×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Хранителни добавки поскъпнаха с над 50 на сто за три месеца
  • Спасяват с операция бедрото на Малена Замфирова
  • ЦИК започва разяснителната кампания за изборите
  • Щангите на протест срещу Стефан Ботев
  • Прочута биография на Карл Густав Юнг излезе на български
  • САЩ разрешиха на Индия да купува руски петрол
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Спаси ли от фронта Апелативният съд в Бургас украинец, издирван от Киев като мафиот


Спаси ли от фронта Апелативният съд в Бургас украинец, издирван от Киев като мафиот
Тук се укриват руснаци и украинци - бягащи от режима в собствените си държави, но има и истински престъпници - като идващите от Шенген
14 Април 2025, Понеделник, 17:55 ч.
Автор: Светлозария КИДЕРОВА, снимката е илюстративна

МВР, прокуратура и съд в региона са изправени пред нелеката задача да пресяват нуждаещи от закрила от реалната международна престъпност

Бургаският апелативен съд отмени мярка “задържане под стража“ с по-лека - „домашен арест“ спрямо украински гражданин, издирван в страната си за измама и пране на пари в особено големи размери. Това става ясно от прессъобщение, публикувано на официалната страница на най-високата въззивна инстанция на територията на Югоизточна България. 

Случаят е показателен за оформилата се от около 2 години картина с пребиваването на близо 60 хил. украински граждани на територията на Бургаска област. Те са съсредоточени основно по брега на морето - от Свет Влас до Созопол. С днешна дата 30 хиляди са с временен статут на пребиваващи у нас, което ги превръща в почти трайно уседнали на адресите, на които са регистрирани. 

Всъщност населението в областта се е увеличило с още 30 хиляди украинци, които представляват непрекъснато влизащите и излизащи закратко като туристи от тази държава. При тази ситуация полиция, прокуратура и съд са поставени в нелеко положение - да преценят правилно дали си имат работа със сериозни престъпници, или с нормални мъже, които просто искат да избегнат изпращането им на фронта. 

В настоящия случай, с днешното решение, искането за задържане, изпратено от съдебните власти на Украйна по каналите на Интерпол — Киев, е с цел арест и последваща екстрадиция. За престъплението, в което В. Ш. е обвинен, в Украйна е предвидено наказание до 12 години „лишаване от свобода“.

Ето и подробности от делото в Бургас:

В искането е посочено, през 2021г. В. Ш. уговорил украински граждани, в замяна на парични или други материални облаги, да предоставят копия на паспортите и регистрационните номера на данъчните си карти, които да бъдат въведени в техническа документация за установяване или възстановяване границите на поземлени имоти. Това е било сторено с цел влизане във владение на горски поземлени парцели. Допълнено е, че исканото лице е получил владение на 24 бр. поземлени имота, причинявайки материални щети на държавната администрация в Киевски регион за сумата от 21 782 422 украински гривни. 
В това съдебно производство българския съд не проверява наличието на обосновано предположение за авторство на деянието, на преценка подлежи въпроса налице ли е реална опасност исканото лице да се укрие, като осуети евентуалното бъдещо предаване на искащата го държава, или да извърши друго престъпление.

Според въвзивния състав наличната опасност може да бъде овладяна с мярка за неотклонение, различна от „задържане под стража“.

Съдът е съобразил обстоятелствата и данните по делото, че В. Ш. трайно пребивава в България със съпругата си, която работи на трудов договор и малолетното дете, което посещава детска градина, не се е укривал от полицейските и правораздавателни органи, не е осъждан, има предоставен хуманитарен статут на бежанец и сериозни здравословни проблеми. Преценката на апелативните съдии е, че целите на мерките за неотклонение могат да бъдат постигнати в достатъчна степен и с по-лека мярка за  процесуална принуда, адекватна на законовата процедура, събраните доказателства и личността на исканото лице, а именно „домашен арест“ с приложено електронно наблюдение.

Определението на Апелативен съд – Бургас е окончателно и не подлежи на обжалване.

Припомняме, че онзи ден - в събота, под ръководството на Окръжна прокуратура, бе проведена отлична операция по задържането на италиански престъпник, част от мафиотската структура „Ндрангета“ (Ndrangheta) в Калабрия. Той бе предаден на Европол, негов укривател в курорта Свети Влас се оказа украинец, законно пребиваващ у нас. 

Извънредно! Арестуваха в Свети Влас убиеца на голям италиански мафиот

От МВР се оплакват, че са поставени в тежки условия като криминогенна обстановка, тъй като на наша територия, освен престъпност, характерна за руснаци и украинци, се наблюдава отскоро и такава, свързана с крими елементи от Шенгенското пространство. Всички тези издирвани представители на престъпния свят търсят благоприятна почва да се укриват у нас. 


В категории: Темида


Светлозария КИДЕРОВА Автор
Светлозария КИДЕРОВА
7
Коментара
7
Коментара по темата
7.
До защитниците на украинците
15.04.2025 09:24:11
1
6
Този субект следва да бъде ексрадиран в Украйна заедно със семейството си. Това, че си е платил рушвета на съда, не го прави европейски гражданин. Защото продължава да се ползва от привилегии, с които българските граждани дори не заят, че ги има. Айде без двоен стандарт. Стигат ми и циганите, че да добяват и укрите.
6.
До 5 всезнайкото
15.04.2025 06:50:10
2
4
Има коренно различие между екстрадиране на руски граждани и екстрадирането на украински граждани.
Руските граждани не ги екстрадират най общо казано защото Русия не е страна по ЕКПЧ, условията в затворите са нечовешки и има основателни съмнения за спазване на правата на лишените от свобода. Докато в Украйна цари демокрация (смееш ли да кажеш нещо друго)!? Щом Украйна иска нещо от нас,знаете,че винаги го получава. В случая Украйна иска своя човек и ще си го получи! Така,че екстрадиция ще има.
5.
До 1. Наблюдател
14.04.2025 22:47:21
3
3
Очевидно не си запознат с практиката на българските съдилища по делата за екстрадиране на украински и руски граждани, обаче се обаждаш неподготвен. Предположението ти е неправилно. :)
4.
4
14.04.2025 20:41:15
17
6
Надявам се всички украинци да останат за постоянно, да се интегрират, да намерят работа, дом, училище за децата си у нас! Надявам се и още да дойдат! Страната ни може да храни поне 20 милиона души и имаме нужда от млади, образовани, близки по език, религия и култура хора. Много от тях дори нямат къде да се върнат и търсят своят нов живот тук.
3.
www
14.04.2025 20:32:23
18
3
Правилно решение на съда, макар да касае само мярката за неотклонение. Тези хора трябва да се чувстват защитени у нас, включително от действията на собственото им правителство. Ние трябва да им бъдем истински приятели, а не като поляците, които уж много загрижени бяха, докато не започнаха да ги ловят и да ги пращат насила на фронта.
2.
До 1
14.04.2025 18:52:26
1
22
Ти сериозно ли? Тоя вече е платил където трябва и е избягал до следващото заседание. Мухахаха ,тва такава вяра в паразитите от съдебната система отдавна не съм констатирал.
1.
НАБЛЮДАТЕЛ
14.04.2025 18:24:44
6
20
Това не означава,че украинеца се е спасил от екстрадиция, защото за сега съдът се е произнесъл само по мярката за неотклонение - дали да бъде в ареста докато съдът реши по същество дали да уважи искането да екстракция. Най вероятно искането за екстрадиран ще бъде уважено. И тогава задължително ще бъде задържан още в съдебната зала и ще бъде изпратен в Украйна.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Системата за управление на риска от наводнения в Бургас е една от най-модерните у нас (СНИМКИ/ВИДЕО) Системата за управление на риска от наводнения в Бургас е една от най-модерните у нас (СНИМКИ/ВИДЕО) В контролната зала 24 часа в денонощието се следят количеството на валежите, реките, язовирите и още редица показатели, които дават възможност за бърза реакция при опасност от наводнения Проф. Димитър Недялков: Светът е в глобална война, ескалацията надмина Карибската криза Проф. Димитър Недялков: Светът е в глобална война, ескалацията надмина Карибската криза Тя ще достигне своите пикове в края на 2027-2028, прогнозира полковникът       Модерен и достоен паметник на Васил Левски изграждат в центъра на Бургас Модерен и достоен паметник на Васил Левски изграждат в центъра на Бургас Общинският съвет решава в края на месеца дали ще одобри инициативата на Фондация „Гордите българи” Започнаха дейностите по подмяна на водопроводната мрежа по ул. „Иван Вазов“ в Несебър Започнаха дейностите по подмяна на водопроводната мрежа по ул. „Иван Вазов“ в Несебър Реконструкцията ще се извършва на три етапа, които следват посоката от претоварната станция към Несебър Наркотици, оръжия и 15 000 евро  са иззети в София Наркотици, оръжия и 15 000 евро са иззети в София Специализираната операция на СДВР доведе до задържането на няколко предполагаеми дилъри и образуване на досъдебни производства Брадърът от „Меден рудник“ Виктор отваря бръснарница в Поморие Брадърът от „Меден рудник“ Виктор отваря бръснарница в Поморие На 17 април по кината ще излезе игрален филм с негово участие – „Вампирите“ Трус в ПП „Възраждане“: Бургаски депутат се замогнал за няколко години, пращат Цончо Ганев за водач, за да спре разпада Трус в ПП „Възраждане“: Бургаски депутат се замогнал за няколко години, пращат Цончо Ганев за водач, за да спре разпада Борис Аладжов си закупил наскоро чисто нов джип Мазда, а освен това само в сметката си имал над 200 хил. лева, ядосвали се в местната структура Изчезна флашка с биткойни за 8 милиона евро на лама Калушев Изчезна флашка с биткойни за 8 милиона евро на лама Калушев Близки до рейнджърите твърдят, че хардуерен портфейл с криптовалута е изчезнал след трагедията, МВР отрича Пламена Миткова пропуска Световното първенство в Полша заради тежка контузия Пламена Миткова пропуска Световното първенство в Полша заради тежка контузия Българската състезателка в скока на дължина е с фрактура и разкъсани връзки в глезена след травма на националния шампионат Шедьоври на Бояджиев, Паскин и Милев идват в Бургас Шедьоври на Бояджиев, Паскин и Милев идват в Бургас В гранд хотел и СПА "Приморец" ценители ще видят произведения от частни колекции, част от пролетния аукцион на АРТМАРК
Инж. Петър Кънев на важни срещи в Тирана за Черноморското икономическо сътрудничество Инж. Петър Кънев на важни срещи в Тирана за Черноморското икономическо сътрудничество Бургаският народен представител бе на работно посещение в Албания Селена Гомес разказа за грешната диагноза и борбата с психическото си разстройство Селена Гомес разказа за грешната диагноза и борбата с психическото си разстройство Певицата говори открито за здравето си и пътя към правилното лечение Русия и Украйна си размениха по още 300 военнопленници Русия и Украйна си размениха по още 300 военнопленници САЩ и Обединените арабски емирства са действали като посредници Според западни медии - Русия споделя разузнавателна информация с Иран за САЩ Според западни медии - Русия споделя разузнавателна информация с Иран за САЩ Според публикации в западни издания Кремъл е предоставил данни за американски военни активи в Близкия изток Русия и Украйна размениха по 300 военнопленници с посредничеството на САЩ и ОАЕ Русия и Украйна размениха по 300 военнопленници с посредничеството на САЩ и ОАЕ Освободените руски военнослужещи са прехвърлени в Беларус за медицинска помощ преди завръщането им в Русия Лондон предлага плащане на мигранти да напуснат Лондон предлага плащане на мигранти да напуснат Схемата е насочена към около 150 семейства, живеещи в жилища, финансирани от данъкоплатците, а Министерството на вътрешните работи изчислява, че може да спести 20 милиона британски лири БФС ще има нов конгрес след дни, но Гонзо е бетониран БФС ще има нов конгрес след дни, но Гонзо е бетониран Няма да има избор на ръководство, а само отчет на настоящото управление Изписват бай Добри Изписват бай Добри 81-годишният ветеран е в стабилно състояние Китай привлича милиони туристи на фестивали на вишневия цвят Китай привлича милиони туристи на фестивали на вишневия цвят От Ухан до Пекин розовияъ цъфтеж се превръща в културно събитие и символ на обновление Пътен знак се разби край аутлета до кв. Сарафово, разряза гумите на 10-ина коли Пътен знак се разби край аутлета до кв. Сарафово, разряза гумите на 10-ина коли Инцидентът е от късно снощи
Олга Курносова, руски опозиционер Олга Курносова, руски опозиционер Ликвидацията на Путин е напълно изпълнима задача. Иран като репетиция за Русия? Виц на деня Виц на деня Чък Норис пита дете:
- На колко години си?
- На 11.
- Аз на твоите години бях на 12.
Виц на деня Виц на деня Любопитно!
Знаете ли, че думата "х*йня" има около 20 синонима! А всеки майстор знае поне 420 детайла с такова име...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Българи показали на китайците как се прави шапка от вестник, а те на другия ден направили и обувки, и джапанки...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори