НСИ призна: Инфлацията за последните пет години е 41 %
Само за изминалата година цените на някои основни хранителни продукти са се повишили с повече от 20%
Натрупаната инфлация у нас за последните пет години е над 41%. Това показват последните данни на Националния статистически институт. Само за изминалата година цените на някои основни хранителни продукти са се повишили с повече от 20%, сочи официалната статистика, цитирана от Нова ТВ.
На пазара в Монтана Марина Ташкова пазарува за домакинството си, но отбелязва, че разходите ѝ вече са чувствително по-високи.
„Кашкавалът, който купувам, беше 10 лева, а сега е левче нагоре. И това само за два месеца. До Нова година не се знае още колко ще поскъпне“, споделя тя.Подобни наблюдения имат и други купувачи. Според тях почти всичко е поскъпнало, а в някои случаи цените са се удвоили. „Като цяло абсолютно всичко е вдигнато. Няма нещо, което не е поскъпнало“, казват те.
Според Валери Кръстев, който е хлебопроизводител от Монтана, цената на насъщния е останала сравнително стабилна, но повишението на ДДС до 20% е довело до реално поскъпване.
„От началото на годината цената на хляба се качи заради Данък добавена стойност. Според мен ДДС на хляба не трябва да има, за да поддържаме нормална цена“, коментира Кръстев.
Според наблюденията на КНСБ, които ежемесечно следят цените на 20 основни хранителни продукта, през последните месеци се забелязва ясна тенденция към ново покачване. „Наблюдаваме сирене, мляко, кашкавал – има покачване. Също и при пилешкото месо, а кафето се качи драстично от юни до октомври. Цените на зеленчуците извън сезона също растат“, обяснява Мария Лазарова, областен координатор на КНСБ в Монтана.
Ако чувствате това, значи сте сред най-умните
Българите теглят заеми в несвяст, жилищните кредити отбелязват ръст от над 28% за година
Сливенският митрополит Арсений дари 5000 евро за каузата "Нов роял за талантите на Бургас"
Човек с 40 000 лв. месечен доход е ползвал общинско жилище
Михаела Маринова представя нова песен, с която продължава напред в селекцията за Евровизия
Френският ежедневник "Le Figaro" определя България като новата туристическа перла на Балканите
Какво разкриват ушите за енергията и баланса според китайската култура
Кои са моралните убийци на Петя Дубарова
Българите се втурнаха да инвестират в имоти Гърция, плащат до 200 000 евро
Платиш ли кафе с 200 евро, ставаш нарушител
Роналдо и Джорджина Родригес подготвят сватба - след пет деца и 9 години заедно
Нови детски и спортни зони грейват в няколко населени места в община Царево

Инфлацията от 2021 до 2024 год. е 41 %,
а за 2025 до м. Октомври е Петдесет процента!
Готови сме за Еврозоната!
Къде тая шматка е намерила кашкавал за 10лв не е ясно, явно оная лелка дето обикаля Бургас и "иска" нова синя зона всеки месец.
Айде че ме сърбат ръцете да ви пречукам комунистическите гъзове