×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Бивш френски сенатор е упоил депутатка, за да я изнасили. Признаха го за виновен
  • Тръмп поднови заплахите за удари срещу Иран
  • Издирват заподозрян за убийство във Варненско
  • Жена е с множество ухапвания след нападение от овчарка в Казанлък
  • Ангел Кунчев предупреди за втора вълна грип, този път щам Б
  • Авиокомпании въвеждат такса за разговор с човек
  • Ушаков: Тръмп предложи на Русия да обмисли среща между Путин и Зеленски
  • МОН с визия за въвеждане на изкуствения интелект в родното образование
  • Оранжев и жълт код за интензивни валежи в 14 области на страната
  • Избухва порно скандал в Бургас, за който дълго ще се говори
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

България няма да отстъпи от позицията си за Северна Македония


05 Юни 2025, Четвъртък, 13:40 ч.

"Нашите съседи имаха опасението, че ако променят конституцията, ние ще имаме и допълнителни условия. Това не е било, не е и няма да бъде случаят"

"България остава твърдо на позицията си по отношение на европейската интеграция на Република Северна Македония и няма да отстъпи от постигнатия през 2022 г. консенсус." Това заяви външният министър Георг Георгиев на брифинг в парламента, коментирайки отложения доклад на Европейския парламент за членството на Северна Македония в ЕС, предава news.bg.

На брифинга с Георгиев присъстваха и представители на управляващото мнозинство - Тома Биков от ГЕРБ, Габриел Вълков от БСП за България - Обединение и Станислав Балабанов от "Има такъв народ".

"Придържаме се стриктно към постигнатия консенсус през 2022 г., няма да отстъпим от него", подчерта министърът.

Той припомни, че България е заявила ясна и последователна позиция и е изразила готовност за конструктивно сътрудничество в рамките на европейската интеграция на страните от Западните Балкани.

"Осъзнаваме каква е важността на разширяването на ЕС със страните от Западните Балкани, но също така потвърждаваме и принципа за собствените заслуги. Членството в ЕС не е даденост - то се базира на конкретни критерии и условия, които всяка държава кандидат за член трябва да отговоря", заяви Георгиев.

Министърът изрази благодарност към депутатите за решението, прието от Народното събрание миналия петък, което според него е ясен знак за ангажираността на страната.

"Благодаря на народните представители за приетото миналата седмица решение. То показва, че ние изчерпателно знаем и изпълняваме своите ангажименти", коментира още той.

Според министъра с приетото решение парламентът е дал категоричен сигнал за стабилната и принципна позиция на България.

"Ние дадохме ясен сигнал за това, че България е конструктивна, знае какво е добро за региона и ще следва такъв тип политики", каза Георгиев.

Той подчерта, че важен компонент от решението е недопускането на нови изисквания към Северна Македония в процеса на преговори.

"Важен компонент от решението, което НС прие, е че няма и не можем да имаме допълнителни условия и изисквания по отношение на присъединяването на Република Северна Македония към ЕС. Това е ясен и достатъчен сигнал за нашата последователност, потвърждение на посланията, които винаги сме излъчвали", категоричен е външният министър. 

Георгиев отговори и на съмненията от страна на Скопие относно възможни нови български искания, ако Северна Македония направи необходимите конституционни промени.

"Нашите съседи имаха опасението, че ако променят конституцията, ние ще имаме и допълнителни условия. Това не е било, не е и няма да бъде случаят. Поздравявам народните представители, че го формулираха по толкова ясен начин, с което смятам, че парламентът дава една сериозна заявка за конструктивно отношение, базирано на принципите, от които ние няма да отстъпим", заключи министър Георг Георгиев.


В категории: Политика


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Истинският символ на Бургас са морските вълци като капитан Преснаков, на когото е кръстен остров Истинският символ на Бургас са морските вълци като капитан Преснаков, на когото е кръстен остров Легендарното плаване на кораба „Аурелия“ през 1977–1978 година се превръща в изпитание не само за професионализма му, но и за нервите, смелостта и инстинкта му за самосъхранение България излиза от конституционна криза, Андрей Гюров и ПП-ДБ влизат в капана България излиза от конституционна криза, Андрей Гюров и ПП-ДБ влизат в капана Анализатори предупреждават, че отговорността може да се стовари върху тях без реално да могат да променят нещо, за да са честни изборите Търсил ли е Румен Радев кмета на Карнобат за новия си политически проект Търсил ли е Румен Радев кмета на Карнобат за новия си политически проект Президентът може да разчита на мен по отношение на организацията на изборния процес, аз съм избран за кмет, за да си свърша работата, заяви категорично Георги Димитров Защо новият премиер Андрей Гюров кара бургаско БМВ Защо новият премиер Андрей Гюров кара бургаско БМВ Подуправителят на БНБ и почти сигурен министър-председател днес се качи зад волана на джипа след консултациите с президента Илияна Йотова Депутат: Закриха КПК и шредерите за унищожаване на документи прегряват Депутат: Закриха КПК и шредерите за унищожаване на документи прегряват Парламентът сложи край на антикорупционната комисия окончателно, функциите ѝ се разпределят между три институции Бургас в Топ 3 на поскъпване на имотите, само за половин година цените скочили с 18 % Бургас в Топ 3 на поскъпване на имотите, само за половин година цените скочили с 18 % Средната цена за кв. метър в морския град вече е 1798 евро, има отчетлив ръст и в перлата Свети Влас Правната комисия ограничи секциите в чужбина: какво означава това за вота зад граница Правната комисия ограничи секциите в чужбина: какво означава това за вота зад граница На фона на остър институционален спор депутатите приеха на първо четене промени в Изборния кодекс, с които се намалява броят на изборните секции извън държавите от Европейския съюз до 20 Министър Кирилов утвърди концепция за въвеждане  на здравната култура сред децата и младежите Министър Кирилов утвърди концепция за въвеждане на здравната култура сред децата и младежите Новата рамка обхваща всички образователни етапи и поставя акцент върху превенцията, психичното здраве и изграждането на здравни навици Доналд Тръмп предупреди Иран за по-тежка атака при липса на ядрено споразумение Доналд Тръмп предупреди Иран за по-тежка атака при липса на ядрено споразумение Американският президент заяви, че към Иран се насочва мащабна военноморска групировка и призова Техеран да приеме преговори без условия Ексклузивно! Говори адвокатът на опозорена бургазлийка от платения порноканал с 50 хил.зрители Ексклузивно! Говори адвокатът на опозорена бургазлийка от платения порноканал с 50 хил.зрители Известно ми е, че има и други жертви, казва подзащитният пред наш репортер 
Бивш френски сенатор e упоил депутатка с цел сексуално насилие Бивш френски сенатор e упоил депутатка с цел сексуално насилие Съд в Париж осъди Жоел Герио на четири години затвор след дело с широк обществен отзвук във Франция Това ли е новият ред на света? Това ли е новият ред на света? Разгледайте внимателно тези два фотоса    Представителката на Минесота е била нападната с инжекция с неизвестно вещество по време на събитие Представителката на Минесота е била нападната с инжекция с неизвестно вещество по време на събитие Темата на срещата е била присъствието на федерални имиграционни служители в града Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Собственикът на еротичния бар Димитър Донов, управителят на заведението Николай Димитров и Алит Алит от Варна, за когото се твърди, че е извършвал сводническа дейност, застанаха за последен път пред Районния съд Граничен полицай простреля човек Граничен полицай простреля човек Инцидентът се случва в малкия град Аривака, а разследването може да отнеме време Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Вижте какви мерки се прилагат Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Става въпрос за Сараево  Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Емил Ганчев е бивш заместник-министър на вътрешните работи в служебния кабинет на Стефан Янев през 2021 година Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Жулиенът, рецептата за който ще споделим по-долу, е горещо ястие от френски произход, в което съставките (обикновено гъби, пилешко месо или морски дарове) се нарязват на ситно и се пекат в кремообразен сос под коричка от сирене Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Много хора смятат, че колкото повече дрехи натъпчат, толкова по-икономично ще бъде прането. Други пък пускат пералнята почти празна, за да „не се мачкат“ дрехите. И в двата случая резултатът не е добър
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Политическите фигури не са решение за служебния кабинет
Виц на деня Виц на деня Той:
- В джоба ти намерих патрони и бележка на арабски.
Тя:
- Идиот, това са анални свещички и рецепта от доктора.
Виц на деня Виц на деня Докторе, не мога да издържам повече на тази диета! По време на с*кс отхапах на мъжа ми ухото!
- Бели кахъри, не повече от 40 калории.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук При младите самоубийството е зов за помощ, а при старите - само молба за смърт
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори