×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Подземната улица в Бургас и част от кръстовището между улиците „Христо Ботев“ и „Княз Борис Първи“ е затворено за движение до 18 часа на 25 април.
  • Балансът на силите се променя: Финландия влиза в ядрената игра
  • Близо 6 по Рихтер удари в района на Крит
  • До 20 градуса в неделя, очаква ни застудяване и дъжд около 1 май
  • Родители сигнализират за бити, заключвани и тормозени деца в детска градина в Павликенско
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как ще се преизчисляват в евро цените у нас


24 Април 2025, Четвъртък, 11:42 ч.
Автор: Флагман.Бг

Новата валута идва с ясни правила, но трябва да има контрол срещу злоупотреби

С наближаването на евентуалното преминаване към еврото в България, един от най-честите въпроси сред гражданите е: „Как точно ще се преизчисляват цените?“ Отговорът е ясен и вече е заложен в законодателните правила, които ще важат при въвеждането на новата валута.

Първо, стойността на всяка цена в лева ще бъде разделена на официалния фиксиран курс, който е:
1 евро = 1,95583 лева.

Това означава, че ако например хляб струва 1,95 лв., изчислението ще изглежда така:
1,95 ÷ 1,95583 = 0,996 EUR

Следва вторият важен момент – закръгляването. То ще се прави до втория знак след десетичната запетая, според стандартното математическо правило: ако третата цифра след запетаята е по-малка от 5 – закръгляването не променя стойността. Ако е равна или по-голяма от 5 – втората цифра се увеличава с едно.

В горния пример - 0,996 закръгля се на 1,00 евро

Така ще изглежда всяко преизчисление – прозрачно, математически точно и с минимално отклонение. Целта е не само коректност, но и защита на потребителите от изкуствено завишаване на цени по време на прехода.

Очаква се всички търговци, доставчици и институции да прилагат тези правила стриктно – под строгия надзор на контролните органи.


В категории: Животът


8
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Смразяващ инцидент в НДК, момче в кома Смразяващ инцидент в НДК, момче в кома 24/04/2026, Петък 19:15 0
Тервел ИЛИЕВ ЦСКА: Браво, Карлос Насар! ЦСКА: Браво, Карлос Насар! 24/04/2026, Петък 18:18 0
Емел МАХМУД Нови случаи на морбили у нас Нови случаи на морбили у нас 24/04/2026, Петък 17:39 0
8
Коментара по темата
8.
Емилия дъ Тръндакс
24.04.2025 13:31:12
1
6
Това е дело на масоните и илюминатите да ликвидират населението на България ще умрем от страшен глад
7.
Емилиян Данаилов
24.04.2025 13:29:11
2
9
И ако приемем еврото ще започнем да умираме от страшшшен глад мизерия
6.
Данаил петкoof
24.04.2025 13:23:57
1
9
И шшше пукнем от глад мизерия
5.
ТБС
24.04.2025 12:18:01
4
8
Вие малоумни ли сте? Очаквали били? Очаквайте трупове. А гладните ще са по имотите на тази сган в парламента и министерства. Да не забравят, че българите са по цял свят и там имотите им не са защитени, нито жалките им животи.
4.
Marinero
24.04.2025 12:08:07
1
19
Празни приказки са всички дискусии за или против еврото. Нито лева , нито еврото ви е изгодно. И след като си преизчислят цените в евро, кое им пречи да ги повишават по нататък? Както е и сега с цените в лева, те непрекъснато се повишават. И преди и сега и след еврото ще ви го слагат редовно с увеличение. Тяхното мото е - Да го духат бедните!
3.
ТБС
24.04.2025 11:58:41
3
10
Вие малоумни ли сте? Очаквали били? Очаквайте трупове. А гладните ще са по имотите на тази сган в парламента и министерства. Да не забравят, че българите са по цял свят и там имотите им не са защитени, нито жалките им животи.
2.
ТБС
24.04.2025 11:56:12
2
10
Как ще им преизчислят дупките на тези педерасти, които много скоро ще бъдат пометени, е по-важното? Всеки педераст инсталиран на власт ще бъде преследван от нас, народа. Имената им са по вестниците и социалните мрежи. Адресите им ги има в информационно обслужване. Дано да тичат бързо.
1.
Кирил
24.04.2025 11:53:13
3
19
За мен това е утопия - цените ще се преизчисляват с трънския калкулатор - хлябът от 1 лева ще стане 1 евро. какви десетични запетия какви пет лева
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Румен Радев предпочете София пред Бургас, Пламен Карашев става депутат Румен Радев предпочете София пред Бургас, Пламен Карашев става депутат Бизнесменът, който бе номиниран в анкета на Флагман.БГ за личност на годината заради помощта за пострадалите от бедствието в Ливада, е сред шампионите по преференции  Депутатите, избрани от две листи, решиха от коя да влязат в 52-рия парламент Депутатите, избрани от две листи, решиха от коя да влязат в 52-рия парламент Румен Радев ще бъде депутат от 25-ти МИР – София Прокуратурата е разпитвала "Картофа" по сигнал на Антикорупционния фонд, не за натиск върху Георги Кандев Прокуратурата е разпитвала "Картофа" по сигнал на Антикорупционния фонд, не за натиск върху Георги Кандев Собственикът на „Юнит Асист“ Юлиян Янков – "Картофа" „Златният пръст“ на „Атака“ остана с пенсия от 720 евро „Златният пръст“ на „Атака“ остана с пенсия от 720 евро Волен Сидеров призна, че живее под наем, няма бизнес и разчита на пенсията си за джобни Кабинетът предлага: Шофьори с отнети книжки за алкохол и дрога да държат нов изпит Кабинетът предлага: Шофьори с отнети книжки за алкохол и дрога да държат нов изпит Предложенията са пуснати за обсъждане в правителствения портал Край на сагата! Манол Пейков е аут от НС Край на сагата! Манол Пейков е аут от НС Преди минути лидерът на ПП "Продължаваме промяната" е подал официално решението пред ЦИКЛидерът Карлос Насар взе златото в изхвърлянето на Европейското първенство Карлос Насар взе златото в изхвърлянето на Европейското първенство Пробва и да подобри и световния рекорд, но не успя да вдигне щангата със 183 кг. Несебър посреща GIRO D ITALIA 2026 с мащабен културно-спортен спектакъл  Несебър посреща GIRO D ITALIA 2026 с мащабен културно-спортен спектакъл  Точно в 13:50 ч. настъпва историческият момент, при който ще се даде официалният старт на Giro d’Italia 2026 от Северното пристанище в Несебър Рачков развил хипохондрия, имал над 110 номера на лекари Рачков развил хипохондрия, имал над 110 номера на лекари Актьорът призна, че страхът му тръгнал от детството, когато бил до близките си в болнични отделения Висок стандарт на работа и качество на правораздавателната дейност отчита АС - Бургас за 2025 година Висок стандарт на работа и качество на правораздавателната дейност отчита АС - Бургас за 2025 година По време на общо събрание доклада за дейността на въззивната инстанция, окръжните и районните съдилища от региона
Инфлацията не може да спре богаташите. Милиардерите трупат пачки, стават 4000 до 2031 г. Инфлацията не може да спре богаташите. Милиардерите трупат пачки, стават 4000 до 2031 г. Баровците с имане от $30 млн. от 162 191 през 2021 г. са вече 713 626 Голямо торнадо удари Оклахома, има щети във военновъздушната база „Ванс“ (ВИДЕО) Голямо торнадо удари Оклахома, има щети във военновъздушната база „Ванс“ (ВИДЕО) По първоначални данни няма загинали, а пострадалите са с леки травми. САЩ предлагат 10 милиона долара награда за информация за лидера на иракска въоръжена група САЩ предлагат 10 милиона долара награда за информация за лидера на иракска въоръжена група „Катаиб Сайид ал-Шухада“ (KSS) е определена от Вашингтон като терористична организация Епстийн и историите за настанените жертви на насилие в апартаменти в Лондон Епстийн и историите за настанените жертви на насилие в апартаменти в Лондон Много от тях са били от Русия, Източна Европа и други места  са доведени във Великобритания, след като лондонската полиция отказва да разследва твърдението от 2015 В активния сезон за изкачвания: Огромен къс от ледник блокира маршрута към Еверест В активния сезон за изкачвания: Огромен къс от ледник блокира маршрута към Еверест Шерпите не откриват безопасен обход и чакат естествено срутването Американският президент за Иран: Решихме да им дадем малко време да разрешат част от хаоса си Американският президент за Иран: Решихме да им дадем малко време да разрешат част от хаоса си Решението идва след среща във Вашингтон, водена от него Гиркин от затвора: Украйна напредва към победа Гиркин от затвора: Украйна напредва към победа Игор Стрелков, чийто отряд започна настоящата война, твърди, че „врагът“ постига „доста сериозен резултат“  Имотната криза удари града на българите в САЩ Имотната криза удари града на българите в САЩ Наемите в Чикаго растат, новото строителство изостава, а натискът върху пазара тревожи и голямата българска общност Иран отчете първи приходи от такси в Ормузкия проток при ограничен морски трафик Иран отчете първи приходи от такси в Ормузкия проток при ограничен морски трафик Техеран съобщи, че първите постъпления вече са преведени в Централната банка, докато напрежението в Близкия изток продължава да натоварва една от най-важните енергийни артерии в света Челен сблъсък между два влака в Дания рани най-малко 17 души Челен сблъсък между два влака в Дания рани най-малко 17 души Инцидентът е станал северно от Копенхаген по линията между Хилерьод и Кагеруп, а четирима от пострадалите са в критично състояние
Георги КАНДЕВ, Главсек на МВР Георги КАНДЕВ, Главсек на МВР Не съм тук, за да се подчинявам на заплахи и игри! Виц на деня Виц на деня - Защо си продаде барабаните?
- Защото комшията си купи пушка...
Виц на деня Виц на деня Полицай спира кола за проверка на документите:
- Отворете багажника. Какво е това?
- А, това ли? Човешки труп...
- Виждам, че е човешки труп... а аптечката къде е?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Смехът е най-доброто лекарство, но не и при разстройство
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори