Климатикът може да ви разболее, ако не направите това
Ако не се поддържа правилно, той може да се превърне в източник на проблеми за здравето
Климатикът е истинско спасение в горещините – охлажда, поддържа комфортна температура и регулира влажността. Но ако не се поддържа правилно, той може да се превърне в източник на проблеми за здравето. Експерти предупреждават, че лошо поддържаните климатични системи могат да натрупат микроби, алергени и дори токсични вещества.
Това увеличава риска от т.нар. "синдром на болната сграда“, чиито симптоми са главоболие, кашлица, хрема, кожни раздразнения, умора и затруднена концентрация.
Проучвания показват, че хората, работещи дълго време в климатизирани офиси, страдат по-често от алергии и имат по-слаба белодробна функция. Опасност крият и бактериите като Legionella, които могат да причинят тежка пневмония, както и гъбичките, често откривани в системи без добра поддръжка.
Освен това климатикът изсушава въздуха, което може да отслаби естествената защита на носа и гърлото срещу инфекции. Все пак, има и добра новина – редовно почистваните и дезинфекцирани климатици не само не вредят, но и помагат за намаляване на вирусите във въздуха. Изводът е прост - за да ни носи климатикът само комфорт, а не болести, той трябва да се поддържа редовно и качествено.
490 хиляди автомобила се очаква да излязат от София в почивните дни около 24 май
Няма да повярвате колко милиона китайци карат електрически коли
Държавата крие жертви на пътя, системата се разпада - време е за генерална реформа
Артисти от 4 континента се включиха с предложения за културната програма на кандидатурата на Бургас 2032
Лято на острова: "Да послушаме кино" с Плевенска филхармония и Хилда Казасян ви очакват през юли
AquaSense IoT Hackathon 2026 събра млади иноватори от България и чужбина в Бургас
Теди Салпаров: Бургас, бъдете готови за истински празник
ЦСКА си осигури бранител на Лудогорец
Турция предлага на НАТО проект за военен тръбопровод за гориво
Левски отмъква капитана на Лудогорец
Живущите в това село вече 15 години се къпят с канче
Суровото мляко се изкупува за 0,30 евро, секторът е пред срив
