×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Сделка за $10 млрд.! САЩ продават ракети, дронове и гаубици на Тайван
  • Гъpция изплaти пpeдcpoчнo чacт oт дългoвeтe cи ĸъм ĸpeдитopитe oт EC
  • ПСЖ стъпи и на световния трон
  • Кокичета цъфнаха в Смолян дни преди Коледа
  • АПС и МЕЧ при президента за консултации
  • Желязков замина за Брюксел за редовното заседание на Европейския съвет
  • България представя първите си осем изтребителя F-16
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Абсурдите на жк „Възраждане”: Гаражи са магазини, а пред тях - безплатно паркомясто


Абсурдите на жк „Възраждане”: Гаражи са магазини, а пред тях - безплатно паркомясто
В същото време търсенето на гаражи в комплекса се повиши до такава степен, че цените скочиха на север от 40-45 хил. евро
28 Март 2025, Петък, 18:00 ч.
Автор: Флагман.БГ

Това е част от цялостния проблем в най-натоварения откъм брой автомобили бургаски комплекс

Колко гаража в Бургас се използват по предназначение и колко са превърнати в магазинчета и други търговски обекти? Този въпрос задава бургазлията Д.В. в писмо до Общинския съвет и кметската администрация. Такава статистика де-факто не съществува, но в действителност питането има отношение към случващото се в града, тъй като не само някои от гаражите, особено в жк „Възраждане”, не изпълняват своите функции, но и нещо повече - теренът пред тях се ползва безвъзмездно като парко място.

Д.В. очертава следната картина: Първо обектите от тип „гараж”, които се ползват за друг тип дейност, са много. И второ - собствениците на гаражи, които не се ползват като такива, настояват пред обектите им да бъде нарисувана жълта забранителна за паркиране маркировка, която реално представлява безплатно паркомясто, независимо от това дали обектът се ползва по предназначение, или е превърнат в търговски.

„Според мен, за да се ползват с правото си на достъп до гаража си, тря6ва да заплащат някаква малка такса за осигуряването на този достъп, поради споменатото по-горе. 3ащото често се ползват от „правото" си да паркират автомобил пред гаража си, тъй като общинската cлужба занимаваща се с премахването на неправилно паркирани автомобили не се самосезира за всеки един такъв неправилно паркиран автомобиn, акo не бъдат потърсени от собственика на гаража!”, пише в писмото си бургазлията.

Всичко това, разбира се, се случва на фона на друг тренд на имотния пазар - наблюдава се огромен бум в търсенето на гаражи. Цените са безумно завишени първо заради липсата на места за паркиране и второ - заради огромното търсене. Така например гараж в жк „Възраждане” към днешна дата можете да си закупите за „скромните” 40-45 хил. евро, а обикновено открито паркомясто - за между 15 и 25 000 евро. Месечният наем на открито паркомясто пък е на цени на север от 200 лв. на месец, като тук говорим основно за места във вътрешни дворове. Да намерите гаражна клетка в комплекса за по-малко от 500 лв. на месец пък е аналогично с печалба от тотото.

В същото време десетки гаражни помещения в комплекса, но и не само - някогашни малки магазинчета - стоят затворени, докато собствениците им чакат по-добри времена, за да ги отдадат на по-висок наем. Вместо да върнат изначалното предназначение на обекта и да печелят доста добре от тях. Тази липса на перспектива у някои от собствениците, както и обособяването на практически безплатни паркоместа пред тях, е част от цялостния проблем с паркирането в комплекса и града като цяло.

 




Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
35
Коментара
35
Коментара по темата
35.
Бай..,..
31.03.2025 19:53:43
0
0
Старите бургазлии казваха : От Гладстон надолу живеят рогачите !
34.
А в Меден рудник
29.03.2025 21:07:31
1
4
До кога онзи тарикат с буса ще го паркира на тротоара, вечерно време… пред 524?
33.
Гражданин
29.03.2025 20:28:38
0
12
При остра нужда от паркоместа, защо във Възраждане се правят много широки тротоари, а се свиват уличните платна, вместо да се обособят паркоместа? Защо няма контрол как се правят тротоари с голям наклон и на вълни. Хората не могат да се движат спокойно. Качеството е под всякаква критика. Платното на Гладстон го изрязаха и го оставиха така, колите да се чупят ,а пешеходците да падат. Питам защо се харчат пари, без да се следи за качеството? Кой взима тези малоумни решения да не се правят паркоместа, а само се чертата линии за пари. Погледнете какъв асфалт се полага и има ли завършен вид? Алооо, Общината плащате само при добре свършена работа
32.
мм333
29.03.2025 19:41:18
3
7
Нормално е да е така. Икономическото състояние се променя, променят се и приоритетите на хората. Днес му трябва за гараж и за гараж ще го използва, утре му трябва за друго преустройва го и си го ползва. В крайна сметка то е негова собственост, а не на комшията му, че той да му дава наклон на оная работа за какво да си използва помещението.
31.
Син
29.03.2025 19:03:11
1
9
На ъгъла на ул.Македония с ул.Патриарх Евтимий е същата работа, сложени табели гараж, а иначе действащ магазин. Познайте кой спира без проблем отпред?
30.
Жеко
29.03.2025 18:43:57
0
10
Въпрос до архитекта на Бургас По какъв норматив са направени тротоарите в ж. к Възраждане от които по вечето са с наклон 30, 40 и по вече процента. Трудно е за придвижване за здрав човек, а за човек със здравословен проблем е невъзможно. Тротоарите са за общо ползване и са направени с обществени средства, защо няма норматив и контрол.
29.
Дидо
29.03.2025 17:52:18
0
7
При ремонта на ул. "Гладстон" 30 се изгради широк тротоар върху който се паркират коли. Така е и пред други сгради. Не се спазват отстояния от сградата и пътното платно. Преминаването на пешеходци е невъзможно. Домуват коли на живущи, част от които са преустроили гаражите си в магазинчета. Така тази площ е нито тротоар, нито паркинг, а е завладяна общинска площ.
Тази площ да се преустрои на тротоар с нормална широчина и паркоместа "Синя зона". Или да се изградят препятствия за да се ползва тротоара от пешеходци, а не за паркинг. Неправилно паркираните, в нарушение на ЗДП автомобили да се репатрират.
Ако има частни терени, то защо се павираха с обществени средства?
28.
Всъщност
29.03.2025 14:57:41
1
9
Всъщност,проблема е с огромния таен списък с автомобили на "наши Хора" които спират абсолютно безплатно в синята зона.
27.
Тротоар локва
29.03.2025 14:42:41
5
6
За гараж би трябвало да се плаща допълнително данък сгради. Въобще данък МПС е много нисък.
26.
Спиридон
29.03.2025 12:50:46
1
11
И в лазур е същата работа. Реваха да им направят зоната целогодишна че било пълно, и сега пак е пълно защото тея коли са си техните. Преди отивах с колата на работа, до 7 няма свободно място щото тия тъпанари не са тръгнали за работа. Ползват си гаражите за складове а за колите плащат по 50 лв на година и я държат на улицата с дни.
25.
Стефчо
29.03.2025 11:35:00
1
4
Навсякъде е така и тук в Варна
24.
Fak
29.03.2025 09:19:06
3
16
Извратенията от еврогейските ценности и свободи 4 членно семейство да има 3 коли,да ама града ви е едно по голямо село с градоустройство за село.другата перверзия да се позволява на гаражи да са магазини лятни кухни,работилници и всичко но не и гараж.Време е да ходите по селата станахте много маймуните на клона.Дори новите квартали се проектират с улици кози пътеки и никакви паркинги или парко места за хората.Супер дебилщина.
23.
До 19
29.03.2025 06:53:21
2
11
Те хората на запад са си изградили пешеходна инфраструктура и отделно вело алеи, тука боя едно върху друго, хвалим се какви булеварди имаме като магистрали за автомобила, а то в града. По пътя на логиката и път с 8 плана да има пак коли ще минават върху него. Идеята е, че ако искаме да се развиваме трябва да обособим повече място по което да се движат пешеходци и велосипеди. Ако всеки седне да кара автомобил не два пъти ами 5 пъти повече коли ще има.
22.
Реалист
29.03.2025 06:46:12
4
28
Странджански диваци напъплиха в Бургас и.. раха целия град с простотията си.
21.
.
28.03.2025 22:54:43
5
23
Обществен ред нека мине по новата ул.Ивайло да види какво става, паркиране пред гаражи и в кръстовища
20.
Бойчо
28.03.2025 21:58:19
6
39
Така е като от сливенските села продадоха лозето и купиха едностаен с гараж и ес класа.
19.
Мдаааа
28.03.2025 21:42:00
6
38
Странна порода е българина! Ако нещо е разрешено от закони и наредби, все ще се на ери някой да го оспори! Ако пък е забранено- несъгласните са 5 пъти повече! ЗАБРАНЕНО Е ПАРКИРАНЕ ПРЕД ГАРАЖ ИЛИ ПРЕД ВХОД НА ЖИЛИЩНА КООПЕРАЦИЯ, КАКТО И ТАКАВА С ОБЩЕСТВЕНО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ! ЧЕТЕТЕ ЗДП! Квартал Възраждане е ужас, вярно е! Между другото- това е бил един от бедните квартали през 30те на миналия век! А спомняте ли си откъде започна строителния бум в Бургас през 90те? От квартал Възраждане? И кой издаваше разрешения на килограм през 90те?! Казва се Йоан Костадинов! А виждали ли сте колко подземни гаражи не се ползват в квартала, а и не само там? Аз знам за 4 и мога да ги посоча! А знаете ли причината? Наклонът към гаража е кошмарен! Смърт за всеки автомобилен съединител! Зимата ако има лед е и опасен! Основната причина е, че преди 30 години с цел застрояване максимално на петното строителите правеха подходът да се впише в петното и да има повече паркоместа! А да не говорим бр паркоместа спрямо обектите в сградата! Между другото, същият този кмет, когото сега плюете въведе наредба за всеки обект в сградата да има и паркомясто! Друга е темата, че автомобилите в този град са повече от хората! АЗ ЛИЧНО НЕ РАЗБИРАм: ИСКАТЕ ХУБАВИ И ПОДРЕДЕНИ УЛИЦИ, НО НЕ ИСКАТЕ СИНЯ И ЗЕЛЕНА ЗОНА! ИСКАТЕ ЛИ ДА СЕ ПАРКИРА ПО ТРОТОАРИ, ЗЕЛЕНИ ПЛОЩИ И Т.Н? ВСИЧКИ СМЕ ПРЕДИ ВСИЧКО ПЕШЕХОДЦИ! ЗАСТАНЕТЕ ОТ ТАЗИ СТРАНА И ПОМИСЛЕТЕ!
18.
До17
28.03.2025 21:40:55
2
17
Кажи го на "гражданите", а също и на органите от общината!
17.
Г
28.03.2025 21:18:49
4
28
Пред гаражите в улици в режим на Синя зона е забранен и престоя и паркирането .
Паркиране и престой може да стават само в очертаните със синя боя парко места ... Такава е наредбата и закона ....
Пред гаражите е забранен и престой и паркиране
16.
Аз
28.03.2025 21:05:02
4
9
На север...от незнам там колко си
Аз такава цена не съм чувал
15.
Дядо ми
28.03.2025 20:52:12
22
10
Аве умници ! Що за акъл имате ? Да предположим,че всички магазини на партерите във Възраждане са не магазини, а гаражи ! Ми нали хората през деня пак няма да има къде да спират, защото всеки притежаващ гараж, просто ще си спира пред него, защото през деня ще го мързи да си ползва гаража ! И какво като има гаражи тогава ? Умници !
14.
архитекта
28.03.2025 20:34:48
1
19
На луди ви правят и се гаврят с вас.
13.
Северняци
28.03.2025 20:34:22
3
25
Кво значит на север бре да ви еба и жаргона селски
12.
И зелена зона и...
28.03.2025 19:39:43
3
27
Не се отнася само за гаражи променени на магазини.
Има доста случаи на отдаден под наем гараж и пред него спира собственика с колата си. Естествено че не е правилно. В много от ситуациите пречат на останалите автомобили да преминават или да маневрират причинявайки затруднения или най-малкото скандали от рода "знаеш ли кой съм аз"!
Пример: ул. Екзарх Йосиф, Рилска, Средна гора, П. Каравелов........
Там явно живеят игралци с по 2 пишки и общината няма реакция. С години!
11.
гражданина
28.03.2025 19:29:31
5
33
кмета слънце и мис корал,пари,подпис,айде
10.
Да
28.03.2025 19:02:35
2
34
има такива цървули, един пред нашата кооперация е спрял един таралясник, който ползва ведниж в годината, а в същото време има парко място във вътрешен двор. Явно никой не проверява когато дават стикери
9.
До 6
28.03.2025 18:58:09
4
37
Прочетохте ли въобще какво са писали тези преди Вас и статията? Тъпото в цялата работа е,че хора които са имали гараж са го направили на магазин, който не се ползва и вместо това вземат стикер за синя зона и паркират там, като заемат местата надруги,които нямат гараж, а в същото време магазина гараж си стои и чака по добри времена.
8.
до7
28.03.2025 18:52:29
4
34
Да!.. Така е!, но... ако нямаш собственост върху мястото пред гаража-ти също нямаш право да спираш там!)
7.
Asa
28.03.2025 18:49:51
4
27
Ако един гараж се ползва пред него не може да има синя зона . Ако всички гаражи се ползват като гаражи не трябва да има синя зона в голямата част от квартала . Пример улица с десет гаража , ако всички се ползват няма да има нито едно паркомясто синя зона на тази улица
6.
Pppp
28.03.2025 18:40:03
17
23
Е и. Човека има гараж, дали ще го ползва за гараж или за магазин пак не може да се спира отпред. Не виждам защо да е наглост. Не живея във Възраждане, опитвал съм се да паркирам там трудно е.
5.
Община Бургас
28.03.2025 18:36:40
2
25
... Правото се ползва за 2 /два/ автомобила на жилище. Годишната цена е 60.00 лв. за първи автомобил и 120.00 лв. за втори автомобил с включен ДДС.

Стикер не се издава на лица притежаващи място за паркиране или гаражна клетка в урегулирания поземлен имот, на който е постоянния им адрес или са променяли предназначението на такива помещения.

Заявление за издаване на стикер се подават по образец до директора на ОП „Транспорт"
4.
до 3
28.03.2025 18:29:36
2
17
Ц! - влез в сайта на община Бургас и прочети наредбата за синя зона!
3.
До 2
28.03.2025 18:19:57
10
14
В Бургас жителите със собствен гараж или паркомясто могат да получат абонамент за „синя зона“. Паркирането пред гараж, което блокира достъпа, е забранено и може да доведе до репатриране. Ако теренът около кооперацията е частна собственост на живущите, паркирането се регулира от етажната собственост. Ако е общинска земя, важат правилата на зоните за паркиране.
2.
Ханко Брат
28.03.2025 18:12:37
1
25
Значи... Ако към жилището имаш гараж или паркомясто... Нямаш право на абонамент към синята зона!Такава е наредбата! Ако около кооперацията еди колко метра са собственост на кооперацията-нямаш никакъв проблем да паркира пред гаража си!)... Много кооперации обаче нямат собственост около кооперацията и там участие взема репатрака!)...
1.
Браво бе, Филипс!
28.03.2025 18:10:41
2
13
Браво бе, Айнщайн!
е 10 де 10
Откри топлата вода
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Теодор Ушев на площада: Мислех, че ни управляват идиоти, оказаха се кръгли... Теодор Ушев на площада: Мислех, че ни управляват идиоти, оказаха се кръгли... Световно признатият аниматор се върна от Канада, за да се включи в протестите в София и заяви, че е убеден в победата над „кликата“ Асен Василев на протеста: Ще пълним площадите след всяко безобразие на властта Асен Василев на протеста: Ще пълним площадите след всяко безобразие на властта Съпредседателят на „Да, България“ Божидар Божанов пък прогнозира, че Пеевски ще се превърне в електорално джудже, ако се върне машинния вот Корнелия Нинова: Превърнаха БСП в патерица на властта заради постове и пари Корнелия Нинова: Превърнаха БСП в патерица на властта заради постове и пари Бившият лидер на левицата обвини ръководството на БСП в предателство и съучастие в модела на Борисов и Пеевски, срещу който тя се бори от десетилетие В Бургас се събраха за пореден протест на пл. "Атанас Сиреков" (Обновена) В Бургас се събраха за пореден протест на пл. "Атанас Сиреков" (Обновена) Около 150 души са на площада сега Как се съставят годишни финансови отчети за 2025 г. следното въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. Как се съставят годишни финансови отчети за 2025 г. следното въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. След въвеждането на еврото в България на 1 януари 2026 г. счетоводството на предприятията ще се извършва в евро Кореспондентът на „Таймс” на Балканите който се пренесе за постоянно в София - Джеймс Баучер Кореспондентът на „Таймс” на Балканите който се пренесе за постоянно в София - Джеймс Баучер Статиите на „ирландецът с българското сърце“ са възможност английската общественост да се запознае със събитията в България Какво да правим с дребните пари при еврото - съвети от Л. Хампарцумян Какво да правим с дребните пари при еврото - съвети от Л. Хампарцумян Преходният период, ограниченията за плащане с монети и най-сигурните варианти за хората след 1 януари Първи случай в България: Живи корали са задържани на „Капитан Андреево“ Първи случай в България: Живи корали са задържани на „Капитан Андреево“ Екзотичните морски видове са открити в автобус от Турция за Северна Македония и са предадени за съхранение в музей Димитър Николов поздрави младите танцови таланти с европейски и международни успехи Димитър Николов поздрави младите танцови таланти с европейски и международни успехи Младите състезатели от КСТ „Бургас“ донесоха престижни отличия от първенства, проведени в морския град Железопътният тунел между България и Северна Македония трябва да е готов до 2028 г. Железопътният тунел между България и Северна Македония трябва да е готов до 2028 г. Проектът ще се изпълнява и управлява съвместно от двете държави под строгия надзор на Европейската комисия
Премиерът в оставка подкрепя репарационния заем за Украйна, но кой ще връща парите на Русия Премиерът в оставка подкрепя репарационния заем за Украйна, но кой ще връща парите на Русия Желязков заяви условна подкрепа за спорната схема със замразените руски активи, но остава открит въпросът кой ще плаща, след като Москва предяви претенции НС реши: Родителите на деца до 12 години - на гъвкаво работно време целогодишно НС реши: Родителите на деца до 12 години - на гъвкаво работно време целогодишно „За" промените в Кодекса на труда гласуваха 166 народни представители Почина легендарният военен кореспондент Питър Арнет Почина легендарният военен кореспондент Питър Арнет Името му става световноизвестно през 1991 г., по време на първата война в Персийския залив Евростат: Годишната инфлация в България през ноември е над средната за ЕС и еврозоната Евростат: Годишната инфлация в България през ноември е над средната за ЕС и еврозоната В Европейския съюз годишната инфлация през ноември 2025 г. е 2,4 на сто, което е спад спрямо 2,5 на сто през октомври Черноморец Бургас къса с четирима Черноморец Бургас къса с четирима Това са Калоян Кръстев, Стефан Трайков, Павел Георгиев и Тодор Чаворски "Купи и дари" за 17-а поредна година ще подаде ръка на нуждаещите се "Купи и дари" за 17-а поредна година ще подаде ръка на нуждаещите се Целта на проявата е да бъдат подпомогнати социално слаби семейства и хора в неравностойно положение с хранителни продукти и домакински консумативи от първа необходимост САЩ отчитат обратна миграция за първи път от десетилетия САЩ отчитат обратна миграция за първи път от десетилетия Мигрантите се завръщат у дома, оставяйки повече жилища и работни места за американците, каза той Сръбски бос загина загадъчно в Москва Сръбски бос загина загадъчно в Москва Според медиите сръбските разузнавателни агенции са изпратили доклад до Вучич относно „подозрителната смърт“ на Радомир Куртич Тежко въоръжени полицаи нахлуха в автомобил и арестуваха седем души в Сидни Тежко въоръжени полицаи нахлуха в автомобил и арестуваха седем души в Сидни Мъжете са обвинени в планиране на акт на насилие на плажа Бонди, само дни след смъртоносната терористична атака Акция с ръст от 55 000% за 20 месеца! Без производство, без служители - и все пак милиарди Акция с ръст от 55 000% за 20 месеца! Без производство, без служители - и все пак милиарди ази индийска компания шокира света с най-голям скок на акции
Владимир ПУТИН Владимир ПУТИН Eвропейските лидери са малки прасета Виц на деня Виц на деня - И сега не ти ли е тъпо, че жена ти отиде да живее при съседа?
- Не!
- Защо?
- Защото сега аз съм съседа!
Виц на деня Виц на деня - Брат, как се разбираш с жена си?
- Абе мани! Даже поотделно правим с*кс...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не можем да променим картите, които са ни раздадени, а само начина, по който ще ги изиграем
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори