РЗИ Пловдив за починалото при зъболекар дете: Инцидентът настъпва 50 минути след операцията
В ход е мащабно разследване
Медицинските власти и прокуратурата разследват смъртта на 6-годишното дете, починало след зъболекарска манипулация в Пловдив.
Инцидентът е от петък, но за него стана ясно едва в неделната вечер. Според информацията детето е било заведено от родителите си в частна стоматологична клиника в града.
Нова трагедия с малко дете разтърси България
"Извършени са екстракция на едно или няколко зъбчета и това е правено в операционната", каза директорът на РЗИ Пловдив д-р Аргир Аргиров в "Тази сутрин" по бТВ.
"Малко по-дълго е продължила операцията, около 3-4 часа, но след това детето е извадено и раздишано и инцидентът е настъпил 45-50 минути, след като е било вече настанено в болничната стая. Цялата манипулация е правена в клиниката, в операционната при спазване на всички правила и изисквания", посочи д-р Аргиров.
По думите му родителите на детето са подписали информирано съгласие за извършване на операция под обща анестезия. Проведена е предпланова консултация с анестезиолог, който е поставял упойката.
До момента нямам информация дали са правени тестове за алергии и странични ефекти от упойката, добави директорът на РЗИ-Пловдив.
"Може и да са правени. Цялата налична документация от история на заболяването на детето се намира в Окръжна прокуратура. При общата анестезия болният се интубира, поставя се ендотрахиална тръба в белия дроб, а пък местната, локална анестезия се поставя само на мястото, където ще се извършват манипулации", обясни той.
Семейният лекар не съобщава детето да е имало сериозни заболявания. Операцията е била отложена с около месец, тъй като през това време момчето е имало остро респираторно заболяване.
По думите на д-р Аргиров се изчаква съдебномедицинската експертиза и все още не е ясно каква е причината за смъртта на 6-годишното дете.
"В момента съвместно с други организации събираме информация, сведения и показания на колегите, участвали в тази операция. Още сме в предварителен етап, като половината от документацията се намира в прокуратурата. Днес от София пристигат колеги от Медицински надзор и каквото трябва ще се направи. Мисля, че до една седмица нещата ще бъдат уточнени", каза той.
Шампионка по борба загина след скок от 11-ия етаж заради любовна драма
Ако нямаш книжка, аз ще ти уредя, звъним и ти донасят веднага: Вижте схемата за фалшиви СУМПС
Рецепта за праселкухен - немски бутер сладкиш с плодове
Без ръст на минималната заплата до 2028 г. и нови осигуровки за част от държавния сектор
Държавата създава приложение, което ще показва в реално време цените на основните хранителни продукти
Млада майка забрави двете си деца в кола при 40-градусова жега във Франция, те починаха
Съдбоносни промени очакват тези зодии в следващите три месеца
Нежна, кремообразна и освежаваща – тази сладоледена торта буквално се топи в устата
България представи в Анкара възможностите си за СПА и здравен туризъм
Употребата на алкохол повишава опасността от онкологични заболявания с до 50%
Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите
Наша плеймейтка претърпя тежка катастрофа, показа последиците

Какво съгласие могат да подпишат хора които не разбират от медицина ?! Какво са подписали ? Освобождават медицинските търгаши от отговорност ?
Това трябва да е незаконно ! ако сме нормална държава