Министър Мирослав Боршош подкрепя инициативи за развитие на екологосъобразния туризъм у нас
Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе работна среща с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи на министъра различните национални програми на организацията в сферата на екологичното образование. Акцент в разговора бе инициативата за екологосъобразно управление на плажовете и яхтените пристанища, както и устойчивите методи и нови технологии в най-динамично развиващия се сектор на българската икономика – туризмът.
В рамките на срещата бе обсъдена и програмата „Зелен ключ“, която отличава хотели и ресторанти с ясно изразена ангажираност към устойчиви практики и опазване на околната среда. Към днешна дата в България осем хотела и един ресторант притежават този международно признат екологичен знак.
„Устойчивият туризъм не е просто съвременна тенденция, а стратегически ангажимент. Увеличаването на обектите, сертифицирани със „Син флаг“ и „Зелен ключ“, е ясен знак, че секторът осъзнава тяхната значимост в международен план. Така българският бизнес ще привлича все повече екологично отговорни туристи, но и инвестиции“, подчерта министър Боршош.
Двете програми имат ключова роля в утвърждаването на България като привлекателна дестинация за екологично осъзнати туристи. През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“.
Данните на организацията сочат, че сертифицирането на морските плажове у нас все още е на начален етап, което дава възможности за развитие на по-високи екологични и туристически стандарти по Черноморието. „Сертифицираните плажове и туристически обекти не само повишават имиджа на България като устойчива дестинация, но и въвеждат реални стандарти за качество, които съхраняват природата и създават по-добри условия за туризъм“, допълни още министърът.
Семеен разрив в Холивуд: Още две от децата на Брад Пит искат да премахнат от имената си фамилията му
Брутално домашно насилие: Българин изби зъб на приятелката си и я изхвърли на улицата
Отиде си легенда на българския баскетбол
Тежка катастрофа на пътя Варна - София, три деца в болница
Ценно признание: Родните плажове сред отличниците в ЕС
Извънредно! Огромни пламъци лумнаха до голям хипермаркет, пет пожарни са на терен
Изпитана рецепта за пържени картофи: Златни правила за перфектна хрупкавост
Снимачна площадка с питони и варан се превърна в кървава баня, рапър с доживотна присъда
Стоичков и Георги Иванов гости на Тръмп
Голям пожар в Гърция
Трансферна бомба: Салах на крачка от подпис с гранд до България
Внучката на Чарли Чаплин се влюби в България, отнесе терлици и розово масло
