×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Подарък ли е за БСП и Путин отказът да продадем реакторите на Украйна?


Подарък ли е за БСП и Путин отказът да продадем реакторите на Украйна?
Налице е интерес в региона за изграждане на центрове за данни, които се нуждаят от още ядрени мощности, каза Жельо Бойчев. Ще е глупаво да проиграем този шанс, добави той
17 Април 2025, Четвъртък, 19:40 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Така защитаваме националните си интереси, уверява Жельо Бойчев и доказва, че аргументите за отхвърляне на проекта за АЕЦ „Белене“ са неактуални 

Решението на Бойко Борисов да подкрепи лидера на "БСП-Обединена левица" за това руските ядрени реактори да останат в България е начин за защитаване на националните ни интереси. Това заяви Жельо Бойчев - член на Изпълнителното бюро на БСП в „Лице в лице“ по бТВ. Той каза това, след като водещата Цветанка Ризова го пита дали отказва да приеме тезата, че новата позиция на лидера на ГЕРБ, която е в ущърб на Украйна, представлява подарък за социалистическата партия и за руския президент Владимир Путин. 

Бойчев обаче попита каква е логиката в бившата социалистическа република, която воюва с Русия, да може да изгради нови ядрени мощности, а България да продава реактори, вместо да ги използва за задоволяване на нуждите от електроенергия. 

Той припомни, че проектът за АЕЦ „Белене“ беше стопиран. „Няма смисъл да върнем това оборудване и то да си стои под навесите на площадката. Има нужда от активна позиция на правителството и то да търси стратегически инвеститор, за да бъде реализиран проектът. Интерес има от европейски страни, както и от САЩ. Защо да изпускаме тази възможност?“, попита икономистът. 

„Ясно е, че ще имаме необходимост от електрическа енергия, а този проект е много напред във времето за реализация“, подчерта той.

Ризова обаче припомни, че само преди няколко месеца Делян Добрев казваше за АЕЦ „Белене“, че технологията била толкова стара, че цената на реакторите са само 10% от цялата централа, а сега изведнъж няма да ги продаваме и 1,2 милиарда няма да вземем. 

„България през годините е инвестирала много средства в този проект, включително и част от оборудването. То бе платено след арбитражно решение. Съхранява се в момента на площадката там. Проектът е в доста по-напреднала фаза от сега стартиралите намерения за 7-ми и 8-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“. Там бяхме на етап до сертифициране на площадката“, заяви Бойчев. 

„Аргументите, с които бе отхвърлен проектът, са странни. Тогава се коментираше, че нямало да има нужда от повече електрическа енергия. Проектът бил безсмислен, защото нямало да има на кого да продаваме. Цената на енергията била толкова ниска, че го правила финансово нерентабилен. Времето много ясно опроверга тези твърдения“, коментира той.

„В момента има дефицит на базови производствени мощности. Ядрената енергетика е в ренесанс и тези прословути центрове за база данни се нуждаят от нови мощности“, подчерта социалистът. 

„Оказа се, че в България има едни сравнителни предимства, налице е интерес в региона да се разположат такъв тип центрове за данни. Ще е много глупаво да проиграем тази възможност. Преди години имаше пак подобен интерес, но Гугъл и Макрософт избраха в съседна страна да развият своите проекти. Причината беше политическата нестабилност, т.е. няма с кого да разговарят тук“, поясни той.

„10 години умуваме дали да строим АЕЦ „Белене“, а в същото време румънците изградиха два блока, а турците нова АЕЦ и строят още една. България има предимства. Беше фактор на Балканите, но се превърнахме във вностител на електрическа енергия. Загубихме предимствата си“, заяви Бойчев. 

Той коментира и яловия втори опит за сваляне на правителството. 

„Ако имаше някакъв смисъл от този вот на недоверие, то е да се види, че няма алтернатива на това мнозинство и правителство в настоящия момент. За съжаление мотивите бяха доста несериозно подбрани. Те представляваха ретроспекция на скандални случаи назад във времето, които трудно могат да бъдат отнесени към едно правителство на по-малко от 100 дни“, заяви икономистът. 

„Това бе вот на недоверие към предходни правителства. Поставени са обаче сериозни въпроси, които не трябва да бъдат замитани. Не е сериозно един такъв инструмент да бъде толкова лековато ползван от опозицията“, коментира той.

„Това е втори вот, а вече се отправя заявка за трети и четвърти. Имаме една антиевропейска опозиция, която е и популистка. Не мисля, че страната има нужда да бъде хвърляна в пореден експеримент на продължаваща нестабилност. Трябва да се завърши този процес на евроинтеграция, който БСП започна“, заяви Бойчев. 

В тази среда на сменящи се правителства и нестабилност не успя да се свърши голяма част от подготовката за еврозоната, каза още той.
 


В категории: Политика


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
7
Коментара
7
Коментара по темата
7.
Пусть всегда будет Солнце
18.04.2025 00:41:46
3
2
Че е стара стара е технологията но ВЪРШИ робота.
Както казва мъдрия китайски лидер :
НЕ е важно дали котката е бяла или черна .ВАЖНОТО е да ЛОВИ мишки.
Същото е с АЕЦреакторите стари или нови важното е да НОСЯТ бързи печалби бъ.зи пари и енергийна мощност на БГ държава.

Иначе ВЕЧЕ ИМА свръх модерни КИТАЙСКИ техналогии за ЕВТИНА почти НЕизчерпаема ЕНЕРГИЯ проект"Изкуствено второ СРЪНЦЕ" термоядрен сингез "имитиращ" процесите във вътрешноста на Слънцето .
ПЛАЗМЕНА енергия получена от сблъск на
Хелиеви атоми и неутрони
В момента компоненти на "Второ Слънце" те из.аботват във ФРАНЗИЯ а тия дни ЩЕ бъдат доставени в КИТАЙ където термоядрения реактар Слънце ЩЕ бъде издигнат в пустините на Централен Северен Китай област Вътрешна Монголия.
П.оект "2 второ Слънце" е част от амбициозен но осъщесгвим план на Китай за пълен КОНТРОЛ НАД ВРЕМЕТО до края на 2025 година .
Плана включва промяна на климата НАД огромните пястини които трябва да станат плодородни и обряботваеми тоес дa ВАЛИ и да ПЕЧЕ Слънце където когато и както си поискат
И въобще НЕ им дреме за наглите Украинци как и от къде ще имат ТОК
6.
Лош, гейберастки матр'ял
17.04.2025 22:14:14
3
11
Тиквата ще изгради, няма страшно! Както изгради язовирите, открадна 600 млн. от там, електронно правителство, -открадна 1 млр. Най-големият смях- държавни бензиностанции, открадна парите за магистрала Хемус и простия матр'ял продължава да му вярва. На прост народ х0й се набива, не акъл.
5.
Лъжа
17.04.2025 22:05:14
13
9
Пак подмазване на " братята " руснаци. Докога
блюдолизци страхливи ДОКОГА!!!
4.
Стоян
17.04.2025 21:34:55
1
13
И тоз излезе от нафталина.
3.
Сандо
17.04.2025 20:34:23
5
13
Защо да продадем на украинците като може да я изградим ние и да им продаваме тока на цени близки до подарък щото сега така правим за нас скъп ток за на вън продаваме евтин.Бълтария имали евтин ток хората немогат да бъдат контролирани с гас и нефт беше сега монопола трябва да бъде затворен и народа стриган
2.
Киро
17.04.2025 20:28:17
4
20
Нищо няма да построи Герб,понеже знаят че са пътници.Амин.
1.
Добро утро
17.04.2025 20:00:28
13
13
Реактори които не можем да използваме, от друга страна Украинците могат...вместо да се продадат Боко щял да захранва изкуствен интелект бахахахаха

Заслужавате си съдбата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
БМВ и Шкода се размазаха на кръговото до хотел “Мираж” в Бургас, има пострадал БМВ и Шкода се размазаха на кръговото до хотел “Мираж” в Бургас, има пострадал Причината за инцидента е отнето предимство, посочват свидетели на сблъсъка Стресът удря и през менюто: Кои храни и напитки е добре да ограничим Стресът удря и през менюто: Кои храни и напитки е добре да ограничим Кофеинът, алкохолът, големите количества захар и тежките мазни храни могат да засилят част от неприятните усещания в напрегнати периоди Нагла кражба посред бял ден в Бургас: Чистачки задигнаха детски дрехи от магазин на ул. "Сливница" Нагла кражба посред бял ден в Бургас: Чистачки задигнаха детски дрехи от магазин на ул. "Сливница" Камерите на обекта са заснели жена и две тийнейджърки с метли и лопатки, собственикът търси съдействие за разпознаването им Италианско проучване: Полифлорният мед показа защитен ефект върху кожни клетки при UV стрес Италианско проучване: Полифлорният мед показа защитен ефект върху кожни клетки при UV стрес Експериментът е проведен в лабораторни условия с 1% разтвор на мед, а учените предупреждават, че резултатите не превръщат продукта в заместител на слънцезащитния крем ДАНС са знаели за заглушителя на Ами още от 2022 г. и не са направили нищо, твърди Ивайло Мирчев ДАНС са знаели за заглушителя на Ами още от 2022 г. и не са направили нищо, твърди Ивайло Мирчев Случаят с джамъра е много по-голям скандал, отколкото изглеждаше!“, категоричен е председателят на "Демократична България" Юксел Кадриев разтопи Венцислава с любовно послание от Атина Юксел Кадриев разтопи Венцислава с любовно послание от Атина Телевизионният водещ отбеляза рождения ден на любимата си с романтични думи и общ кадър пред Акропола Едни извършват садистични убийства, а други като тези момчета - геройства Едни извършват садистични убийства, а други като тези момчета - геройства Тони и Стилиян мечтаят да станат спецполицаи, а самоотвержеността им бе дадена за пример на цялото общество Край на автоматичния ръст на минималната заплата: Нов механизъм сменя досегашната формула Край на автоматичния ръст на минималната заплата: Нов механизъм сменя досегашната формула Четири икономически и социални показателя ще определят движението на най-ниското възнаграждение, а адекватността му ще се проверява на всеки три години Фондът за Летище Бургас пуска международна кампания за туристи през зимата Фондът за Летище Бургас пуска международна кампания за туристи през зимата Обществената поръчка е за шестмесечна реклама на региона зад граница, насочена не към случайна публика, а към хора с доказан интерес към пътувания Искате ли зимен Teen Boom Fest? 12 000 млади и родители застанаха зад каузата срещу фентанила Искате ли зимен Teen Boom Fest? 12 000 млади и родители застанаха зад каузата срещу фентанила Седмото издание сложи финала на 10-дневния Boom Summer Fest, а Морска гара събра музика, образование, лични истории и силни обществени послания
Стресът удря и през менюто: Кои храни и напитки е добре да ограничим Стресът удря и през менюто: Кои храни и напитки е добре да ограничим Кофеинът, алкохолът, големите количества захар и тежките мазни храни могат да засилят част от неприятните усещания в напрегнати периоди Почина легендарната певица Доли Партън на 80 години Почина легендарната певица Доли Партън на 80 години Семейството на кънтри иконата потвърди тъжната новина след продължителен период на здравословни проблеми Тотнъм плати 75 млн. паунда за Савиньо, Манчестър Сити счупи трансферния си рекорд Тотнъм плати 75 млн. паунда за Савиньо, Манчестър Сити счупи трансферния си рекорд С бонусите пакетът стига до 85 млн. паунда, а летните разходи на лондончани вече преминаха границата от 300 млн. паунда Гърция остава в капана на жегата: До 40 градуса днес, рискът от пожари расте Гърция остава в капана на жегата: До 40 градуса днес, рискът от пожари расте Северните ветрове в Егейско море достигат 7 по Бофорт, а високите температури ще се задържат и в сряда Извънредно! Цял военен дрон се носи в морето южно от Царево, специализирани екипи пътуват към мястото Извънредно! Цял военен дрон се носи в морето южно от Царево, специализирани екипи пътуват към мястото По първоначална информация на Флагман.бг безпилотният апарат е запазен почти изцяло - досега по Южното Черноморие морето изхвърляше предимно останки, отделни части или тежко повредени машини Кутев: Прокуратурата в момента е спирачка, нов ВСС може да има до Нова година Кутев: Прокуратурата в момента е спирачка, нов ВСС може да има до Нова година До края на годината управляващите искат да придвижат кадровата смяна във ВСС и Инспектората, а есента ще покаже дали парламентът разполага с необходимите 160 гласа БДУ открива академичната 2026/2027 година на 21 септември БДУ открива академичната 2026/2027 година на 21 септември След официалната церемония за студентите от първи курс са предвидени срещи с деканите на факултетите и директорите на колежите Мариана Векилска се преобрази покрай сватбата на дъщеря си Мариана Векилска се преобрази покрай сватбата на дъщеря си Мариана Векилска се преобрази покрай сватбата на дъщеря си Хороскоп за септември: Ето най-късметлийския ден за всяка зодия Хороскоп за септември: Ето най-късметлийския ден за всяка зодия Месецът носи няколко силни астрологични периода, а за всеки знак има дата, в която шансът за развитие, решение или ново начало е най-силен Слънчево изригване удари радиовръзките на Земята, NOAA отчете ниво R1 Слънчево изригване удари радиовръзките на Земята, NOAA отчете ниво R1 Смущенията са с най-ниската степен по петстепенната скала и засягат основно високочестотните комуникации в осветената от Слънцето половина на планетата
Кирил ПЕТКОВ, лидер на ПП Кирил ПЕТКОВ, лидер на ПП Не се определям като ляв или десен - аз съм прагматик Виц на деня Виц на деня Свекърва буди снаха си:
- Хайде, снахо, ставай, твоите приятелки отдавна са будни и шетат.
- А твоите като са умрели отдавна, аз давам ли ти зор?!
Виц на деня Виц на деня - Напоследък толкова изчетох за вредата от пушенето и пиенето, че реших от утре да спра...
- Кое - пиенето или пушенето?
- Четенето!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Купих си апартамент в Центъра на 'зелена карта'. Вече 10 години е на 'жълти павета', ама поне майсторите казаха, че до 2030 г. ще са готови с банята
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори