×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

От 2026 г. ще бъде въведен нов учебен предмет, обединяващ етика, морал и религия


08 Юни 2025, Неделя, 08:20 ч.

Започва се още от първи клас

Възпитанието в добродетели е начин децата да живеят в по-хармонично общество, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в предаването „Седмицата на Дарик".

Министърът обясни, че от учебната 2026/2027 година поетапно ще бъде въведен нов учебен предмет, обединяващ темите за етика, морал и религия. Предметът ще започва от първи клас.

"Основният час ще бъде по добродетели, а не по религия. Всеки родител ще може да избира – дали детето му да учи етика или религия (православие или ислям), но основната програма ще е неконфесионална, плуралистична, със силен акцент върху общочовешките ценности", каза Вълчев, цитиран от БТА.

Предметът по религия няма да бъде задължителен и ще се изисква минимален брой ученици, както и обучен учител. При неизпълнение на условията учениците автоматично ще преминават към изучаване на етика и добродетели, обясни той.

Коментирайки тазгодишната матури, министърът отбеляза, че изпитите са минали спокойно, без съществени проблеми: "Включихме повече практически задачи, но се вижда, че учениците се справят по-трудно с тях. Това е сигнал, че все още се фокусираме прекалено върху заучаването", каза той.

Вълчев подчерта необходимостта от промяна в подхода на оценяване: "Нашите ученици се справят добре при изпитване на заучен материал, но по международни тестове като ПИЗА, където се измерват умения, се представяме значително по-слабо. Затова трябва да префокусираме системата към формиране на умения и функционална грамотност".

Министърът обърна внимание на необходимостта от адаптация на образователната система към бъдещите предизвикателства.

"Днешните деца ще живеят в свят, в който ще сменят професии. Те ще имат нужда от по-широка професионална основа и адаптивност", каза министър Вълчев.

„За да разбираш света, трябва да разбираш събитията, а това го правиш, като четеш много книги, придобиваш това умение, като четеш много книги, като четеш по история, формираш езикова култура, комуникативни умения. Другите важни дисциплини, традиционни, са математиката и природните науки, които дават ценни умения", каза още той.

Министърът потвърди ангажимента на правителството за безплатно медицинско образование за студенти, които се обвържат да работят в страната след дипломиране.

"Приемът по медицина ще обвързваме с договори за реализация в лечебни заведения, защото е най-скъпото обучение", посочи той.

Вълчев информира, че България обучава най-много лекари на един милион души в ЕС, но 25% от тях напускат страната. Преди години този процент е бил 45%.

Безплатното обучение ще се разшири и за други защитени специалности като медицински сестри и акушерки.

 


В категории: Просвета , Политика


3
Коментара
Най-влюбчивите зодии са...
Най-влюбчивите зодии са... 15/06/2025, Неделя 20:00 0
3
Коментара по темата
3.
Vanesa
08.06.2025 13:54:46
0
0
Мили Хора,Сънародници,Братя и сестри това за което се пише в с.Ягода не е само там нали ?Всички знаем истината Трябва Воля , да се Обединим и всички заедно да се справим !
2.
Vanesa
08.06.2025 13:54:41
0
0
Мили Хора,Сънародници,Братя и сестри това за което се пише в с.Ягода не е само там нали ?Всички знаем истината Трябва Воля , да се Обединим и всички заедно да се справим !
1.
Vanesa
08.06.2025 13:46:42
0
0
Наистина непрекъснато сътворяваме някакви Лудории.
Вероучение трябва да е изучава задължително.Етика...морал...Вие чувате ли се изобщо...Без Вяра Идеали и Семейство няма етика и морал...
Боже дай ми сили. ЗАЛИВАТ НИ С ПОМИЯ на който и канал да ПУСНЕШ ТЕЛЕВИЗИЯ,САЙТОВЕТЕ СПИСВАТ НЕГРАМОТНО ....убийства,разкрачени певачки,малоумници със странни имена,На Гущеров пачата, дрогирани шофьори,последно Незнаели институциите за тези къщи в.с.Ягодово
та плакали...снимки на нещастници с психични проблеми Хора-Близките им също не знаели,чували викове живеещите наблизо....Имам чувството ,че сме държава пълна с извратеняци и откачалки!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни . Експресът "Чайка" още през 70-те минаваше това разстояние по-бързо В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! Ресторантьори сигнализираха, че е невъзможно питието да струва 2 лева Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Хороскоп за деня – 15 юни 2025, неделя  Бургас догони София по търсене на имоти Бургас догони София по търсене на имоти Три квартала чупят рекорди по търсене и цени Търсят се нови директори в ключови училища в региона Търсят се нови директори в ключови училища в региона Свободни позиции в училища от Бургас, Айтос, Несебър, Карнобат и други Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Сестрата на пострадалия се свърза с Флагман.бг, за да разкаже потресаващи подробности за инцидента Тир удари каруца, уби коня Тир удари каруца, уби коня Катастрофата е станала в района на Бяла Слатина Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Арт улицата пред СУ „Н. Й. Вапцаров“ става сцена на вълнуващото пътуване назад във времето Боцка се от 24-годишна Боцка се от 24-годишна Това решение е продиктувано от желанието й да поддържа свеж и младежки вид Само това ни липсваше! Ескалация и в Косово Само това ни липсваше! Ескалация и в Косово Арестувани са били представители на сръбското вътрешно министерство и пенсиониран полицай
Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Пилотът е паднал от кошницата и краката му са се оплели във въже Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Президентът, обръщайки се към парада, заяви, че "армията на САЩ пази нашата свобода, вие ни правите силни и тази вечер накарахте всички американци да се гордеят с вас" Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Трима загинали и 125 ранени при последните атаки по израелските градове Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Иран няма да промени позицията си по ядреното си досие и няма да преговаря, докато израелските атаки продължават Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Акцент ще бъде поставен върху процеса на присъединяване на България към еврозоната Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Израел ще възобнови гражданските полети постепенно, предпазливо и бавно, веднага щом обстоятелствата го позволят, съобщи премиерът Известен милиардер почина по абсурден начин Известен милиардер почина по абсурден начин Той е председател на световния гигант за автомобилни части Sona Comstar Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Не ви ли тревожи фактът, че правителството налива средства в социологически агенции, за да му предоставят такива резултати, каквито то иска да види, коментира пред журналисти държавният глава Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Нелепият, но и шокиращ инцидент, е бил заснет от охранителните камери и набра огромна популярност, след като беше публикуван в интернет Сбогуваме се с този сериал Сбогуваме се с този сериал „Големият финал“ обещава емоционално, разкошно и достойно сбогуване с един от най-обичаните сериали на съвременната телевизия и кино
Томислав Дончев Томислав Дончев Влизането в Еврозоната да не би да е градушка или друго стихийно бедствие Виц на деня Виц на деня - Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.
- Съседите не реагират ли?
- Кви съседи?
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, достави ми ор*лно удоволствие!
- Кво бе? Свирка ли искаш?
- Не ма! Замълчи малко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За разлика от мъжa жената е готова с изводите още преди началото на разговора.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори