е два пъти по-голяма площ от континенталната част на САЩ. Учените очакват през 2025 г. озоновата дупка да изчезне с около три седмици по-рано от обичайното в последното десетилетие, отбелязват от НАСА.

На 9 септември озоновата дупка достигна най-голямата си площ за ден за годината – 22,86 милиона квадратни километра, съобщи на сайта си космическата агенция на САЩ. Тя беше с около 30 на сто по-малка от най-голямата, наблюдавана досега - през 2006 г. Тогава средната й площ беше 26,60 милиона квадратни километра, припомнят от НАСА.

"Както се очакваше, наблюдаваме тенденция към намаляване на площта на озоновите дупки в сравнение с началото на века", каза Пол Нюман, старши учен в Университета на Мериленд и ръководител на екипа за изследване на озона на НАСА.

Учените предупреждават, че процесът на възстановяване на озоновия слой все още продължава. Очаква се пълното му възстановяване да отнеме още няколко десетилетия, припомня ЮПИ.

Източник: БНТ


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
2
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА Първото лунно затъмнение за годината ще бъде на 3 март Първото лунно затъмнение за годината ще бъде на 3 март 02/03/2026, Понеделник 18:00 1
Светлозария КИДЕРОВА Франция е готова да се включи в иранския конфликт Франция е готова да се включи в иранския конфликт 02/03/2026, Понеделник 17:00 4
Светлозария КИДЕРОВА Рискът от нестабилност в Иран тревожи България и Турция Рискът от нестабилност в Иран тревожи България и Турция 02/03/2026, Понеделник 16:37 5
Михаил ДИМИТРОВ Полицейска служителка загина на място Полицейска служителка загина на място 02/03/2026, Понеделник 16:36 0
Михаил ДИМИТРОВ Почина известен кмет Почина известен кмет 02/03/2026, Понеделник 16:29 0
2
Коментара по темата
2.
Аман от тарикати.
30.11.2025 18:13:08
0
1
Дърти лъжи на учените и пълни глупости. Преди години се изтърваха , че озоновата дупка не зависи от усилията на хората а механизма е друг. Забравиха да еко тероризират хората с нея. 80 те беше нетърпимо. Също като глобалното затопляне сега. После престанаха, защото изфабрикуваха друго. Ковид номера.
1.
Аман от тарикати.
30.11.2025 18:12:31
0
2
Дърти лъжи на учените и пълни глупости. Преди години се изтърваха , че озоновата дупка не зависи от усилията на хората а механизма е друг. Забравиха да еко тероризират хората с нея. 80 те беше нетърпимо. Също като глобалното затопляне сега. После престанаха, защото изфабрикуваха друго. Ковид номера.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Първото лунно затъмнение за годината ще бъде на 3 март Първото лунно затъмнение за годината ще бъде на 3 март Явлението няма да се вижда от България, но ще бъде наблюдавано от базата на о. Ливингстън Предлагат Росен Желязков за ключов пост в БНБ Предлагат Росен Желязков за ключов пост в БНБ Димитър Радев ще предложи бившия премиер за поста на Гюров Върховният административен съд окончателно осъди Костадин Костадинов за реч на омразата срещу Даниел Лорер Върховният административен съд окончателно осъди Костадин Костадинов за реч на омразата срещу Даниел Лорер Решението потвърждава санкцията на КЗД и задължението за премахване на публикации от социалните мрежи Почина известен кмет Почина известен кмет В последните дни Колев се е влошил здравословно и е бил в болница Само във Флагман! Новият директор на ОДМВР-Бургас влезе в кабинета си, зам.-министър Калоянов ще го представи Само във Флагман! Новият директор на ОДМВР-Бургас влезе в кабинета си, зам.-министър Калоянов ще го представи Всички началници на районните управления и различните полицейски звена са в сградата, за да се запознаят със ст. комисар Николай Ненков Румен Радев ще участва на изборите с "Прогресивна България", ето кои ще са партньорите му Румен Радев ще участва на изборите с "Прогресивна България", ето кои ще са партньорите му Кметът на Кричим Атанас Калчев и бившият евродепутат Петър Витанов са част от екипа на доскорошния държавен глава Задържаха руски гражданин с 1,67 промила зад волана на крайбрежната алея във Варна Задържаха руски гражданин с 1,67 промила зад волана на крайбрежната алея във Варна 46-годишният мъж е шофирал без книжка и без регистрационни табели, срещу него е образувано досъдебно производство Втори МИР Бургас се превръща в арена на епичен сблъсък за вота, вижте кои ще са водачите Втори МИР Бургас се превръща в арена на епичен сблъсък за вота, вижте кои ще са водачите Президентската партия тръгва силно според социолозите, но дали действително ще има добър резултат важи до голяма степен от листите им Козето мляко подкрепя сърдечното и стомашното здраве според експерти Козето мляко подкрепя сърдечното и стомашното здраве според експерти По-лесно смилаемо от кравето и богато на ценни мастни киселини и минерали Мним военен лекар измами жена с 15 000 евро след онлайн свалка Мним военен лекар измами жена с 15 000 евро след онлайн свалка Полицията в Сандански разследва случая - от МВР предупреждават за ръст на романтичните измами в интернет
Никола Цолов прелетя света кризата в Близкия изток, стига и до стигна до Мелбърн Никола Цолов прелетя света кризата в Близкия изток, стига и до стигна до Мелбърн Затворени летища и отменени полети през Дубай принудиха българския пилот да пътува през Банкок и Сингапур Франция е готова да се включи в иранския конфликт Франция е готова да се включи в иранския конфликт Той може да продължи четири седмици или по-малко, пък смята президентът на Съединените щати Доналд Тръмп Рискът от нестабилност в Иран тревожи България и Турция Рискът от нестабилност в Иран тревожи България и Турция Надежда Нейнски и Хакан Фидан договориха координация по сигурността и миграцията Полицейска служителка загина на място Полицейска служителка загина на място Трима ранени в катастрофата са откарани в болница Защо Иран отмъщава с дронове и ракети по съседните държави? Защо Иран отмъщава с дронове и ракети по съседните държави? Ислямистите в Техеран удариха днес дори Турция, която досега бе пощадена. Тактиката им обаче засега няма изгледи за особен успех  82-годишен маратонец с показатели като на 20-годишен 82-годишен маратонец с показатели като на 20-годишен Лопес Гарсия е ултрамаратонец със световен рекорд и е във фокуса на ново изследване, което се опитва да разбере как е останал толкова здрав и издръжлив в „златните“ си години Тези двамата смятат, че светът се върти около тях, обяви Азис Тези двамата смятат, че светът се върти около тях, обяви Азис Рачков ме дразни много, призна поп фолк изпълнителят Верижна катастрофа на АМ Тракия, има пострадали Верижна катастрофа на АМ Тракия, има пострадали Инцидентът станал малко след 06.00 часа, в района на км 123, в посока Бургас Хотелите в Дубай и Абу Даби удължават безплатно престоя на блокирани туристи Хотелите в Дубай и Абу Даби удължават безплатно престоя на блокирани туристи Емирствата поемат разходите за нощувки, храна и презаписване на полети Иран удари петролен гигант в Саудитска Арабия Иран удари петролен гигант в Саудитска Арабия Според източниците, пожелали анонимност, възникналият на мястото пожар е овладян и е под контрол. Към момента пресцентърът на „Сауди Арамко“ не е предоставил официален коментар по случая
Делян ДОБРЕВ, депутат от ГЕРБ Делян ДОБРЕВ, депутат от ГЕРБ Арабският свят спасен от американско ПВО, Русия е със сериозни загуби Виц на деня Виц на деня - Муцка, вярно ли е, че си се омъжила за депутат?
- Да!
- И как е?
- Не съм много доволна!
- Защо?
- Цяла вечер обикаля около леглото, маха с ръце и ми разправя, колко ще ни е хубаво в леглото!
Виц на деня Виц на деня - Иванчо, ти кого слушаш повече, мама или татко?
- Повече слушам мама!
- Защо?
- Ами тя повече говори!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Кавалерство - отношението на един мъж към жената на друг мъж!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори