След паниката вчера – ново предупреждение, че земята отново ще се тресе
Сеизмолозите са категорични: разломът е активен, а последиците може тепърва да се разгръщат
Западна Турция все още не се е съвзела от вчерашния мощен трус, когато експертите отправиха ново, още по-тревожно предупреждение – предстоят нови земетресения в района на Истанбул. Сеизмолозите са категорични: разломът е активен, а последиците може тепърва да се разгръщат. Тревожната прогноза идва от Научния съвет към Центъра за изследване и наблюдение на земетресенията, които не изключват възможността преживяното да е било само предвестник на още по-силен удар.
Вчера, по време на празничния ден, когато повечето хора бяха по домовете си, земята се разлюля с такава сила, че паниката обзе цял Истанбул. Два силни труса един след друг предизвикаха масова евакуация. Улиците се напълниха с коли, парковете – с палатки, а жителите на мегаполиса прекараха нощта под открито небе. По-късно през нощта бяха регистрирани и вторични трусове – около 3:00 и 5:00 часа.
„Ние очаквахме това земетресение. Всеки тук има аварийна чанта с вода, консерви, бисквити и чук за оцеляване под развалини“, разказа екскурзоводът Илхан Карабулут пред БНР. Самият той е напуснал града и се е изтеглил в село край Истанбул. Според думите му, макар сериозни разрушения да няма, над 150 души са пострадали – основно от паника, при опити да избягат от домовете си.
Силният трус бе усетен осезаемо и в Югоизточна България, най-силно в района на Бургас, където много хора също напуснаха жилищата си и потърсиха открито пространство.
Сеизмолозите предупреждават, че най-лошото може би още не е дошло – предстоящите дни ще бъдат критични за Истанбул и региона, докато активността на разлома продължава.
Атанас Зафиров: Възможно е Радев да си партира с БСП
България срещу Индонезия, Соломоновите острови и Сейнт Китс и Невис
Костадинов чака Радев на дебат
Радостин Василев с интересни думи за президента, подаващ оставка
Слави Трифонов с коментар за оставката на Радев
"Радев няма време за партия, ще участва на изборите с коалиция"
Буруджиева: Румен Радев има за какво да иска прошка
Слави Василев за оставката на Радев: Нова страница в българската история
България с жена президент
Джигит вдигна 304 км/ч и се "похвали", закъса здраво със закона
Дани Ганчев каза за ЦСКА и футбола
"Мастерхаус" прати на Нефтохимик поздравителен адрес и чек
