×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Двама души са застреляни близо до летището на Франкфурт
  • 6000 удара за 10 дни: Войната с Иран източва американските арсенали
  • Само за две седмици: Русия възстанови $10 млрд. от дефицита си за 2026
  • Акция срещу купуването на гласове се провежда в Бургас
  • Новият лидер на Иран: Моджтаба Хаменей - с милиардна финансова империя в Европа?
  • Иран иска да премести мачовете си от груповата фаза на Мондиала в Мексико
  • Шри Ланка обявява всяка сряда за почивна, за да се пести гориво
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Иван Алексиев събра бизнес и институции в Поморие, призова за общи действия за по-добър туристически продукт


Иван Алексиев събра бизнес и институции в Поморие, призова за общи действия за по-добър туристически продукт
Наредбата за преференциалното паркиране е в съда, "благодарение" на няколко поморийци, те създадоха този проблем, каза кметът
15 Април 2025, Вторник, 20:25 ч.
Автор: Емел МАХМУД, снимки: авторът

Има ръст на гостите през 2024 година, но пък ги няма по-богатите туристи

В навечерието на туристическия сезон кметът на Поморие Иван Алексиев събра представители на сектора и на институциите, за да анализират и обсъдят проблемите и готовността за Лято 2025. 

На дискусията, която се проведе днес в Градска художествена галерия „Дечко Стоев“, присъстваха председателят на Общинския съвет Адам Адамов, общински съветници, кметове на населени места, представители на полиция, пожарна, Дирекция „Бюро по труда“, туроператори, хотелиери, граждани. 

Срещата започна с представяне на доклад на туристическия сезон 2024 г. Общината отчита ръст на гостите, който е осезаем на тези от Великобритания – около 50 %. Въпреки увеличанието обаче се забелязва и негативна тенденция – намаляване на приходите от туристическия данък. Според Иван Алексиев отражение дава затварянето на големите петзвездни комплекси на територията на общината – Сънсет ризорт вече не работи от няколко години, Интерхотел Поморие – също.  

Началникът на РУ-Поморие главен инспектор Петър Тодоров също присъства на срещата, той обясни, че престъпността през 2024 г. е намаляла спрямо предходната година

„Реално се оказва, че ние имаме два петзвездни хотела – Гранд хотел Поморие и Wave, тоест ние нямаме висококатегорийна база, а чакаме високоплатени туристи. Извода всеки може да си направи, но Общината няма как да строи хотели. Полагаме максимални усилия да рекламираме дестинацията, да оправяме инфраструктурата, да създаваме възможности, обекти. Но няма как ние да вдигнем категорията на хотелите. Тук вече е ролята на бизнеса. 2-25 година сме изправени пред предизвикателство и трябва да работим в синхрон – граждани, бизнес и Община. Не се ли работи така, няма да се получат очакваните резултати. Да престанем да се обвиняваме взаимно, а да седнем на една маса и да намерим правилните решения. Хората искат действия. Аз като кмет и като администрация сме готови на диалог, ако искате го приемете като хвърляне на ръкавица“, призова Иван Алексиев. 

Кметът уточни, че големите ремонти на ВиК инфраструктурата, които в момента текат в центъра на Поморие, няма как да приключат до края на май, но пое ангажимент това да се случи до началото на туристическия сезон – 15 юни, когато влиза в сила забраната за строителство. 

„Правим всичко възможно, но времето не е с нас тази година. Виждате каква беше зимата, пролетта също. До 15 юни очакваме да сме приключили с цялостния ремонт – асфалтиране, нови тротоари, маркировки и т.нат. Но в крайна сметка самият бизнес реши активният туристически сезон да започва от 15 юни. Странно, защото всички общини се борим за удължаване на сезона, а тук бизнесът направи точно обратното“, отбеляза Алексиев. 
Той засегна и друг проблем, за чието решение администрацията му работи от години, а именно паркирането. Днес бе последният срок за приемане на заяления за абонаменти. Алексиев отбеляза, че Общината е изправена пред много сериозен проблем по отношение на паркирането, който пък е създаден отново от няколко поморийци. 

На срещата присъстваха представители на институции и бизнес

С решение на Административен съд – Бургас се отменя режимът на платено преференциално паркиране извън „Зона за кратковременно платено паркиране” на Наредба № 23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране на пътни превозни средства на територията на град Поморие, приета от Общински съвет – Поморие. Съдебното заседание бе образувано по протест на Окръжна прокуратура – Бургас и по сигнали от помирийци, с искане за спиране действието на Наредба № 23 като незаконосъобразна. С други думи – всеки желаещ да заплати за преференциално паркиране пред дома си би следвало да се яви на публичен търг при определена начална тръжна цена и да наддава за мястото, в случай че има и други кандидати за него.

Общинският съвет променя наредбата, като прави преференциалното паркиране да важи за определен часови диапазон. Този път обаче областният управител проф. Мария Нейкова връща решението на местния парламент, обясни Иван Алексиев. Това от своя страна създава неосната как ще бъде организирано паркирането през летния сезон. 

 

Общината е обжалвала решението на Административния съд, делото във ВАС бе на 7 април и се очаква решението на магистратите. 

„Ще изчакваме малко решението на ВАС и на база на това и заповедта на областния управител ще започнем да отговаряме на хората. В тази връзка се обръщам към вас, че след празниците ще изляза с официално изявление какво правим с паркирането“, обясни кметът.

Представителят на единия от големите комплекси в община Поморие адмирира работата на администрацията на Иван Алексиев и помоли в района на Солниците, откъдето минава пътят Виа Понтика, да бъдат поставени информационни табели

На срещата стана ясно още, че водената политика от Министерството на туризма дава позитивни резултати за малките населени места. За първи път тази година администрацията на министър Боршош взема решение да открие сезона не в големите туристически комплекси, а и в курортите. За старта е избрано именно Поморие, което ще се случи на 31 май на рибарското пристанище. Ще има грандиозна и автентична програма. Мистерията на българските гласове, етно диджей, светлинно и музикално шоу ще бъдат само част от откриването, загатна Алексиев. 

Ремонтите в ЦГЧ ще продължат до началото на активния сезон - 15 юни

Друг важен проект за Поморие, който ще е голяма атракция за туристите, е за делфинариума. Очаква се становището на НИНКН, за да стартират дейностите по строителството. Има проект и за развитието на Античната куполна гробница. 

„Това привличане на туристи се иска и адекватно отношение на бизнеса, за да могат тези хора да бъдат обгрижвани след това. Затова призовавам всички да си вършим работата, за да се случат нещата, да работим в една посока. Да използваме това, което имаме, което нямат другите. Църкви и калдъръми има навсякъде, но това, което има Поморие като даденост и локация, го имаме само ние. И ако се възползваме от тези дадености, гарантирам ви, че ще станем топ дестинация на Южното Черноморие. Пожелавам един успешен туристически сезон и по-малко проблеми през тази година“, добави Алексиев. 

Кметът увери бизнеса, че ще има подкрепата на администрацията. 

Ще има ли летището в Бургас целогодишни полети, какво каза концесионерът по отношение на ремонта, който предстои, какви са другите проблеми, пред които е изправена общината и бизнесът – очаквайте във Флагман.бг! 
 




В категории: Поморие


Емел МАХМУД Автор
Емел МАХМУД
Михаил ДИМИТРОВ Почина известен българин Почина известен българин 17/03/2026, Вторник 13:26 0
Мария АРНАУДОВА Ето кои имена празнуват днес Ето кои имена празнуват днес 17/03/2026, Вторник 12:20 0
България Всички новини
Какво казват последните 30 минути за последните 30 години от живота на първия валутен дилър в Поморие Какво казват последните 30 минути за последните 30 години от живота на първия валутен дилър в Поморие Той беше благодат за всеки кредитор, защото можеше да върне дълг за милиони евро, смята един от най-близките му хора Почина Слава Рачева, създателката на "Педя човек-лакът брада" Почина Слава Рачева, създателката на "Педя човек-лакът брада" Тя превърна героя от телевизионната рубрика "Лека нощ, деца" в любимец на малки и големи Кати от "Ергенът": Не всеки трябва да работи от 9 до 5, за да живее добре Кати от "Ергенът": Не всеки трябва да работи от 9 до 5, за да живее добре Риалити звездата разкрива подробности за личния си живот, отношенията с мъжете и участието си в „Ергенът“ Заради скандала "Петрохан": Борислав Сандов напусна политиката с цитат от Ивайло Калушев Заради скандала "Петрохан": Борислав Сандов напусна политиката с цитат от Ивайло Калушев Истината е като водата - тя винаги си проправя път Опасна операция: Спасяват бедстващи овце в 300-метрова бездна край Кърджали Опасна операция: Спасяват бедстващи овце в 300-метрова бездна край Кърджали Четири екипа на "Зелени Балкани" се включиха в спасителната операция за овцете, блокирани на скална тераса Почина известен българин Почина известен българин България загуби един от най-големите си морски изследователи Втората жертва на психопата от „Меден рудник“ е скъпа проститутка, в която той се влюбил безнадеждно Втората жертва на психопата от „Меден рудник“ е скъпа проститутка, в която той се влюбил безнадеждно Домакинът платил 150 евро за 1 час за качествената услуга, след което болният му мозък отказал да я пусне да си ходи Дни преди Великден: Ще има ли поскъпване на яйца и други продукти за празничната трапеза Дни преди Великден: Ще има ли поскъпване на яйца и други продукти за празничната трапеза Цените на основни продукти като яйца и агнешко месо не се очаква да скочат значително, въпреки сезона на засилено търсене Заключително събитие по проект „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (Уча БЕЛ 4.0)“ Заключително събитие по проект „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (Уча БЕЛ 4.0)“ Представяне на резултатите от проекта по Еразъм+ за дигитализация на обучението по български език в международен контекст AI вкара кмета на Бургас Димитър Николов във фалшива реклама за хазарт AI вкара кмета на Бургас Димитър Николов във фалшива реклама за хазарт В изкуствено създаденото клипче градоначалникът призовава съгражданите си да изтеглят приложението на телефоните си и да играят комар
Трус на авиопазара: Подгответе се за по-скъпи билети и по-малко полети Трус на авиопазара: Подгответе се за по-скъпи билети и по-малко полети За да се предпазят от енергийната несигурност, някои превозвачи прибягват до предварително изкупуване на големи количества гориво Тропическа „капсула на времето“: Учени откриха уникална гора на 300 милиона години в Китай Тропическа „капсула на времето“: Учени откриха уникална гора на 300 милиона години в Китай Древната тропическа гора, запазена под вулканична пепел, предлага безпрецедентни възможности за изследване на екосистеми от ранния пермски период Вучич: Сърбия няма намерение да напада Хърватия Вучич: Сърбия няма намерение да напада Хърватия Имаме многопластова отбрана във въздуха и придобиваме още повече, каза сръбският президент Истински приятел: Шон Пен пожертва Оскарите, заради среща със Зеленски Истински приятел: Шон Пен пожертва Оскарите, заради среща със Зеленски „Ти си до Украйна от първия ден“, заяви президентът на Украйна Израел удари високопоставени ирански военни лидери Израел удари високопоставени ирански военни лидери Засегнати са ключови фигури в иранската сигурност В Шри Ланка обяви всяка сряда ще е почивен ден, за да се пести гориво В Шри Ланка обяви всяка сряда ще е почивен ден, за да се пести гориво Правителството предприема мерки за справяне с евентуален недостиг на гориво, причинен от войната в Иран Заплахата от хиперзвукови ракети: какви шансове има България за защита? Заплахата от хиперзвукови ракети: какви шансове има България за защита? Paзpaбoтĸa e нa ĸoмпaниятa Сhіnа Аеrоѕрасе Ѕсіеnсе аnd Іnduѕtrу Соrроrаtіоn (САЅІС), ĸaтo ce явявa eĸcпopтнa вepcия нa пpoтивoĸopaбнaтa YЈ-12. Новият върховен лидер на Иран с 3 милиардна финансова империя в Европа Новият върховен лидер на Иран с 3 милиардна финансова империя в Европа Моджтаба Хаменей контролира милиардни активи в Европа и Близкия изток, включително луксозни имоти в Лондон, съобщава Jerusalem Post Земетресение с магнитуд 6 удари Куба Земетресение с магнитуд 6 удари Куба Силният трус беше регистриран във вторник сутринта, епицентърът се намира на 15 км дълбочина Атакувано е посолството на САЩ в Багдад  Атакувано е посолството на САЩ в Багдад  Вълна от дронове и ракетни нападения срещу дипломатическата мисия в Ирак, Израел с нови удари по Иран и Хизбула
Доналд Тръмп към съюзниците: Доналд Тръмп към съюзниците: Помогнете ни, или ще видите „много лошо бъдеще“ Виц на деня Виц на деня - Готина мацка влиза в студио за татоировка:
- Искам да ми татуирате надпис на зaдникa.
- Добре! Какво искате да пише?
- Входът е от другата страна.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки пробват пуловери:
Продавачката:
- Знаете ли, че са необходими поне три овце, за изплитане вълнен пуловер?
- Ооо?! Дори не знаехме, че могат да плетат!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Хорската завист няма граници, особено ако имаш хубава ракия!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори