Разкриха причината за смъртоносните взривове с 4 трупа край Елин Пелин
Съдебно-техническа експертиза сочи летните жеги като основен фактор за трагедията в склада за пиротехника
Съдебно-техническа експертиза хвърли светлина върху причината за ужасяващите взривове край гара Елин Пелин, при които през лятото на миналата година загинаха четирима души.
Заключението е категорично – високите летни температури са довели до самовъзпламеняване на електровъзпламенители, използвани за подготовка на фойерверки. Това е първата от няколкото експертизи, назначени по случая, представена от прокуратурата.
„Повишената температура на околната среда има пряко отношение към високата чувствителност, която е проявена в момента на прикрепване“, заяви говорителят на Окръжната прокуратура в София Христина Лулчева.
Според експертите, взривът е тръгнал от помещение, в което се е извършвала подготовката на пиротехнически изделия, в частност – т.нар. „звездно кълбо“.
На територията на обекта не са били съхранявани взривни вещества, но в съседния склад се е намирало голямо количество прахообразна пиротехническа смес, което е допринесло за мащаба на трагедията.
Жертвите са се намирали именно в Склад №12 – мястото, където се е работело с опасните елементи в момента на инцидента.
Очаква се да бъдат представени и ключовите пожаротехническа и строително-техническа експертизи, които трябва да изяснят дали пожар е предизвикал експлозиите или обратното – дали взривовете са причинили огъня, изпепелил складовете.
Разследването продължава под надзора на Окръжната прокуратура, като виновни за трагедията все още не са посочени. Отговорността може да се окаже както организационна, така и свързана с пропуски в безопасността при работа с пиротехнически изделия в екстремни условия.
Случаят напомня колко рискова може да бъде работата с пиротехника, особено в условия на високи температури, и подчертава нуждата от още по-строг контрол и безопасност в тази индустрия.
След погрома вчера: Каква е пътната обстановка в центъра на София
Подписва се важен договор, свързан с АЕЦ "Козлодуй"
Шестима загинаха при катастрофи в страната през изминалото денонощие
Шофьорите да бъдат внимателни! Има намалена видимост на следните натоварени пътища
Какво ще е времето на 2 декември
Има куп забрани и обичаи за днешния ден
Започват нови сблъсъци? Полицаите атакуват протестиращи по улиците
Учени създадоха машина, която превръща въздух в питейна вода! Къде се случи това
Млад мъж преби гаджето си, друг атакува майка си
Протестиращите във Велико Търново пробиха полицейския кордон
Честно ли е: Краси цял сезон се чуди коя да избере и нищо! А Натали я нападна глутница
Страна от Централна Европа даде допълнителни 250 милиона евро военна помощ за Украйна
