РЗИ Пловдив за починалото при зъболекар дете: Инцидентът настъпва 50 минути след операцията
В ход е мащабно разследване
Медицинските власти и прокуратурата разследват смъртта на 6-годишното дете, починало след зъболекарска манипулация в Пловдив.
Инцидентът е от петък, но за него стана ясно едва в неделната вечер. Според информацията детето е било заведено от родителите си в частна стоматологична клиника в града.
Нова трагедия с малко дете разтърси България
"Извършени са екстракция на едно или няколко зъбчета и това е правено в операционната", каза директорът на РЗИ Пловдив д-р Аргир Аргиров в "Тази сутрин" по бТВ.
"Малко по-дълго е продължила операцията, около 3-4 часа, но след това детето е извадено и раздишано и инцидентът е настъпил 45-50 минути, след като е било вече настанено в болничната стая. Цялата манипулация е правена в клиниката, в операционната при спазване на всички правила и изисквания", посочи д-р Аргиров.
По думите му родителите на детето са подписали информирано съгласие за извършване на операция под обща анестезия. Проведена е предпланова консултация с анестезиолог, който е поставял упойката.
До момента нямам информация дали са правени тестове за алергии и странични ефекти от упойката, добави директорът на РЗИ-Пловдив.
"Може и да са правени. Цялата налична документация от история на заболяването на детето се намира в Окръжна прокуратура. При общата анестезия болният се интубира, поставя се ендотрахиална тръба в белия дроб, а пък местната, локална анестезия се поставя само на мястото, където ще се извършват манипулации", обясни той.
Семейният лекар не съобщава детето да е имало сериозни заболявания. Операцията е била отложена с около месец, тъй като през това време момчето е имало остро респираторно заболяване.
По думите на д-р Аргиров се изчаква съдебномедицинската експертиза и все още не е ясно каква е причината за смъртта на 6-годишното дете.
"В момента съвместно с други организации събираме информация, сведения и показания на колегите, участвали в тази операция. Още сме в предварителен етап, като половината от документацията се намира в прокуратурата. Днес от София пристигат колеги от Медицински надзор и каквото трябва ще се направи. Мисля, че до една седмица нещата ще бъдат уточнени", каза той.
Мощно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Четири зодии влизат в съдбоносен период
Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА
Левски го направи! На прага е на Шампионска лига
Жените са „кифли“, а мъжете? Архивно видео показа колко се е променил Галин
Бабините локумки с мас, които се топят в устата: Вкусът, който помним от детството
Гръцката полиция издирва българин - шофирал в насрещното и опитал да блъсне патрулка
Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро
Слънчевото затъмнение на 12 август разтърсва Зодиака: Какво се променя за всеки знак
310 340 българи са на максимални осигуровки - вижте къде работят
Само във Флагман.бг! Избраха лидера на "Прогресивна България" за Бургас
Шоколадов чийзкейк без печене: Кремообразно изкушение за горещите летни дни
Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух

Какво съгласие могат да подпишат хора които не разбират от медицина ?! Какво са подписали ? Освобождават медицинските търгаши от отговорност ?
Това трябва да е незаконно ! ако сме нормална държава