×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

МВР купува коли и мотори със 126 млн. лв. събрани от глоби


21 Август 2025, Четвъртък, 11:52 ч.
Автор: Флагман.бг

Обявена е обществена поръчка за 575 леки автомобила

575 леки автомобили, 405 - с висока проходимост 4х4 и 285 мотоциклета купува МВР за дирекциите си в София и страната. Обществената поръчка, документи по която са публикувани в Портала за обществени поръчки, е обявена с прогнозна стойност 126 514 133 лв. без ДДС, парите ще дойдат от фонда за пътна безопасност, който се пълни от глобите за шофьорите.

Отдавна експерти от неправителствения сектор алармират, че вместо да отиват за същински мерки за обезопасяване на пътищата - поставяне и обновяване на мантинели, знаци, маркировка и др., парите от фонда се харчат за покупка на камери и на автомобили за пътната полиция. На практика държавата прави порочна схема - не "инвестира" в подобряване на средата за движение, а в допълнителни "капани" за шофьорите, така че да се събират повече глоби.

Сега за 575 оборудвани патрулки вътрешното министерство дава 60 125 833 лв. без ДДС, което прави по близо 105 хил. лв. на автомобил.

Подадени са три оферти. Първата е от "Мото Пфое" ЕООД - вносител на Ford, Jaguar, Volvo и Land Rover. Миналата година фирмата започна да доставя на партиди 160 джипа Defender за Гранична полиция, съобщава "Сега".

Втората е от "Авто инженеринг холдинг груп" ЕООД - компания, осигуряваща пожарна, полицейска и друга специализирана техника, с опит в няколко държави. Тя оборудва и достави на МВР миналата година 200 патрулки VW Golf за Пътна полиция.

Третият участник в търга е "Бохемия Екипауто" ООД, дружество, което се занимава с поддръжка на Skoda. Миналата година официалният вносител "Еуратек Ауто" започна да доставя спечелената поръчка за 277 джипа Skoda Kodiaq, също за пътна полиция.

МВР иска колите да бъдат по гаражите му до не повече от 500 дни след 3 ноември 2025 г., на 6 доставки по най-малко 90 автомобила.

МВР купува и 280 хибридни коли с поредна голяма поръчка.

МВР иска да купи 205 универсални и 80 спортно-шосейни мотоциклета за 11 888 800 лв., средно по 41 715 лв. Единствен кандидат да ги достави е "Ауто Бавария" ООД, което вече има опит в доставка на мотори BMW за СДВР.

Няма фиксиран срок за избор на доставчици, но в условията на проектодоговорите се вижда, че е предвидено да се подпишат през есента.

Фондът за безопасност на движението е създаден през 2011 г. и по данни на експертите от неправителствения Институт за пътна безопасност към края на миналата година в него бяха влезли 590 млн. лв. В него постъпват по над 100 милиона годишно, но харченето за други мерки за пътна безопасност вървеше със значително по-ниски темпове, докато от МВР не го насочиха основно към закупуване на автомобили.

От септември влизат в сила редица увеличения на глобите, гласувани с последните мащабни промени в Закона за движението по пътищата преди лятната ваканция на парламента. Предстои и началото на налагането на глоби за превишена средна скорост, засечена от тол камерите.


В категории: Животът


11
Коментара
3 зодии излизат от черна дупка
3 зодии излизат от черна дупка 21/08/2025, Четвъртък 12:40 0
11
Коментара по темата
11.
Петра
21.08.2025 14:52:22
0
1
То както са тръгнали да купуват коли, мотори, джипове, още малко и ще стане "за всеки полицай-кола". Народа да гине, горите да горят.Що да не купят противопожарно оборудване?
10.
00
21.08.2025 14:44:22
0
0
i v Mumunhen sa sashtite ma
rabotqt za tyrkia i izraelia
germancite sa po garite sabirat kutii 4e pensiata im e malka
9.
Мюнхен
21.08.2025 14:30:30
0
3
В Германия събраните глоби отиват за пенсии и млади семейства.Даже публикуват отчети.За коли си имат бюджет.Пробита,изкрадена България!
8.
Сънито
21.08.2025 13:14:34
0
9
По добре,да купят нови оборудвани линейни,че като гледам цяло лято с какви дъргели обслужват пациентите пълна скръб!!!!!
7.
Да,ама не
21.08.2025 13:11:23
0
7
Кой им позволи да сглобяват наред и да разполагат с тези милиони както си решат. Откъде накъде.
Много ясно, че ще си купят коли да пърдят в тях, на един циганин, като му дадеш пари, какво ще направи.
Никаква разлика от башибозука по пътищата от турското робство и сегашните.
Само, че на сегашните трябва и заплати да им плащаме
6.
vv
21.08.2025 12:34:23
1
4
Когато има голяма престъпност и нарушители трябва да се увеличава размера на глобите и присъдите да са големи, а не да се увеличават полицейските коли, заплатите и служителите.
Всички присъди да са тройно по-големи, а глобите да са 5 пъти по-големи, който не ги плати до месец - принудителен труд, докато ги изработи и плати. Тогава няма да има нарушители и престъпност.
Държавата не иска да се справи с престъпността и нарушителите, а по-скоро иска да има такива, които да плащат ниски глоби за да пълнят хазната и да се плащат заплати на излишните хиляди служители.
5.
някой си
21.08.2025 12:23:03
0
12
мвр да купят хеликоптери и самолети за пожари! за 1 брой да стигнат парите, планирани за коли е по-добре!
4.
Файда няма
21.08.2025 12:21:01
1
11
И тротинетки да си купят все тая
3.
Човек от народа
21.08.2025 12:16:37
0
16
Най лесно и законно се краде от хората.Полицаите не помагат а пречат на движението.Малко са светстните измежду тях.Итова няма да помогне да се попълни бюджета но за премиални ще има!
2.
Сарая
21.08.2025 12:07:36
0
22
А пожарни кога?
1.
Мда
21.08.2025 12:05:26
0
21
На гражданите, а още по-малко на полицията и трябват тези коли, трябват Закони,работещи съд, прокуратура, дознатели и полицаи, но тях ги няма на тяхно място има едни тъпоъгълници с купени или подарени дипломи и чаааак тогава може да мислим за автомобили!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Христина, блъсната от АТВ-то в Слънчев бряг, изпадна мозъчна смърт Христина, блъсната от АТВ-то в Слънчев бряг, изпадна мозъчна смърт Случи се най-лошото, въпреки серията операции, които претърпя след ужасния инцидент Отварят изцяло за движение магистрала „Европа” до средата на септември Отварят изцяло за движение магистрала „Европа” до средата на септември Общата дължина на трасето е 63 км Меденруднишкият брадър Виктор Ангелов пак е зарязан и с разбито сърце Меденруднишкият брадър Виктор Ангелов пак е зарязан и с разбито сърце Наскоро излизах с едно момиче, каза ми, че имам хронично заболяване. Разделихме се. Не мисля, че е права, признава мачото Ето ги Камен, Петко и Христо, обвинени за смъртта на малкия Иван в Несебър (СНИМКИ/ВИДЕО) Ето ги Камен, Петко и Христо, обвинени за смъртта на малкия Иван в Несебър (СНИМКИ/ВИДЕО) Според закона, действията им по немарливост и незнание са причинили трагичния инцидент на 18 август Фиркан шофьор си спретна гонка с полицията, после се заби в детска площадка Фиркан шофьор си спретна гонка с полицията, после се заби в детска площадка Три ударени коли и истински късмет – само минути по-рано там са играли деца World Up Fest разтърси Морска гара World Up Fest разтърси Морска гара Първото издание на фестивала донесе незабравими емоции и доказва потенциал за бъдеще Пиян каруцар катастрофира в село Екзарх Антимово, удари се лошо в слабините Пиян каруцар катастрофира в село Екзарх Антимово, удари се лошо в слабините 39-годишен мъж с 1.40 промила алкохол в кръвта изгубил контрол над коня и се блъснал в бордюр Регистрационен номер с една цифра в България? Ето колко струват най-скъпите табели Регистрационен номер с една цифра в България? Ето колко струват най-скъпите табели Луксозният регистрационен номер у нас остава символ на статус – понякога с цена по-висока от семейна кола втора ръка Министрите на образованието и туризма, губернаторът, ректорът на БДУ и кметът на Бургас обсъждат развитието на секторите по морето Министрите на образованието и туризма, губернаторът, ректорът на БДУ и кметът на Бургас обсъждат развитието на секторите по морето Срещата ще започне в 14 часа в сградата на Колежа по туризъм към БДУ 3 зодии излизат от черна дупка 3 зодии излизат от черна дупка Най-накрая се слага край на изтощителната ситуация
Лили Иванова се появи в турския „Стани богат“ Лили Иванова се появи в турския „Стани богат“ Легендата на българската естрада беше част от въпрос за 1000 лв. 1000 евро на месец са нужни на семейство в РСМ за основни разходи 1000 евро на месец са нужни на семейство в РСМ за основни разходи Най-голяма част от разходите отиват за храна Този измамник отне мечтите на много истински жени Този измамник отне мечтите на много истински жени След като Международната боксова федерация въведе задължителни тестове за пол, Имане Хелиф скоропостижно се отказа от спорта Боксът въведе задължителен тест за трансджендъри Боксът въведе задължителен тест за трансджендъри Повод станаха изглеждащите като мъже боксьорки, които спечелиха олимпийските титли в Париж Трагедия в Колизеума Трагедия в Колизеума Италианка почина по време на работа Дясната ръка на Тръмп: Лъвският пай от бремето на украинската сигурност ще е за Европа Дясната ръка на Тръмп: Лъвският пай от бремето на украинската сигурност ще е за Европа Джей Ди Ванс с категорична позиция Късметлия отнесе 250 милиона евро от лотария Късметлия отнесе 250 милиона евро от лотария Падна рекорд във Франция Украински депутат: Трябваше да арестуват Зеленски в САЩ Украински депутат: Трябваше да арестуват Зеленски в САЩ Държавният глава не предлага на света нито план, нито идея, нито стратегия, счита отявленият му критик Международната федерация по бокс въведе задължителни генетични тестове - вече няма никакъв шанс мъж да се бие с жена между въжетата Международната федерация по бокс въведе задължителни генетични тестове - вече няма никакъв шанс мъж да се бие с жена между въжетата За Световно Изпечени бандити свиха диамант за 25 милиона долара, не прецениха само 1 нещо Изпечени бандити свиха диамант за 25 милиона долара, не прецениха само 1 нещо Местната полиция се оказа прекалено добра дори за крадци от висок престъпен калибър
Бойко Борисов Бойко Борисов Нали в Гърция са с евро и българите ходят, няма страшно Виц на деня Виц на деня - Тате, каква е разликата между пушката и картечницата?
- Ами, представи си, че първо говоря аз, а после - майка ти...
Виц на деня Виц на деня - Иванчо, кажи честно кой ти написа домашното?
- Госпожо, честно не знам! Легнах си рано.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Фразата, че мъжете искат само едно нещо, обикновено се употребява от жени, от които мъжете и това не искат!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори