×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Един загинал и девет ранени при катастрофа на българска кола с мигранти в Хърватия
  • Американски военни конвои ще преминат през България на път към учение в Румъния
  • От днес влиза в сила Пактът за миграцията и убежището в ЕС
  • Цените на петрола достигнаха най-ниското си ниво от два месеца насам
  • Порой заля международния път между Русе и Букурещ
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Министър Мирослав Боршош посети Приморско, похвали кмета Иван Гайков за усилията му за развитието на туризма


Министър Мирослав Боршош посети Приморско, похвали кмета Иван Гайков за усилията му за развитието на туризма
Общината има всички предпоставки да се развива като все по-успешна дестинация – природа, чистота, забележителности и богата фестивална програма, каза министърът на туризма
29 Юли 2025, Вторник, 10:28 ч.
Автор: Емел МАХМУД

Градът отбелязва най-силния си сезон след пандемията с най-много български туристи

Непосредствено преди изнесеното заседание на Комисията по туризъм към Народното събрание в Созопол, министърът на туризма Мирослав Боршош посети Приморско и се срещна с кмета Иван Гайков, за да обсъдят възможностите за ефективно взаимодействие  между местната власт и държавата  за развитието на сектор туризъм  включително чрез популяризиране на региона на вътрешния и външните пазари.

„Приморско има всички предпоставки да се развива като все по-успешна туристическа дестинация – природа, чистота, забележителности и богата фестивална програма. „Инвестициите в разпознаваемостта на общината на туристическата карта като възможност за уникално преживяване са изключително важни. Визията на Приморско се променя благодарение на работещата местна власт и партньорствата, с държавата и бранша, които заедно създават условия за привличане на посетителски интерес чрез качествен туристически продукт. Приморско е сред общините, заложили на професионализма и при изготвяне на визуалната си идентичност, което прави по-успешно и маркетирането на дестинацията”, сподели по време на срещата министър Боршош. 

По думите на кмета Иван Гайков, Приморско отбелязва най-силния си летен сезон досега след пандемията. През юни 2025 г. градът отчита над 30 хил. регистрации на туристи по данни на ЕСТИ. Ръстът спрямо същия период на 2024 г. се движи над 5 %. Най-много са регистрациите на туристи от България – над 22 хил. регистрации, Чехия – над 4200 регистрации, Полша – малко под 1700 и други. Община Приморско привлича както младите, така и по възрастни туристи. Средният им престой в курортния град през миналия летен сезон е между 5 и 8 нощувки, сочат статистическите данни.

Безспорно една от най-важните новини този сезон идва от Европейската агенция по околна среда (EEA), която нареди България на 2-ро място в ЕС (след Кипър) с 97.9 % плажни води с „отлично“ качество, включително крайбрежни и вътрешни води.

„От Доклада на комисията стана ясно още, че морската вода в Приморско е най-чистата в България, а това е не само имиджов принос, но се достигна и до реално увеличаване на туристите  в морската община“, каза кметът на общината Иван Гайков.

Благоприятният климат в региона, богатството от културно-исторически обекти, природни ресурси, фестивална програма, разнообразните туристически атракции и преживявания, сред които ветроходство, делтапланеризъм, разходки и пикник с яхта, екстремни спортове, аквапарк, дайвинг, водни ски, сърф и др. благоприятстват успешното развитие и превръщат Приморско в желан домакин за провеждане на важни събития от културния и спортен календар на страната и Европа. Тази година оттук стартират събития като Европейската купа по ветроходство в олимпийските класове ILCA 6 и 7, както и на детския клас ILCA 4, национални шампионати по плажен хандбал и волейбол, 72-рата Международна колоездачна обиколка на България и други.

Мистър Боршош поздрави кмета на общината затова, че обогатява и разширява времевия обхват на културната си програма и инвестира в общински музикални фестивали, като „Прим Фест 2025“, който тази година ще продължи над 70 дни, от 4 юли до 30 септември 2025 г., с двадесет безплатни концерта на открито с участието на БТР, Сигнал, Уикеда, Акага, Д2, Керана и „Космонавтите“, както и изпълнители като Веселин Маринов, Ирина Флорин, Стефан Вълдобрев и други. За популярността на фестивалния туризъм в региона свидетелства и удължения, заради голям интерес, период на провеждане (от 26 юли до 30 август) на фестивала „Опера на светилището“, чиято сцена е тракийското светилище Бегликташ. В продължение на пет седмици там ще бъдат представени четири емблематични опери на Джузепе Верди – „Трубадур“, „Риголето“, „Аида“ и „Набуко“, реализирани в партньорство между Община Приморско и Държавна опера – Бургас. През септември в града предстоят събития като състезанието за издръжливост „Лъвско сърце“, което съчетава бягане, плуване и колоездене, а също  и  офроуд събор и къмпинг фестивал.
На срещата между министър Боршош и кмета на Приморско бяха обсъдени още и бъдещите инвестиционни намерения за подобряване на туристическата инфраструктура в общината, както и възможностите за привличане на туристи извън активния летен сезон.

„Ангажираността на местната власт има ключова роля за изграждането на свързващи политики. Именно тя трябва да инициира предложения за инвестиции с подкрепата на държавата“, подчерта министър Боршош по време на срещата. В Приморско резултатите от тази съвместна работа са налице. Министърът на туризма открои ключовата роля на регионите и декларира готовност да подкрепи инициативи, които могат да са гръбнака на представянето на туристическото разнообразие в България, създават автентични преживявания като бранд „Приморско“ и привличат пътуващите. „Министерството на туризма ще продължи да работи съвместно с общините за насърчаване на инициативи, които използват местните ресурси, създават добавена стойност и позиционират малките дестинации като значими точки на туристическата карта на страната и в Европа“, допълни още той.
 


В категории: Приморско


Тервел ИЛИЕВ Млад баща вилня в болница Млад баща вилня в болница 12/06/2026, Петък 20:00 0
Тервел ИЛИЕВ "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" 12/06/2026, Петък 16:47 0
България Всички новини
Километрично задръстване край Бургас заради необичайна спасителна операция Километрично задръстване край Бургас заради необичайна спасителна операция Униформени спряха стотици коли, за да спасят обитателите на „Пода“ от сигурна смърт под гумите на туристите Шестима се борят за кметския пост на "Средец" Шестима се борят за кметския пост на "Средец" Общо 28 009 души имат право на глас „Хензел и Гретел“ ще очарова децата в събота в Операта „Хензел и Гретел“ ще очарова децата в събота в Операта Сцената на Държавна опера – Бургас ще се превърне във вълшебна гора, в която всичко е възможно – дърветата шепнат, курабийките танцуват, а доброто намира пътя към дома Любимите герои от киното оживяват в пясъчния град на Бургас Любимите герои от киното оживяват в пясъчния град на Бургас С много въображение, талант и хиляди тонове пясък скулпторите ще вдъхнат живот на темата „Пясъчни герои от екрана“ Черна вест затвори делото срещу Индиана Джоунс от Обзор: Илия Дочков отнесе тайните си в гроба Черна вест затвори делото срещу Индиана Джоунс от Обзор: Илия Дочков отнесе тайните си в гроба Внезапната кончина на уредника изпревари съда в Бургас, магистратите конфискуваха над 340 безценни антики в полза на държавата Илия Луков дари музикални инструменти на български деца в Молдова Илия Луков дари музикални инструменти на български деца в Молдова Народният певец осъществи каузата заедно с Васил и Емил Янакиеви от „Форте Мюзик“ ООД Благоевград, за да помогне на млади таланти от Тараклия Прибраха в ареста Иван Костов от Бургас и Румяна Кузманова - готвели пико в хотел в Слънчев бряг Прибраха в ареста Иван Костов от Бургас и Румяна Кузманова - готвели пико в хотел в Слънчев бряг В обекта са намерени пликчета фосфор, стъклена колба, ел.везна и марихуана Пълен абсурд: Планови ремонти блокират сектора, който храни националната икономика през лятото Пълен абсурд: Планови ремонти блокират сектора, който храни националната икономика през лятото Удобният достъп до морските и планинските курорти е компрометиран от безумни графици, алармират предприемачи Крайморие ще танцува, пее и твори: „Крайморски фестивал“ събира близо 600 участници край морето Крайморие ще танцува, пее и твори: „Крайморски фестивал“ събира близо 600 участници край морето На 20 и 21 юни 2026 г. там ще се проведе дългоочакваното второ издание, което обещава да донесе много емоции, музика и танци КЗП глобява фирми за бързи кредити с 25 000 евро КЗП глобява фирми за бързи кредити с 25 000 евро Комисията установи нелоялни практики при предлагането на бързи кредити
Исторически пробив или крехко примирие: САЩ и Иран приели текста за мирното споразумение Исторически пробив или крехко примирие: САЩ и Иран приели текста за мирното споразумение Новината обяви пакистанският премиер Шехбаз Шариф, а иранският му колега Арагчи потвърди, че Меморандумът за разбирателство „никога не е бил по-близо“ "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" "Абсолютна" тапа на магистрала "Тракия" Освен плановите ремонтни дейности, има и пътен инцидент с аварирал ТИР в тунела "Траянови врата" Почина Дейвид Хокни - икона на попарта и съвременното изкуство Почина Дейвид Хокни - икона на попарта и съвременното изкуство Хокни е признат като един от най-значимите творци на XX и XXI век ЕС въвежда по-строги правила за контрол и прием на мигранти ЕС въвежда по-строги правила за контрол и прием на мигранти Рязко се увеличава ролята на граничните държави Ариана Гранде забрани на Белия дом да използва нейни песни в политически видеоклипове Ариана Гранде забрани на Белия дом да използва нейни песни в политически видеоклипове Поп звездата реагира остро срещу озвучаването на правителствени кадри за имиграцията с нейния хит от 2024 година Германка роди близнаци за трети пореден път без асистирана репродукция Германка роди близнаци за трети пореден път без асистирана репродукция Изключително редкият медицински феномен е регистриран в баварския град Фюрт, като семейството вече отглежда шест деца Русия гори, искаме да гори още повече: Украйна поиска спешни 20 милиарда долара от Запада Русия гори, искаме да гори още повече: Украйна поиска спешни 20 милиарда долара от Запада Киев постави ултиматум пред съюзниците за огромни нови траншове, преди Москва да е прегрупирала силите си 30 години затвор за бившия президент на Южна Корея 30 години затвор за бившия президент на Южна Корея Според прокуратурата операцията с безпилотните летателни апарати е била част от по-широк план на тогавашния държавен глава за консолидиране на властта чрез създаване на извънредна ситуация в отношенията с Пхенян Идва Супер Ел Ниньо! Климатично чудовище от Тихия океан преобръща времето и у нас Идва Супер Ел Ниньо! Климатично чудовище от Тихия океан преобръща времето и у нас Забравете за кучия сибирски студ: Природата ни готви необичайно мека, но брутално кална и дъждовна зима с риск от наводнения Кървав екшън в Хърватия: Българска кола-ковчег се размаза при бясна гонка с полицията Кървав екшън в Хърватия: Българска кола-ковчег се размаза при бясна гонка с полицията Един нелегален мигрант загина на място, а девет други са в болница, след като претъпканото возило изхвърча от пътя край Подудбина
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Обичам инфлацията! Много я обичам! Виц на деня Виц на деня В градският транспорт:
- Госпожице, ще ми отстъпите ли мястото си, че съм много уморен?
- Ами ако съм бременна?
- Няма как да сте бременна, крокодилите снасят яйца.
Виц на деня Виц на деня - Защо краката на човека миришат?
- Защото излизат от задника.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истинският мъж не обича тежкия, силен грим. Той носи лек, дневен грим.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори