Бойко Борисов: 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ са стратегически важни за България
Лидерът на ГЕРБ проведе среща с ръководството на „Хюндай“ и настоя проектът да се реализира в срок и в рамките на бюджета
Изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ е стратегически приоритет за България, подчерта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в публикация в своята официална страница във Facebook.
По време на среща с изпълнителния директор на южнокорейския енергиен гигант „Хюндай“ – Хану Ли, Борисов изрази увереност, че проектът ще бъде реализиран в определените от Народното събрание срокове и в рамките на одобрения бюджет.
На срещата присъстваха още председателят на бюджетната комисия Делян Добрев, както и министърът на енергетиката Жечо Станков, като тримата обясниха пред представителите на „Хюндай“, че България има над 50-годишен опит в ядрената енергетика и разполага с високо квалифицирани кадри. „Това е безценен капитал, който прави страната ни надежден партньор в изграждането на новите мощности“, посочва Борисов.
Той изтъкна и обществената подкрепа за проекта, като се позова на статистики, според които над 70% от българите одобряват развитието на ядрената енергетика – процент, който е по-висок дори от страни с дългогодишни традиции в сектора, като Франция.
Срещата с ръководството на „Хюндай“ е поредна стъпка в конкретизацията на ангажимента за изграждане на нови ядрени мощности, които според управляващите ще гарантират енергийна сигурност, стабилност на цените и независимост на страната в дългосрочен план.
Очаква се през следващите месеци да бъдат финализирани процедурите по изпълнение на проекта, като „Хюндай“ е сред ключовите участници в реализацията му, след като компанията бе избрана за стратегически партньор.
Как да почистите фурната без химикали
Тайни на успеха за зодиите
Перфектен телешки стек за 20 минути
Слабите страни на всяка зодия: Как да се справим с тях
Гонзо със стрела по "съветника" Бербатов
Домашен шоколадов сладкиш за нула време
Илия Груев и Лукас Петков няма да летят за Джакарта
Перфектни печени картофи със сирене за 30 минути
Фреди Люнберг се извини на българските футболни фенове, замесен е бургазлия
Лесна рецепта за домашен хляб
Голяма загуба сполетя Светлана Василева
Елвиса попиля отпадналата от „Ергенът“ Ангелина: Беше там на почивка
