Бургас бе домакин на кръгла маса за борба с дискриминацията на пазара на труда
КЗД постави акцент върху прилагането на международни документи в българската реалност
Комисията за защита от дискриминация (КЗД) проведе кръгла маса в хотел „България“ в Бургас, посветена на темата „Подобряване на превенцията на дискриминацията на пазара на труда чрез модернизация и укрепване на КЗД“. Събитието бе част от националните инициативи по програма „Развитие на човешките ресурси“ и имаше за цел да засили информираността по отношение на основополагащи европейски и международни документи в сферата на правата на човека.
Новият състав на КЗД, начело с председателя Елка Божова, представи част от приоритетите на Комисията, фокусирани върху активно прилагане на Хартата на основните права на Европейския съюз и Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.
Стратегията на Комисията включва модернизация на подходите за превенция на дискриминация, повишаване на институционалния капацитет и укрепване на общественото доверие в работата на независимия регулатор.
Форумът бе официално открит от бургазлийката Златина Дукова – дългогодишен комисар на КЗД и бивш зам.-областен управител на Бургас, която отбеляза: „Имаме ясен план, мотивиран екип и председател с дълбоко познание за мисията на институцията. КЗД влиза в новия си мандат със сериозен потенциал за въздействие.“
Председателят Елка Божова подчерта ангажимента на Комисията да се утвърди като реален гарант за защита на човешките права в Българи. „Нашата роля е да сме близо до хората, да отговаряме на техните проблеми и да създаваме условия за равен достъп до труд, култура и социални услуги, навсякъде в страната.“, каза Божова.
Събитието привлече вниманието на представители на местната власт, синдикати, академични институции и граждански организации.
Сред официалните гости бяха заместник-кметът на Бургас Диана Саватева и регионалният лидер на учителския синдикат Константин Янков.
Саватева отбеляза приноса на Община Бургас в осигуряването на културна достъпност и подкрепа за политики в защита на уязвими групи.
Флагман.бг разговаря с двама от новите комисари в КЗД - Иво Христов и Лазар Лазаров.
Христов е бивш евродепутат, подчерта необходимостта от конкретни действия, вместо абстрактни термини: „КЗД е квазисъдебна структура с мисия – да възстановява справедливостта там, където тя е нарушена. Работим по реални казуси, с реални хора.“
Лазар Лазаров също е достатъчно популярна фигура от обществения живот. Той е бивш вицепремиер и министър на труда и социалната политика, допълни: „След години в изпълнителната власт преминавам от страната на прилагането на правилата. Сега ще мога да наблюдавам обратната връзка – как хората възприемат равните възможности и усещането за справедливост в обществото.“
Вижте повече във видеото:
За колко време ще стигнат петролните резерви на ЕС
Гневът на Тръмп: Отворете проклетия проток, луди копелета, или ще живеете в ада - просто гледайте!
Зеленски се разтревожи, че войната с Иран отнема ресурси за Украйна
Изтекоха два важни срока, свързани с изборите
Орехите подкрепят здравето на сърцето и мозъка според нови данни
Какво прави кленовия сироп толкова специален и защо печели популярност у нас
05/04/2026, Неделя 17:40
1
Пловдив сред градовете с най-високи цени на агнешкото месо преди празниците
Американският „съпруг“ на Азис мистериозно изчезна
1372 души потърсиха еднократна финансова помощ за гориво в област Кърджали
Слънчево време и температури до 25 градуса в понеделник прогнозира НИМХ
Гърция ограничава ол инклузив услугите с нови такси и мерки срещу хранителните отпадъци
Деси Банова-Плевнелиева се отказа от скъпия си фризьор заради неочаквана причина
