Началните учители ще преподават религия
По предмета ще има три програми, от които ученици и родители да избират, заяви Красимир Вълчев
Църквата и свещеници няма да влязат в училище, за да преподават по новия предмет "Религия и добродетели". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета, цитирано от news.bg.
По предмета ще има три програми, от които ученици и родители да избират. По тях все още се работи.
"Тази концепция има за цел да онагледи нашата визия като цяло за учебния предмет, който предлагаме да се включи в задължителния учебен план. Представяме само тази програма, защото за другите две програми - "Религия и православно християнство" и "Религия и ислям", ще стъпим на съществуващите програми", изтъкна Вълчев и обясни, че ведомството иска да представи основа за обсъждане.
Той отново потвърди, че задължително изучаване на религия няма да има. Предметът ще бъде задължително избираем, като учениците ще се разделят по това коя програма ще учат.
"Има термин задължително избираем част - той е задължителен, но в рамките на този час има възможност за избор. Изборът ще бъде между програми. Целта на този час е да засилим възпитателната функция в българските училища и най-вече възпитанието в добро и добродетели", обясни министърът.
Обучението по предметите ще се води от учители, придобили квалификации в университетите. Тепърва ще се водят разговори за това как преподавателите да получат разширена квалификация, която да обхваща и новия предмет.
Религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект, като МОН ще предложи различна от сегашната - неконфесионална програма. Тя ще съчетава елементи на познания на религията с философско и етично възпитание.
При разделението на децата по групи за изучаване на конкретна програма по предмета "Религия и добродетели", ще се ползва опита на МОН досега при други подобни избираеми предмети. Ако за дадена програма има само 2-3 деца обаче, най-вероятно няма да може да се създаде формирането на програма за дадения клас. По темата обаче тепърва ще има обсъждания.
Вълчев отново посочи, че целта на новия предмет е да усили възпитателната функция на училището. Той допълни, че това ще направи децата по-добри и ще направи обществото по-здраво в бъдеще.
Министърът акцентира, че и в момента в образователната система има програми по религия и добродетели. За създаването на сегашните програми МОН стъпва върху опита на други държави, както и на училища в България, където вече има подобни програми.
Той допълни, че с въвеждането на новия предмет няма да се създаде допълнително натоварване за учениците. "Религия и добродетели" ще бъде въвеждан поетапно и ще бъде част от общия брой часове на учениците.
Тежка катастрофа на пътя Варна - София, три деца в болница
Ценно признание: Родните плажове сред отличниците в ЕС
Изпитана рецепта за пържени картофи: Златни правила за перфектна хрупкавост
Снимачна площадка с питони и варан се превърна в кървава баня, рапър с доживотна присъда
Стоичков и Георги Иванов гости на Тръмп
Голям пожар в Гърция
Трансферна бомба: Салах на крачка от подпис с гранд до България
Внучката на Чарли Чаплин се влюби в България, отнесе терлици и розово масло
250 души се струпаха при масов бой в Димитровград, 17 са задържани
Седем вечерни грешки, които ви крадат съня и ви оставят изтощени
Тръмп превърна дима в мита: Иска Канада да плати за горските пожари

It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion, too
Товa дa не сa професионaлни училищa?
ЗИП сa сaмо по основните учебни предмети, всички остaнaли подготовки сa СИП- свободно избирaеми, водени и от нaзнaчени нa хонорaри в училищните кaнцелaрии ...