Пекин: "Гласът на Америка" и "Радио Свобона Азия" са фабрика за лъжи
Медията има пословична репутация, каза говорител
Китайското министерство на външните работи заяви, че американските обществени радиостанции "Радио Свободна Азия" и "Гласът на Америка", чието бъдеще бе поставено под въпрос от администрацията на Тръмп, са "печално известни" с негативното си отразяване на Китай, съобщава Франс прес.
"Мисля, че за никого не е тайна, че някои от споменатите от вас американски медии, имат пословично лоша репутация по отношение на отразяването на новините от Китай", заяви говорителка на китайското външно министерство в отговор на въпрос от журналисти по време на редовната пресконференция на министерството.
Преди дни администрацията на Тръмп уволни служителите на "Гласът на Америка", Радио "Свободна Азия" и други финансирани от САЩ медии, с което предизвика гнева на защитниците на свободата на печата, припомня АФП.
Изданието "Глобъл таймс", подкрепяно от китайската държава, отиде още по-далеч в критиките си, като в редакционна статия определи "Гласът на Америка" като "фабрика за лъжи". "Така нареченият фар на свободата, "Гласът на Америка", сега е изхвърлен от собственото си правителство като мръсен стар парцал", се казва в статията.
Пекин често критикува работата на западните медии като "пристрастна".
Основните теми, които Радио "Свободна Азия" отразява, са предполагаемите нарушения на човешките права от страна на Китай срещу етническите малцинства в уйгурския автономен регион и Тибет, както и репресиите срещу продемократични активисти в Хонконг. Радиостанцията излъчва програми на голяма част от езиците, които се говорят в Китай - тибетски, уйгурски и кантонски, както и мандарин.
През 2020 г. Пекин разпореди на редица американски медии, включително "Гласът на Америка", да предадат в писмен вид информация за персонала, финансите, дейностите и недвижимото си имущество в Китай. Декретът бе част от медийния спор между Вашингтон и Пекин, в резултат на който десетки журналисти, работещи за американски медии, бяха експулсирани от Китай. / БТА
Трагедия на Коледа: Две жени загинаха при пожари в домовете си
Измами при смяна на левове с евро: Какво трябва да знаете
Журналист прострелян пред дома си почина в болница
ЦСКА преотстъпва Иван Тасев и Георги Чорбаджийски - интерес от Берое, Ботев Враца и Пирин
Трагедия в Русия: Кола пропадна под леда на река Лена, има загинали
Стефановден и ангелското число 27: Ден на знаци, които променят живота на четири зодии
Преяждането по празниците натоварва черния дроб и мозъка и може да доведе до болница
Ад на магистрала в Япония: Жена загина, над 50 коли в сблъсък и пламъци
Зимни условия и временни забрани: Актуална пътна обстановка в страната
Стефановден - последният голям празник за годината
Хороскоп за 27 декември: Вълшебен ден за Рибите, интуицията им е верен компас
Коледното чудо на Западния фронт: Как „Тиха нощ, свята нощ“ обедини враговете през 1914 г.
