×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Правителството предлага ген. Емил Тонев да бъде преназначен за началник на НСО
  • Румънски турист изчезна в района на връх Ботев, ПСС го издирва
  • Виена ще бъде домакин на Евровизия 2026 година Виена беше избрана за домакин на Евровизия 2026г., най-голямото музикално събитие на ...
  • 76 загинали при катастрофа на автобус, превозващ мигранти в Афганистан
  • Австрия въвежда задължително лятно училище за деца с недостатъчни знания по немски език
  • Въоръжени мъже нападнаха джамия и убиха най-малко 13 души в Нигерия
  • От 14:15 ч. до 16:40 ч. днес ще се ограничава движението в участъла от разклона за Мирково до Челопеч на Подбалканския път заради колоездачната обиколка
  • Началниците на генералните щабове на страните от НАТО се събират, за да обсъдят ситуацията в Украйна
  • Общинският съвет в Плевен заседава извънредно заради кризата с водата
  • Овенът да се пази от измамници, а Водолеят – от енергийни удари
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Числата на седмицата: Средната заплата у нас - над 2500 лева


20 Август 2025, Сряда, 12:00 ч.

41% от българите не могат да си позволят едноседмична почивка

2 547 лева е средната работна заплата у нас в края на първата половина от 2025 г., сочат данните на НСИ. През вторите три месеца на годината заплатата ни се е увеличила с 5% в сравнение с първите три. Печелим обаче с 11% повече, отколкото миналата година по това време и с 24% повече, отколкото в средата на 2023-та.

В момента средната заплата в обществения сектор е по-висока от тази в частния с близо 200 лева.

„Създаване и разпространение на информация и творчески продукти” за пореден път е икономическата дейност с най-висока средна заплата - 5 550 лева. По размер на възнаграждението следват заетите във финансите и застрахователната дейност. Най-голямо увеличение тази година пък са получили работещите в образованието и държавното управление. Възнагражденията им сега са с около една пета по-високи, отколкото са били в началото на 2025 г. Подобно увеличение при тях имаше и миналата година.

Най-ниските средни заплати отново са в „Хотелиерство и ресторантьорство” – 1 580 лева. Експертите често обясняват това с наличието на сив сектор в този бранш. Следват селското, горското и рибното стопанство.

Минималното възнаграждение у нас за 5 години се увеличи двойно и тази година за пръв път надхвърли 1 000 лева. В момента то е в размер на 1 077 лева, което е с 15% или 144 лв. повече от миналата година. До дни се очаква да стане ясно какъв ще бъде размерът на минималната заплата и през 2026 г., като прогнозите са тя да надхвърли 1 200 лева. Такова възнаграждение за труда си получават между 400 000 и 500 000 българи. 

Размерът на това увеличение през последните няколко години ни превърна в един от рекордьорите на Европа по ръст. За последните 10 години България е отбелязала средногодишен скок от 11%. Така попадаме в топ 3 по този показател сред държавите в Европейския съюз. Изпреварват ни само Румъния и Литва с между 1,5 и 2% разлика. Другите ни съседи членове на общността – Гърция, са увеличавали минималната си заплата със средно 4% на година. През последните 10 години най-незначително е било увеличението във Франция – 2%. Пет държави не са предоставили данни за тази статистика.

Въпреки всичко това, утвърдително продължаваме да бъдем последни по размер на минималната заплата. Превърната в европейската валута, нейната стойност в момента се равнява на 551 евро. Първото място убедително остава за Люксембург с минимално възнаграждение от 2 700 евро. Следва Ирландия, която заедно с Нидерландия, Германия и Белгия, затваря топ 5 на държавите с минимална заплата над 2 000 евро. Съседните ни Гърция и Румъния, са съответно на 11-а и 19-а позиция, като минималната заплата в Гърция е почти двойно по-висока от нашата.

Какво можем да си позволим с парите, които изкарваме?

Въпреки че в тази класация също сме последни, разликата между България и не малка част от останалите държави не е чак толкова голяма и макар и доста бавно, я топим. Според данните на Евростат по брутен вътрешен продукт на глава от населението, изразен в стандарти на покупателна способност, Люксембург отново са първи – със 141% по-големи възможности от средностатистическия гражданин на Европейския съюз. И тук следващите са Ирландия със сравнително сходен резултат. Тези две държави се откъсват далеч пред останалите. Това, което можем да си позволим у нас, е с една трета по-малко от това, което средно могат останалите европейци. Позицията непосредствено преди България е за Гърция, с малка разлика като възможности между нас и тях.

За кого отделянето на средства за поне една седмица почивка в годината не е проблем?

Без изненада това отново са гражданите на Люксембург – единствената държава с под 10% от населението, които нямат подобна възможност. За 90% от шведите и нидерландците почивката също не представлява проблем. Най-трудно да си осигурят такава е за румънците – близо 60% от тях не могат да заделят средства. Следват ги гърците с 46%. България е трета - едноседмичната почивка извън дома представлява проблем за 41% от българите.

 


В категории: Животът


1
Коментара
Още рокади в полицията
Още рокади в полицията 20/08/2025, Сряда 11:49 0
1
Коментара по темата
1.
Parahod
20.08.2025 12:51:55
0
4
Какви глупости!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Автомобил бе ударен от мълния цели три пъти, ето какво се случи Автомобил бе ударен от мълния цели три пъти, ето какво се случи Видеорегистраторите на автомобили, които са били близо до мястото на инцидента, са заснели случилото се Трагедия! Блок остана без тераси след прекъснато саниране, бивш футболист падна и загина Трагедия! Блок остана без тераси след прекъснато саниране, бивш футболист падна и загина Балконите на хората са напълно открити и с изрязани парапети, което доведе до смъртен случай Meteo Balkans: Екстремно суха почва в България Meteo Balkans: Екстремно суха почва в България Според последните сателитни измервания на почвената влажност от неделя, 17 август 2025 г., голяма част от Балканите е изправена пред сериозен дефицит на влага през това лято Хармония между природа и производство в една от най-добрите индустриални зони у нас Хармония между природа и производство в една от най-добрите индустриални зони у нас Фаза 1 на Индустриалния и логистичен парк-Бургас е на прага на пълното си запълване Нагли търговци измислят собствен курс евро - лев Нагли търговци измислят собствен курс евро - лев В повечето случаи умишлено и без причина повишават цените на стоките Колоездачна обиколка променя движението в участък от Подбалканския път Колоездачна обиколка променя движението в участък от Подбалканския път От 14:15 ч. до 16:40 ч. поетапно ще се ограничава движението в 9-километровия участък от разклона за Мирково до Челопеч Още рокади в полицията Още рокади в полицията Направени са преназначения Мъж се удави в морето край Царево Мъж се удави в морето край Царево Мъж на 59-години беше изваден от морето в района на Попския плаж в Царево. Джигитът, хванат до Бургас с 200 км/ч, криел номера си с нанофолио Джигитът, хванат до Бургас с 200 км/ч, криел номера си с нанофолио От началото на юли са засечени над 1600 шофьори, които са се опитали да скрият регистрационните си табели Емил Тонев ще оглави НСО Емил Тонев ще оглави НСО Това предложи кабинетът
Тръмп се превърна в ... матрьошка Тръмп се превърна в ... матрьошка Дървената фигурка с неговия лик е сред най-търсените в Москва Шест загинали при пожарите в Испания и Португалия Шест загинали при пожарите в Испания и Португалия Испанският премиер обяви "национален пакт за климатичната криза" Зеленски отказа среща с Путин, а гаранциите за Украйна неясни Зеленски отказа среща с Путин, а гаранциите за Украйна неясни След като лидерът от Киев отказа да се срещне с руския си колега в Москва, Тръмп се извъртя за разполагането на американски войски в бившата съветска република Арестуваха 16 души заради безредици в Белград Арестуваха 16 души заради безредици в Белград Хора протестират масово срещу Вучич Фалшив Джъстин Бийбър измами цял нощен клуб Фалшив Джъстин Бийбър измами цял нощен клуб В САЩ Жандармерия патрулира на плажове по Черноморието, забраниха къпането Жандармерия патрулира на плажове по Черноморието, забраниха къпането Спасители са развяли червения флаг по цялото румънско крайбрежие, а жандармерия патрулира плажа Окръжна прокуратура-Бургас удължи ареста на тримата задържани за трагедията в Несебър Окръжна прокуратура-Бургас удължи ареста на тримата задържани за трагедията в Несебър Поне до четвъртък в ареста остават капитанът на лодката Христо Раев (43 г.), морякът Камен Тенев (45 г.) и управителят на водната база Петко Стефанов (52 г.) – и тримата от Бургас Издъхна известен фотограф, който бе жестоко пребит, защото направил забележка Издъхна известен фотограф, който бе жестоко пребит, защото направил забележка Обвиняемият за смъртта му е задържан и съдът постанови постоянна мярка „задържане под стража“ Дете почина от рядка инфекция, причинена от „амеба, разяждаща мозъка“ Дете почина от рядка инфекция, причинена от „амеба, разяждаща мозъка“ Симптомите се появяват в рамките на няколко дни и бързо водят до гърчове, кома и смърт Извънредно! Запалиха бял "Торос" пред турския парламент, ето какво символизира (СНИМКИ) Извънредно! Запалиха бял "Торос" пред турския парламент, ето какво символизира (СНИМКИ) Запаленият автомобил не е случаен
Бойко Борисов Бойко Борисов Нали в Гърция са с евро и българите ходят, няма страшно Виц на деня Виц на деня - Тате, каква е разликата между пушката и картечницата?
- Ами, представи си, че първо говоря аз, а после - майка ти...
Виц на деня Виц на деня - Иванчо, кажи честно кой ти написа домашното?
- Госпожо, честно не знам! Легнах си рано.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Фразата, че мъжете искат само едно нещо, обикновено се употребява от жени, от които мъжете и това не искат!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори