Созопол създава най-големия си парк по международен екопроект
Реализацията на парка ще се осъществи на два етапа
Созопол ще се сдобие с най-голямата паркова зона в града – близо 100 декара зелени пространства ще бъдат обособени по международния екологичен проект BSB00006 (Green Urban Resilience). Инициативата, която се реализира в партньорство с общини от Турция, Гърция и Грузия, цели да подобри устойчивостта на града към климатичните промени и да създаде модерна екологична среда за жителите и гостите на Созопол.
Новият парк ще бъде естествено продължение на зелената зона до в.с. „Санта Марина“, като ще свърже града с лесопарк „Света Марина“. Проектът предвижда изграждане на 2,2 км алеи, залесяване с устойчиви дървесни видове, обособяване на детски площадки, фитнес зона, места за отдих, както и специален водоем за събиране на дъждовна вода.
На пресконференция, проведена в Созопол на 20 март, кметът Тихомир Янакиев подчерта, че проектът ще подобри значително качеството на живот в града, като предостави повече възможности за спорт, отдих и екологичен туризъм.
Реализацията на парка ще се осъществи на два етапа.
В първия ще се разчистят терените с новозакупена техника, включително дробилка за дървесина и инфрачервена камера, която ще изследва ефекта на „топлинния остров“ в града. В проекта участват експерти от Тракийския университет, Университета по ландшафт в Турция и Софийския университет.
В следващата фаза ще бъдат изградени допълнителни алеи и обособени зони за активен отдих, а общинският съвет и граждански организации вече изразиха готовност да се включат в залесителните дейности.
С този мащабен проект Созопол не просто разширява зелените си площи, а се превръща в модел за устойчиво развитие и адаптация към климатичните промени в Черноморския регион.
Откриха нелегални мигранти в ремарке за коне
Кирил Вътев: Българските продукти идват на по-ниска цена, но се продават с огромни надценки
Убийство или инцидент? 3 версии за смъртта на момичето в Благоевград
Разкриха схема за укриване на данъци с български ПОС терминали в Гърция
Близо 230 хиляди души са поискали 20-те евро компенсация за скъпите горива
Еврокомисията глоби Temu с 200 милиона евро
Кирил Вътев: Големите търговски вериги имат лоби в ЕП
Ново лекарство срещу рак даде безпрецедентни резултати
Медии в Киев: Невзоров напуснал България след престой в украинското посолство
Турция иска да си сътрудничи с Япония в производството на дронове
Горанов: Чакам да ме извадят от "Магнитски"
Украйна отрече да е атакувала Запорожката АЕЦ

И то с европари . Тея в Брюксел същите мафиоти като нашите , делят си парата и друго не ги интересува .
Няма оправия в тоя свински град...
Созополии в това сте ненадминати - да говорите! Като стане време за действия ви няма никакви. Цялата работа ви е такава.
2 години и два месеца за нещо което отнема максимум 2 седмици ???