Ватманът на дерайлиралия трамвай ще бъде наказан административно, май няма външна намеса

Застраховката ще покрие причинените щети по автомобилите
Ватманът на трамвая, който дерайлира и се блъсна в подлез и паркирани автомобили в София, ще бъде наказан с предупреждение за уволнение или с уволнение. Това днес каза на брифинг Милен Миньов, началник на отдел "Технически и качествен контрол".
"В кабините на трамвайните мотриси има монтирани камери. Ватманът обясни, че обезопасява трамвая и слиза да си купи кафе. Когато се връща, вижда, че трамваят е потеглил. Ще се проведе разследване и ще видим кой ще понесе отговорност. Преди излизане от депо всички ватмани се проверяват за алкохол. Мотрисите преминават ежедневен преглед технически. Най-вероятно става въпрос за човешка грешка. Тези трамваи нямат записващи устройства на скоростта и няма как да установим с каква скорост се е движел", допълни той.
Ватманът има над 20 години опит в столичния градски транспорт. "Вратата е била затворена – неговата и на самия трамвай. Сложил е джойстика на позиция „спиране“. Не съм виждал камерите, предадохме ги на полицията. Трамваят е бил по редовна линия, излиза преди 4 ч. сутринта и докато се включи на линия, ватманът слиза да си купи кафе“, каза още Минев. Спирането между спирките без уважителна причина е забранено, предава segabg.com.
Застраховката "Гражданска отговорност" на трамвая ще покрие щетите по автомобилите.
По непотвърдена информация има един или двама арестувани, които са се намесили в управлението на трамвая и са причинили катастрофата. Версията, която либералната администрация на София лансира още вчера, че се касае за "тероризъм", издиша все повече.
"Започна работа по оценяване на щетите, включили сме и експерт по подлезите. Хубавото е, че пътното платно не е компрометирано. Вероятно стойността на щетите е десетки хиляди лева. Ще сме готови днес или утре с изчисленията. Ремонтът ще започне веднага. Щетите трябва да бъдат покрити от виновните. Непосредствените дейности ще започнат със средства на "Столичния електротранспорт" и аварийния фонд на общината. Който е причинил щетите, той трябва да плаща за отстраняването им", коментира Трайчо Трайков, кмет на район “Средец“.
Вторият инцидент с трамвай по същата линия вчера е причинен от човешка грешка.

















Двамата били много пияни, написал впоследствие, че много съжалява, обясни гл. ком. Любомир Николов"
https://blitz.bg/stolitsa/chat-s-priyatel-zakova-vinovnika-za-brutalniya-incident-s-tramvay-v-sofiya-yasno-e-koy-e-video_news1104725.html
22-годишно криминално проявен е задържан за инцидента с излязъл от релсите трамвай на столичния градски транспорт край Румънското посолство в София във вторник.
"От видеото се виждат две лица, които първо се опитват да влязат в кабината, но след като не успяват - бъркат отсртани и задвижват ръчката.
За нас бяха непознати лица, които видяхме на камерите, затова беше трудно разпознаването им. Първо е задържан 29-годишен, който признава за извършеното деяние от неговия приятел. Показа ни чат комуникация, който доказва деянието.
В чата се вижда, че извършителят - 22-годишен, дълбоко съжалява за действията си. Мотивът му е бил - да го нарека пиянски подбуди - изпил е голямо количество алкохол. Преди това са си взели по една бутилка водка от съседен денонощен магазин. Двамата извършители са установени за няколко часа. След задържането му той си признава всичко", разкри директорът на СДВР гл. ком. Любомир Николов.
п.с. Вашата ватманка.