Редки видове дървета загиват в занемарения парк Врана
Институциите за пореден път си прехвърлиха топката
През седмицата царското семейство аламира за лошото състояние на парка "Врана" и липсата на поддръжка там. Институциите за пореден път си прехвърлиха топката, докато редки видове загиват, а граждани претърпяват инциденти. Там има над 990 декара площ и над 800 ценни растителни вида, а паркът е със 120-годишната история на парка "Врана", припомня bTV.
"Създаването на парка и двореца датира от 1900 година. Преди това тази територия е била на софийския градоначалник Осман Паша. Фердинанд го печели на търг. Царят като орнитолог и ботаник с интересите си започва изграждането на парка. Името е популярно, знае се, че е казал, че ще го кръсти на първата птица, която кацне. Каца ято врани и получава паркът своето име", обясни доц. д-р Пламен Александров, специалист "Дървесни и храстови видове", който преподава в Лесотехническия университет.
"Към парка имаше разсадник, който дълги години възпроизвеждаше онази растителност, която беше възможна. Тази секвоя е един от най-големите индивиди, през 2003 г. мълния я поразява и до скоро тя стърчеше около 10-12 метра във вида, в който е разцепена. То беше цяло насаждение от секвои, които виждате, че изсъхват. Другите иглолистни изсъхват вследствие на падането на подпочвените води, от което се получи осушаване на парка", спомня си той.
Има умиращи дървета, които от цяла България се намират само тук.
Тези зодии имат шесто чувство
Чуждестранни студенти по медицина в БДУ представиха кулинарните традиции на четири континента
Как да почистите загоряла тенджера само с две съставки
Най-ревнивите зодии
Домашен трик за чиста фурна без тежко търкане
Сочна питка със сирене - пухкава рецепта
Домашна пилешка супа като от детството
Смразяващ инцидент в НДК, момче в кома
Шарън Стоун разкри кой е най-добрият целувач в Холивуд
България и Турция в спор за първото място на Европейското по щанги
ЦСКА: Браво, Карлос Насар!
Подробности за новия стадион на Левски, бургазлия налива милиони

------
A кой трябва да поддържа Врана? Монката Две иска държавата да му поддържа имота ли? Гусин ши ва оправя за 800 дни? И ни опрай де, без вазелин