ЕС осъди България да плати 1,593 млн. евро, заради забавена синхронизация
Причината – липсата на стимулиране за закупуване на електрически автомобили
Съдът на Европейския съюз (ЕС) осъди България да заплати 1 593 000 евро, защото е забавила с 885 дни транспонирането на Директива 2019/1161 за насърчаване на чисти и енергийно ефективни пътни превозни средства.
Тя касае националните цели за минимален дял на енергоефективните от общия брой превозни средства, закупувани чрез обществени поръчки в държавите в ЕС през референтните периоди 2021-2025 г. и 2026-2030 г. Регламентирани са отделни цели за леките автомобили и микробусите, камионите и автобусите, уточняват от СЕС.
България се оправда, че не е успяла да изпълни искането на ЕС навреме заради пандемията, политическата нестабилност в страната и разпускането на Народното събрание. Страната ни твърди, че тези обстоятелства представлявали случаи на непреодолима сила.
Съдът на ЕС обаче не прие довода на България за политическата нестабилност и посочи постоянната практика, съгласно която държава членка не може да се позовава на разпоредби, практики или положения, съществуващи в нейния вътрешен правен ред, за да обоснове неизпълнение на задълженията, произтичащи от правото на Евросъюза.
Източник: Телеграф
Дневен хороскоп за 20 април 2026 г.: Телецът сбъдва мечтите си, но да внимава с емоциите
Междинни резултати от Бургас: Румен Радев гони 50 %, ще има ли изненада в листата на ГЕРБ
Прогресивна България стигна до 134 депутатски места, ПП-ДБ измества ГЕРБ от второто място
Първи изборни резултати от град Бургас: ПБ - 47,4 %, ГЕРБ - 22,8 %
Откриха отрова за плъхове в бебешка храна
"Прогресивна България" печели убедително в Малко Търново
Изненадващи данни от паралелно преброяване: Радев - 44,4 %, "Възраждане" е на ръба
Reuters, Politico и DW: Проруският лидер Румен Радев печели убедително изборите в България
Антон Кутев: Ще имаме правителство с премиер Румен Радев до средата на май
Задържаха кмета на лознишкото село Гороцвет за купуване на гласове
Започна видеонаблюдението в изборните секции, гледайте на живо
ГЕРБ за победата на Радев: Да спечелиш изборите е едно, да управляваш е съвсем друго
