×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Протестно бдение пред болницата в Добрич след смъртта на 4-годишно дете
  • Тръмп разпореди нови мита върху лекарства
  • Изтича срокът за заявяване на гласуване по настоящ адрес
  • Шефът на Пентагона поиска оттеглянето на най-висшия офицер на Сухопътните сили
  • Астронавтите от „Артемис 2“ вече пътуват към Луната
  • София празнува 147 години от обявяването си за столица на България
  • Тръмп призова феновете си да бойкотират концертите на Брус Спрингсгийн
  • Откриха останките от датски военен кораб, потопен през 1801 г.
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Търговската война превърна рублата в най-добре представящата се световна валута


Търговската война превърна рублата в най-добре представящата се световна валута
От началото годината руската валута е поскъпнала с 38% спрямо долара на извънборсовия пазар
16 Април 2025, Сряда, 12:04 ч.
Автор: Флагман.БГ

Възможно е поскъпването на рублата да е предизвикано от възобновения интерес към руските активи на фона на подобряващата се геополитическа ситуация

Руската рубла се превърна в най-добре представящата се световна валута, като отбеляза най-силните си ръстове спрямо долара през тази година и изпревари дори традиционния актив убежище - златото.

От началото на тази година рублата е поскъпнала с 38% спрямо долара на извънборсовия пазар, сочат данни, събрани от Bloomberg. Докато американската валута пострада от нарастващия натиск, предизвикан от ескалиращите митнически войни на президента на САЩ Доналд Тръмп, руската валута бе подкрепена и от уникални за страната фактори, включително рекордно високите местни лихвени проценти.

„За разлика от много валути на развиващите се пазари, рублата не е изправена пред натиск от отлив на капитали, причинен от оттеглянето на глобалните инвеститори от по-рискови активи“, каза София Донец, икономист в T-Investments.

„Капиталовият контрол до голяма степен предпази Русия от това“, докато високите разходи по заемите подкрепят валутата, каза тя.

Рублата оглавява списъка на най-добре представилите се спрямо долара

Вътрешните фактори засилиха ръста на рублата спрямо отслабващия долар, въпреки че мащабните санкции, наложени от САЩ и техните съюзници заради инвазията в Украйна през февруари 2022 г., остават в сила. Макар че укрепването на валутата може да е добре дошла новина за поддръжниците на инфлацията, то рискува да намали приходите от енергия, когато държавата масово харчи за военни нужди и социални програми.

Устойчивата инфлация принуди Централната банка на Русия да поддържа ултра-настъпателна парична позиция - основният лихвен процент е 21% - която ограничи търсенето на вносни стоки и съответно на чуждестранни пари. Междувременно износителите са задължени да продават част от валутните си приходи на местния пазар, което допълнително стимулира покачването на рублата.

Очакванията за размразяване на политиката на САЩ спрямо Русия възроди привлекателността на рублата за класическа търговия с валута. Чуждестранните инвеститори, необезпокоявани от продължаващите рискове от санкции, се насочват към държави, които остават в добри отношения с Русия, за да получат експозиция към високодоходни активи в рубли - каза Искандер Луцко, ръководител на отдела за проучвания и управление на портфейли в Istar Capital, базиран в Дубай.

Наред с това руските компании се стремят да рефинансират прекалено скъпия дълг в местна валута, използвайки много по-евтини заеми, деноминирани в юани, което стимулира допълнителната конверсия на чуждестранна валута в рубли, каза Луцко.

В понеделник доларът бе изтласкан до ново шестмесечно дъно, тъй като последните действия на администрацията на Тръмп по отношение на митата засилиха безпокойството на инвеститорите спрямо американските активи и подкопаха увереността, че американската валута и държавните ценни книжа остават най-безрисковото убежище.

Трейдърите се насочиха към златото, тъй като се освобождаваха от доларовите активи на фона на очакванията за по-нататъшни сътресения и несигурност. От началото на годината благородният метал в поскъпнал с 23% и достигна исторически върхове, като се нареди на второ място след рублата в класацията за най-добро представяне спрямо долара.

"Рублата се възползва от три събития от началото на годината. Първо, размразяването на отношенията между Путин и Тръмп повиши доверието на руските пазари и намали търсенето на активи в твърда валута. Второ, затегнатата парична политика охлажда корпоративното и потребителското търсене на вносни стоки, увеличавайки нетното предлагане на твърда валута. И трето, руското правителство предпазва икономиката от въздействието на спада на цените на петрола, като продава твърда валута от своя Фонд за национално богатство."
- Алекс Исаков, икономист за Русия

Все пак вътре в Русия рублата се е укрепила с 19% спрямо долара през тази година до 82,7671 - по-малък ръст от този, който се отразява на офшорните пазари, според данни на Банката на Русия. Несъответствието се дължи на разминаването в обменните курсове в края на миналата година, когато местният пазар беше затворен за продължителни празнични почивки, докато глобалната търговия продължи.

Търговията с долари на Московската борса остава спряна вследствие на наложените през лятото на миналата година санкции от САЩ, което изтласка тази дейност към извънборсовите пазари. Това усложни определянето на цените и допринесе за разминаване между вътрешните и международните цени.

Поскъпването на рублата е изненада за руското правителство, което базира бюджета си за 2025 г. на среден обменен курс от 96,5 за долар, който е с 14% по-слаб от сегашния. По-силната валута, съчетана с рязкото понижение на цените на петрола, заплашва да намали прогнозираните приходи от износ.

Рублата поскъпва неочаквано на фона на интереса към руските активи

Много анализатори остават предпазливи. В проучване на Банката на Русия от март консенсусната прогноза беше за средна стойност на рублата от около 98,5 за долар през тази година.

Възможно е поскъпването на рублата да е предизвикано от възобновения интерес към руските активи на фона на подобряващата се геополитическа ситуация - посочва централната банка в резюмето си от обсъждането на основния лихвен процент. Относително високият референтен лихвен процент в Русия също може да е бил фактор, се посочва в доклада.

Според някои анализатори благоприятните за рублата фактори вероятно ще се запазят в краткосрочен план. „На този етап няма ясни фактори за отслабването на рублата, като намаляването на лихвения процент не е на дневен ред за предстоящото тримесечие“, каза Луцко.


В категории: Бизнес , Политика


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
20
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Опасна игра на покрива на 21-етажен блок в София Опасна игра на покрива на 21-етажен блок в София 03/04/2026, Петък 20:00 0
20
Коментара по темата
20.
цончо вгъзродения
16.04.2025 21:42:48
3
3
от години си бърша гъза с рубли, просто са по-евтини от тоалетна хартия
19.
Евгени Минчев учителя Сфинктер
16.04.2025 21:03:16
1
4
Флагман браво взех великденската премия от Митрофанова плюс 1 гащи xxl размер отпред жълти отзад кафяви ще дойда да донеса рублите а гащите ще ги миришем заедно
18.
Флегма
16.04.2025 17:52:29
1
9
Хуквам за рубли веднага ще стана риболов милионер , ще се къпя в пари, може да дам и на сайта Флагман, който работи само за копейки
17.
Очакван ефект
16.04.2025 17:46:03
1
1
След началото на войната, рублата и руските акции се удариха дъното. Но, като Тръп се качи, от дъното единствената посока е право нагоре от там е ръста, а коментаtorite по-долу, идея си нямат от акции и валута ;)
16.
Bill
16.04.2025 17:22:34
2
3
Експертите, които са се изказали по-долу, дали обърнаха левовете в долари?
15.
БунакРусороб
16.04.2025 15:54:41
1
15
Ако някой русофилистик си обърне парата в рубли или замине за Русия,обявете го,Путин ще го направи " Герой на Русия".
И аз съм от тях обаче от самолет без парашут не скачам .
Между другото братя русороби основния лихвен процент в паРашка е 21 % .
Какво чакаме,докога ще взимаме кредити на ниски лихви.
На протест революция Искаме и ние 21 % лихва !
14.
Аха ааа, ясно
16.04.2025 14:35:03
1
19
Стана ни вече ясно,защо руснаците масово изкупуват вражески долари и евро като за последно.
13.
Въй
16.04.2025 14:33:07
4
19
Колеги, сега ли да обръщам златото в рубли или да изчакам Путин да превземе Лисабон? Колебая се.
12.
Пьотр
16.04.2025 13:53:08
5
20
Поантата от статията е, че един долар вече не е 100 000 рубли, а 99 000 рубли. Гърмят тея рубли ей, голяма сила!
11.
Фекрет Стораро
16.04.2025 13:46:57
3
5
брат ми Картони, нали книжата и облигацийте се оценяват в ДОЛАР И ЕВРО :)
10.
До 5 Оля
16.04.2025 13:39:00
4
17
Таваришутка Оля, къв го държиш тук и защо си напуснала родния СССР. А ако си вече там имаш ли кво да ядеш?
9.
Славейков махала
16.04.2025 13:36:41
7
17
Купувай народе. 100 рубли са 2 лева. Сега е моментът да смените тапетите си в панелката. Може да си поръчате 0.5м3 рубли, стигат за 1 апартамент. И струва само 200лв. А иначе, една ролка тапети е около 20лв. С рубли ще е по-евтино. Може холът да бъде с червонци, подът да е с монети от 5 рубли. Много гъзарско ще е. Иначи рублата не става за тоалутната. Гланцирана е. От един приятел знам!
8.
Е на тва е!
16.04.2025 13:35:25
4
22
Верно ли стана най скъпата??? Не виждам опашка пред чейндж бюрата. Дали Коцето Коцев - истинският мъж от Възбуждане сега ще обърне еврото си в рубли??? Съмнявам се. Той само се пъчи че е русофил но дълбоко в себе си е Тръмпист, повярвайте ми.
7.
Сту
16.04.2025 13:33:46
4
22
Ахахахахаха, напрал цъфнаха и вързаха брат, много е силна рублата. Аз съм сигурен, че си обръщаш заплатата в рубли и си топа на топа!
И лекичко така покрай митата индиректно цената на петрола падна с 25%, а на велика Русия това и е основния двигател в икономиката. Направо великолепно ще е там, ша знаеш! Взимай билета и отивай на лукса и на сигурното! И пак да напомня да си сменяш левчетата в рубли да ти е спокойно, мойто мче, че много силна статия пак си извадил.
6.
Картони Стораро
16.04.2025 13:17:52
7
4
Парите им са в ценни книжа и облигации.
Ти от де да знаеш, зидай там и псувай.
5.
Олга
16.04.2025 13:16:44
11
11
Заповядайте да живеете с нас в родната Русия.
Очакваме ви!
4.
Фекрет Стораро
16.04.2025 13:02:14
5
19
затуй най-големите бизнесмени парите им са евро и долар :)
3.
смях
16.04.2025 12:49:51
5
21
:-) :-) :-)
голям виц
2.
Хахаха
16.04.2025 12:33:53
6
28
Бързо всички си обменете левовете и други валути в рубли! Ще спечелите многооо!
1.
Голата истина
16.04.2025 12:27:49
5
17
Какво общо имат рублата и търговската война? Нищо. Русия всяка година има по 150 милиарда долара търговски излишък, които изтичаха под формата на яхти, апартаменти и почивки в чужбина вкл. и у нас. Сега обаче мандрата секна и парите си остават там.
Такъв е ефекта от санкциите всъщност. Миналата година са построени 120 милиона квадрата имоти което е двойно спрямо преди 10г.когато изкупиха Поморие и Несебър. Язък!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Атанас Мерджанов: БСП се върна в играта, чака ни силен резултат! Атанас Мерджанов: БСП се върна в играта, чака ни силен резултат! Зам.-председателят на партията посочи Крум Зарков като двигател на раздвижването и изрази увереност за силен вот САЩ пресмисли: Не 90, а около 50% от иранския арсенал е разбит САЩ пресмисли: Не 90, а около 50% от иранския арсенал е разбит Пентагонът явно си играе на "игра на проценти" и това поставя под съмнение всичко, съобщено досега Крум Зарков: Държавата има инструменти да намали цените на горивата. Защо не го прави? Крум Зарков: Държавата има инструменти да намали цените на горивата. Защо не го прави? Председателят на БСП даде примери с Италия, Испания, Гърция, Австрия и Румъния, където въвеждат различни мерки, за да овладеят кризата. В България се предлага яловото предложение за компенсация от 20 евро  Опасна игра на покрива на 21-етажен блок в София Опасна игра на покрива на 21-етажен блок в София Случаят от столичния квартал Зона Б-5 предизвика остри реакции заради риска за живота и лесния достъп до покрива на висока жилищна сграда 780 нови паравана тръгнаха към общините в Хасковско преди вота 780 нови паравана тръгнаха към общините в Хасковско преди вота С унифицирани размери и непрозрачна материя новите паравани трябва да осигурят по-добра организация и защита на тайната на вота в изборния ден Вижте сълзите на близките на Стефан от Свети Влас. Те искат доживотен затвор за убиеца му (ВИДЕО) Вижте сълзите на близките на Стефан от Свети Влас. Те искат доживотен затвор за убиеца му (ВИДЕО) Приятели и роднини настояват за пълно разследване на смъртта му и твърдят, че в побоя са участвали и други хора освен арестувания Живко Георгиев-Зоро Агнешкото за Великден поскъпва, българското месо остава все по-трудно достъпно Агнешкото за Великден поскъпва, българското месо остава все по-трудно достъпно По-високи разходи, по-малко животни и напрежение по веригата на доставки вдигат цената на агнешкото точно преди празниците ОД на МВР в Бургас: Не е имало полицейско насилие в Царево, служителите са били с боди камери ОД на МВР в Бургас: Не е имало полицейско насилие в Царево, служителите са били с боди камери Общият брой на ангажираните в днешната специализирана операция служители от вътрешното министерство не надвишава 40 човека, като всеки от екипите е разполагал с различни адреси за проверка, обявиха от МВР Динко Ганев: Чудо е, че спасихме увисналото на балкона дете, беше пуснало парапета Динко Ганев: Чудо е, че спасихме увисналото на балкона дете, беше пуснало парапета 2-годишното момче не плачеше и това ме изненада много, споделя той Disney продължава с вълната да вади от сянката злите герои Disney продължава с вълната да вади от сянката злите герои Този път в кадър са доведените сестри на Пепеляшка, като им дава централна роля в собствен филм 
Провал с резолюцията на ООН за Ормузкия проток, а Тръмп се оправда с липсата на време Провал с резолюцията на ООН за Ормузкия проток, а Тръмп се оправда с липсата на време Ако си дадем още няколко дни, без проблеми ще го освободим, каза той Путин и Ердоган настояха за незабавно спиране на войната в Близкия изток Путин и Ердоган настояха за незабавно спиране на войната в Близкия изток Телефонният разговор между двамата президенти идва на фона на растящо напрежение, засилени военни действия и опасения от по-широки последици за целия регион Летищата в Европа са пред риск от недостиг на авиогорива Летищата в Европа са пред риск от недостиг на авиогорива Конфликтът в Близкия изток, по-дългите полетни маршрути и зависимостта на Европа от внос на керосин засилват тревогата за доставки, цени и летен график В Испания вече e сексуално посегателство да целунеш ръка на жена В Испания вече e сексуално посегателство да целунеш ръка на жена Върховният съд в страната постанови, че това наказние ще е активно, ако жеста се случи без нейното съгласие   Фландрия: родното място на Рубенс и икономическият двигател на Белгия Фландрия: родното място на Рубенс и икономическият двигател на Белгия Тур де Фландерс отново насочва вниманието към един от най-богатите на история, изкуство и кулинарни традиции региони в Европа След 20 дни в болницата: Янка Рупкина продължава да е в кома, изписаха я След 20 дни в болницата: Янка Рупкина продължава да е в кома, изписаха я Явно здравеопазването ни вече не работи за болните, а предимство имат търговските, клинични калкулации, каза Илка Александрова, нейна приятелка Тв легендата ослепя заради лекарска грешка, храни се от „Социален патронаж“ Тв легендата ослепя заради лекарска грешка, храни се от „Социален патронаж“ Не се оплаквам, добре съм. Излизам навън на въздух, макар че не мога да ходя сама, споделя Мария Янакиева Звезда от „Момчето си отива“ тъне в мизерия Звезда от „Момчето си отива“ тъне в мизерия Актрисата Сашка Братанова моли за финансова помощ във фейсбук Диана Димитрова показа и в Хелс Китчън, че умее да се забърква в най-страшните интриги Диана Димитрова показа и в Хелс Китчън, че умее да се забърква в най-страшните интриги Новият обект на интереса ѝ е не кой да е, а риалити звездата от „Игри на волята“ Теодор Венков-Чикагото, който също е част от звездния отбор в „Кухнята на ада“ Стотици бензиностанции във Франция останаха без гориво, дизелът надхвърля 2,20 евро Стотици бензиностанции във Франция останаха без гориво, дизелът надхвърля 2,20 евро Италия търси по-мек сценарий с по-ниски акцизи и енергийна подкрепа
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви върна в каменната ера! Виц на деня Виц на деня Студент в стола:
- За мен два кренвирша!
Глас отзад:
- Я па тоя баровец!
Студентът допълва:
- И осем вилици.
Виц на деня Виц на деня Катаджия спира кола за превишена скорост и казва:
- Максималната скорост е 50 км/ч, а вие карахте с 80 км/ч. За къде така бързахте?
- Да ви донеса ей тези пари...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Силната положителна вяра би създала повече чудеса, отколкото което и да е чудотворно лекарство
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори