Тревожно: Две от най-големите армии в света са пред война
Отношенията между Индия и Пакистан са изключително обтегнати
Индия обяви поредица от мерки за понижаване на дипломатическите си отношения с Пакистан - ден, след като въоръжени нападатели убиха 26 души в популярен сред туристи район в Кашмир - най-тежкото нападение срещу цивилни в местността от близо две десетилетия, предаде БТА.
Двете държави имат огромни армии - индийската наброява 1,2 милиона професионална войска и 900,000 резерв, а пакистанската има 560,000 души войска и 550,000 резерв. Появиха се информации, че е възможен военен конфликт между силите.
Междувременно секретарят на Индия по външните работи Викрам Мисри заяви на пресконференция, че трансграничните връзки на нападателите са били "изложени" на специално заседание на кабинета по сигурността, след което е било взето решение да се предприемат действия срещу Пакистан.
Той добави, че Делхи ще отмени "с незабавно влизане в сила" ключов договор за споделяне на водите на река Инд с Пакистан.
"Съветниците по въпросите на отбраната в пакистанската Върховна комисия в Делхи (дипломатическите представителства на страните в рамките на Общността на нациите - бел. ред.) бяха обявени за персона нон грата и бяха помолени да напуснат", каза Мисри и допълни, че общата численост на индийската Върховна комисия в Исламабад ще бъде намален от 55 на 30.
Основният граничен пункт между двете страни също бе затворен.
Сред убитите при визираното нападение са 25 индийци и един непалец, уточни полицията. Това е най-тежкото нападение срещу цивилни в Индия от стрелбите в Мумбай през 2008 г. и слага край на относителното спокойствие в Кашмир, където туризмът процъфтява(ше).
Слабо известната въоръжена групировка "Кашмирска съпротива" пое отговорността за нападението в съобщение в социалните мрежи. Тя изрази недоволство, че в региона са се заселили повече от 85 000 "външни лица", което е предизвикало "демографска промяна".
Според индийските служби за сигурност "Кашмирска съпротива", известна и като "Съпротивителен фронт", действа под прикритие като част от пакистанските въоръжени организации "Лашкар е Тайба" и "Хизбул муджахидин".
Пакистан отрече обвиненията, че поддържа насилието в Кашмир, но заяви, че оказва морална, политическа и дипломатическа подкрепа на бунтовниците там.
Междувременно индийските медии днес съобщиха, че около 1500 души са били арестувани във връзка с нападението и ще бъдат разпитани за отношения с нападателите.
Министърът на отбраната Радж Нат Сингх увери, че "обвиняемите скоро ще бъдат изправени пред силен и ясен отговор".
Правителството окачестви безразборната стрелба срещу туристи като терористичен акт.
Издирването на въоръжените нападатели се засили, а армията и полицията извършват съвместна операция в Джаму и Кашмир. Полицията в Кашмир разпространи портрети на предполагаемите нападатели, за да помогне в издирването им.
Бунтовническите групировки в индийската част на Кашмир, която е населена предимно с мюсюлмани, се борят за независимост от Индия и обединяване с Пакистан.
Wizz Air със становище за заплахата от тероризъм на техен полет
Мирослав Боршош призова срещите между бранша и институциите по промените в Закона за туризма да продължат
Пенсионерски клуб „Самодивски огън - 2024“ почете Трифонов ден с песни и много настроение
България с критично високи нива на корупция през 2025 г. - остава на дъното в ЕС
Изборният кодекс под прицел: Готвят се промени още в следващото НС
Кемперът на Калушев струва 200 хил. евро
10/02/2026, Вторник 12:20
2
Голямата промяна на Снежана Макавеева: Индия, Бали и пътят към вътрешния мир
Идва нещо страшно на 13 февруари
АТОМ Бургас: Когато професионалното преместване спестява време, пари и нерви
МВР се опитва да ни пробута евтина версия, не вярвам в нито една дума, каза майката на Ивайло Калушев
АПС поискаха от Йотова да наложи вето върху Изборния кодекс
Над 4000 евро за квадратен метър достига цената на жилище в центъра на София

В Гейропа заселиха МИЛИОНИ негри и араби, но на никой не му прави впечатление.... "демографската промяна"!