Туризмът в Русе преживява Ренесанс след приемането ни в Шенген
Градът на Дунав е любима дестинация за румънците
Преди винаги имаше дълга опашка от чакащи да преминат по Дунав мост над реката между Гюргево в Румъния и българския град Русе от другата страна. Но откакто двете страни от ЕС се присъединиха напълно към Шенгенското пространство тази година, премахвайки отнемащите време гранични проверки, трафикът се увеличи значително.
Кристиан е един от пътниците, който изминава 75-те километра на юг от румънската столица Букурещ до Русе, за да се снабди с “по-евтини“ цигари или парфюми, за да спести пари.
“С Шенген е по-бързо: вече не се редим на опашки, за да ни проверяват документите“, разказва пред AFP Кристиан, облегнат на синия си Форд Мустанг.
През уикендите дълга опашка от автомобили с предимно румънски регистрационни номера преминава през граничния мост към българския център на търговията, водейки със себе си туристи, които стимулират местната икономика.
По данни на румънската агенция за управление на пътищата между януари и март 2025 г. границата при Гюргево е била пресечена от около 160 000 автомобила в сравнение със 128 000 през същия тримесечен период на миналата година.
С разцвета на туризма Русе, петият по големина град в България започна да се грижи за новата си клиентела, като менютата на ресторантите се отпечатват и на румънски език, а все по търсен е персонал, който може да говори и двата езика. Градът е наричан още “малката Виена” и е известен с еклектичната си смесица от архитектурни елементи, вариращи от необарок до сгради от комунистическата епоха.
Пред популярен ресторант на централния площад в града млада двойка от Гюргево търпеливо чакаше на дълга опашка. “Сега е по-лесно да дойда. Много харесваме това място, то е едно от любимите ни“, казва 43-годишната учителка Клаудия Бадару, застанала до партньора си Богдан.
Пълното интегриране в Шенген, в която вече членуват 29 държави, е оказало “положително въздействие върху града, защото има много повече туристи“, заяви пред AFP управителят на ресторант Тодор Рацов. Той добавя, че има много румънски туристи, главно заради Шенген и по-лесното минаване на границата.
От това се възползваха най-вече шофьорите на камиони и трансграничните работници.
“За компаниите, чиито камиони пресичат границата, това означава намалено време за пътуване, по-надеждни срокове за доставка и по-ниски разходи за гориво и персонал по същия маршрут в сравнение с миналата година“, обясни Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
Според румънската транспортна федерация всеки превозвач може да спести „средно по два до три часа“, което се изразява в “допълнителни пари и допълнителни товари“.
Басарбовският манастир край Русе, наречен на името на пастир, който някога е живял там като отшелник и чиито мощи се почитат в Букурещ , посреща повече посетители. Вдълбан в склона на планината, манастирът остава популярна дестинация за румънските поклонници, а напоследък и за семействата, които са на почивка.
Отец Алеко е забелязал “явно увеличение“ на броя на посетителите. “След като минат през Русе, те не спират да идват, да запалят свещ и да се помолят на светеца“, отбеляза отеца. / БГНЕС
Страшна челна катастрофа с българи в Гърция
Не подценявайте морето днес: Очакват се вятър и големи вълни
Дневен хороскоп зa 25 юли 2026: Златен шанс за Близнаците, Телецът взема съдбоносни решения
САЩ дадоха още месец за сделката с чуждите активи на Лукойл
UFC звездата Икрам Алискеров идва в Бургас за BRAVE 107
Зловещ убиец смени затвора с психиатрия - лъже ли властите?
Майка и 15-годишната ѝ дъщеря загинаха, спасявайки малко дете от внезапен прилив
Ас от Световното с двойна глупост зад волана
Немислим кошмар: Майка загина в катастрофа, пътувайки към болницата да разпознае тялото на сина си
Гуардиола поиска колосална заплата, Италия е пас за Пеп - следва Англия
24/07/2026, Петък 18:33
0
Полицията в Ливърпул издаде извънредна заповед! Причината стряскаща
МЗ подкрепи обществени поръчки за лекарства и в частните болници
