Обрат с колите на дизел и бензин
От 2050 г. абсолютно всички автомобили на пътя трябва да са с нулеви емисии
От 2035 г. всички нови коли, които се продават на пазара, ще трябва да бъдат с нулеви емисии и да не емитират никакъв въглероден диоксид. Стремежът с тази мярка е до 2050 г. транспортният сектор да стане неутрален спрямо климата. Това някакъв каприз на ЕС ли е или скрита реклама на новите коли по пътищата? Истината е друга, обясняват от Асоциация „Активни потребители”.
Сухопътният транспорт отговаря за една пета от общите емисии на парникови газове в ЕС. За нас този дял е очевидно по-голям, като знаем колко остарял е автомобилният ни сектор, колко са закупените втора и трета ръка коли, колко леки и товарни автомобили се движат „с мръсна газ“ по пътищата.
Какво ще се случи с колите с двигател с вътрешно горене? Ще могат ли те да бъдат управлявани след 2035 г.?
Да, ще можете да продължите да използвате своята сегашна кола. Правилата не налагат всички автомобили на пътя да бъдат с нулеви емисии до 2035 г. и не засягат коли в движение. Ако си купите кола сега, ще можете да я управлявате до края на нейния полезен живот. Но тъй като средностатистически една кола се използва около 15 години, трябва да се въведат ограничения от 2035 г., за да може към 2050 г. всички коли да бъдат с нулеви емисии.
От 2035 година спират продажбите в ЕС на нови автомобили с дизелови или бензинови двигатели. Европейският парламент реши от 2035 година новите автомобили да бъдат само електрически или водородни.
Ще бъде ли възможно да се закупи или продаде кола с двигател с вътрешно горене след 2035 г. и ще може ли да се набави гориво, за да се движи тя?
Да, всичко това ще бъде възможно. Общите разходи за притежание на такъв автомобил (разходи за гориво, поддръжка, закупуване и застраховка) могат обаче да се повишат.
Какви автомобили с нулеви емисии ще бъдат управлявани?
В момента са популярни най-вече автомобилите с електрически батерии, тъй като общите разходи за притежание са по-ниски от тези за алтернативите. Например, производството на водород и синтетични горива е по-скъпо, тъй като изисква много електричество. От друга страна, батериите са тежки и някои видове транспорт не могат да бъдат задвижвани лесно с батерии. Затова водородът и електрическите горива са добро решение за кораби, самолети и тежкотоварни камиони.
Ще бъдат ли електрическите автомобили на приемливи цени?
След закупуване общите разходи за притежание на електрически автомобил са същите или по-ниски от кола, ползваща бензин или дизел като гориво. Това е така, защото цените на електричеството са по-ниски от цените на бензина и електрическите автомобили изискват по-малко поддръжка. В момента обаче електрическите автомобили са по-скъпи за закупуване. Новите правила за емисиите от колите би следвало да насърчат производителите да инвестират в нови технологии, които да намалят цените. Друг проблем е липсата на развит пазар на използвани електрически автомобили.
Какво ще се случи с електрическите батерии след тяхното изхвърляне?
На този проблем са посветени други законодателни актове - например, директивата за енергията от възобновяеми източници и новите правила за батериите, които целят да направят процеса на производството неутрален спрямо климата и да насърчат рециклирането на батериите. Също така тече много работа по разработването на нови видове батерии, не само за автомобили.
Производителите в момента разработват автомобили, които да изминават повече от 600 км. Ефективността се подобрява, така че колите да не се налага да зареждат толкова често или да се зареждат с обикновен кабел у дома. Европейският парламент прие позицията си по правила за инфраструктурата за алтернативни горива, които целят да гарантират наличието на повече станции за зареждане.
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“

Би било добре тези от Политбюро v.2.0 в Брюксел да минат поне елементарен, на ниво 8 клас, курс по физика и химия.
Хубаво беше отбелязано в един коментар, че ще човека ще си купи кола с нулева емисия когато му я докарат с кораб или влак също нулева емисия.
PS. Освен сиренцето в капана жигулата на съседа отсреща, която изгни под чергилото, също е с нулеви емисии за последните 17 години....
- не знаеш дали ше стигнеш в къщи.
2. Ненормалните неща като зелена сделка, ЕС в сегашния му вид и други подобни, в един момент изчезват. Природата и логиката са по-силни от корумпирани гинеколожки.
В Европата либерастите мислят само глупости като капачки за пластмасовите бутилки и как да скубят с Еко данъци! После цените са високи. В България пък в небесата.
Извращения за нас, а останалия свят си живее живота и си карат "замърсяващите" автомобили.
По скапан автомобил от електрическия не е измислян досега! Каква екология какви пет лева като само един средно дълъг полет на самолет харчи колкото 144 автомобила за цяла година... Всичко е не заради климата а да се пълнят гушите на разни западноевропейски извратеняци!
Той няма да просъществува много дълго!
И да , ще си взема автомобил с нулева емисия , когато пристигне с кораб или самолет с нулева емисия.