×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Официален край на бойкота на хипермаркетите: Промоции и политически игри го направиха безсмислен


Официален край на бойкота на хипермаркетите: Промоции и политически игри го направиха безсмислен
Мениджмънта на големите вериги пускаше намаления на тоалетна хартия, пастет, алкохол и тигани...
18 Март 2025, Вторник, 12:15 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимки: Димитър КИРЯКОВ

Мая Манолова се опита да яхне демонстрацията, с което опорочи иначе добрата идея 

След няколко безуспешни опита, инициативата за бойкот на големите търговски вериги, която се провеждаше всеки четвъртък от края на януари, тотално катастрофира. Организаторите обявиха прекратяването ѝ, след като се оказа, че протестите не само не постигат желания ефект, но дори водят до обратен резултат.

Една от основните причини за провала беше, че мениджърите на големите търговски вериги надхитриха организаторите. В дните на бойкотите магазините обявяваха атрактивни промоции на популярни стоки като тоалетна хартия, банани, алкохол, тигани, пастет, а дори и гайковерти, което привличаше още повече клиенти. В резултат на това, вместо спад в оборота, някои от веригите регистрираха дори по-високи приходи от обичайното.

Другият голям проблем на инициативата беше, че зад нея прозираха политически интереси. Един от ключовите организатори бе бившият депутат Мая Маналова, която междувременно кандидатства за поста държавен омбудсман. Това подхрани съмненията, че бойкотът не е толкова гражданска, колкото политическа кампания.

Тайните на големите търговски вериги: Кой наистина плаща цената и защо бойкотите са безсмислени

Прекратяването на бойкота съвпада с представянето на нов законопроект от Министерството на земеделието и храните. Той предвижда регулирането на 22 хранителни продукта в магазините, като поне 50% от тях трябва да бъдат български. Освен това се въвеждат тавани за търговските надценки – до 20% за българските стоки и до 10% за вносните.

Законът също така гарантира, че фермерите няма да продават продукцията си под себестойност, а всички участници във веригата на доставки ще имат ясни граници на надценките. Така, след неуспешната кампания, организаторите се оттеглят, а потребителите продължават да пазаруват както обикновено, привлечени от промоции и новите регулации на пазара.

Вижте още по темата:

Какъв бойкот на хипермаркетите? Тоалетната хартия е с 50 % намаление

Бойкот ли? Ръст от 2 милиона лева на оборотите на големите вериги по време на третата протестна акция

Евтин алкохол и пастет напълниха магазините в Деня на бойкота към търговските вериги в Бургас

 


В категории: Бизнес


Иван КОЛЕВ Автор
Иван КОЛЕВ
15
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Торта с плодове и крем: лесна рецепта Торта с плодове и крем: лесна рецепта 30/05/2026, Събота 21:40 0
Тервел ИЛИЕВ Силни и слаби страни на всички зодии Силни и слаби страни на всички зодии 30/05/2026, Събота 21:10 0
Тервел ИЛИЕВ Левски готви трансферна бомба Левски готви трансферна бомба 30/05/2026, Събота 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Развръзката в Джирото дойде Развръзката в Джирото дойде 30/05/2026, Събота 20:40 0
Тервел ИЛИЕВ Голям пожар край Стара Загора Голям пожар край Стара Загора 30/05/2026, Събота 19:59 0
Флагман.БГ АПИ има ново ръководство АПИ има ново ръководство 30/05/2026, Събота 19:20 0
Тервел ИЛИЕВ Кои зодии са най-съвместими в любовта Кои зодии са най-съвместими в любовта 30/05/2026, Събота 18:40 0
Тервел ИЛИЕВ Гърми сексистки скандал на Ролан Гарос Гърми сексистки скандал на Ролан Гарос 30/05/2026, Събота 18:30 0
15
Коментара по темата
15.
wrfrw
19.03.2025 01:00:40
0
1
Бай Ганя преди ядеше евтини боклуци, сега ще яде скъпи боклуци.
Отидете в която и да е верига и вземете пакетирано сирене на която и да е марка и прочетете на етикета отзад какво пише ....над 40% сухо вещество. А за сиренето на витрината на буци е още по-зле, то е боклук на боклука.
14.
Бай Иван
18.03.2025 20:54:12
0
1
Щом са свалили цената на каквото и да било, значи е имало ефект.
13.
така не разбрахме какво искат
18.03.2025 19:16:38
0
4
Аз имах баба в Делиормана и пенсията и беше 36лв, после май стана малко над 50лв (края на 80те). Майка ми тогава вземаше 180-200лв и се смяташе че бива. Тогава белият хляб беше 36ст, а типовия 26, само че бяха по-големи от сега, да кажем 750-800гр. Сирене-2,60лв/кг,овче 3,60, и т.н, обаче един кинескопен ТВ беше почти 1000лв, т.е отчайващо скъп. Не мога да разбера защо масово реват от цени, след като най-простата аритметика показва, че не сме мръднали много-много, но сега всички са по задоволени продуктово, а и по всяко време има несезонни плодове и зеленчуци. Каквито и протести да се правят всеки може да сметне че сегашните цени са подобни, спрямо доходите на работещите за заплата. Просто сега е пълно с изкушения и затова на много не им стигат месечните пари. А и много се отвори ножицата между квалифициран и силно търсен труд и нещо по така леко и без особени умения. Аз примерно не разбирам хората със заплата 1000-1200лв, защо си купуват флагмански телефон, какъвто би си купил арабски шейх и влизат в дълг към бързи кредити, защото банката не им дала, или купил кола от магазина на лизинг, а не може да си плати смяна на ремъци и ролки и я мъкне по гаражи
12.
Никой не е по-голям
18.03.2025 19:02:38
0
0
От тоалетната хартия!
11.
Е да го наречем
18.03.2025 16:41:22
0
0
Черен четвъртък.Големите цени доказват големите разходи на заведенията за обществено хранене и хотели,на туризма.България да закрие министерството на туризма/това е слугински бизнес/,отровиха с хлор всичко,без басейни.
10.
фен на бТВ
18.03.2025 14:46:17
0
6
вчера в Турция прах за пране Персил 7кг беше 12лв.
9.
W
18.03.2025 14:34:35
0
17
Аз пък бойкотирам малките квартални магазинчета . Уж съседи , наши хора местни пък ни играят с адските цени . Бойкота трябва да е масово , ресторанти магазини таксита сичко
8.
Axa
18.03.2025 14:21:54
0
6
Никой не е пускал винтовертите заради бойкота. В лидъла промоциите започват в понеделник и четвъртък. В Била започват в четвъртък. Бойкота и той в четвъртък. Смотания бугарин не е съобразил това!
7.
Мая се провали, а бойкота успя, макар и временно
18.03.2025 13:15:57
4
8
Мая воюваше с хипирмаркетите, за да мине цялата търговия отново изцяло под контрола на обръчите от фирми. Щото хипермакетите заобикалят обръчите, народа пазари от там, а обръчите, зад които стоят родните политици губят.

А протестът всъщност беше изключително успешен. В четвъртъците народа пазареше оттам, дето продават най-евтино. А народа се бореше не с хиперкетите, а с високите цени. Тъй че спекулантите изгоряха - който не намали, нищо не продаде.
Ако се беше провалил бойкота на високите цени, а не опита на Мая да върне всичко под контрола на обръчите от фирми като се прогонят хипермаркетите никой нямаше да отменя бойкота.
6.
То
18.03.2025 12:58:28
3
25
То пък една промоция! Само мамят с промоцията. Миналият четвъртък бях забравил, че е ден на бойкот и си взех една бира, чипс и сладкиш. Беше на промоция от лЕдъл. Карат ме там да маркирам с телефона на касата уж, че с намаление ще бъде. Вкъщи гледам бирата ми от 0,69 на табелата на щанда на касовият бон 0,99. Чипс от 1,47 на касовият бон 2,59 и сладкиш от 0,83 на табелата на 1,19 на касовият и без никакви минуси за приспадане, а натряскани реалните им цени на касовият бон. Събирам цените на касовият бон и виждам, че сумата, която съм дал е за стока без намаление. Едно е на табелата, друго е на касата и то с маркирано приложение на телефон на самата каса! И после гледаш вечерта веригите отчели 2 милиона печалба. Те натряскали промоции на щандовете а на касата маркират продукта с реалната цена! Така се прави печалба 2 милиона плюс!!!
5.
Ханко Брат
18.03.2025 12:55:20
6
18
... На промоция-течен перилен препарат Первол в Кауфланд в момента е 27 лева. Същия в момента в Турция от където идва е 9 лева!))) В този размисъл мога да спомена и това, че двама човека дето са работили в Бг заедно, единия тук взима 600 лева, другия дето е емигрирал в Турция и дето пенсията му се изплаща от България-взима 1200 лева!)))
4.
Хаха
18.03.2025 12:52:20
1
14
Както се очакваше, мениджърите надхитриха недотам интелигентния български народ.
3.
Тройо Тролев
18.03.2025 12:48:55
7
8
така е , няма нужда от бойкоти, когато народа е доволен от цените и от качествтото на това което му предлагат! И всичко това ,благодарение на неспирната работа на нашите политици в полза на любимия народ!!!
2.
Жокей
18.03.2025 12:48:00
9
7
Големите търговски вериги са добри за големите градове. В нашия квартал имаме три такива на три вериги и са винаги пълни. За селата си направете социалистически кооперативи и си продавайте селските стоки , кой ви пречи ?
1.
XX
18.03.2025 12:20:41
7
26
Мая Манолова си начеса дъртия дундаракис и миряса.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Кафе, душ и разходка не помагат за изтрезняване, при жените е по-тежко Кафе, душ и разходка не помагат за изтрезняване, при жените е по-тежко Черният дроб на възрастен елиминира около 0,1-0,15 ppm на час - и това не може да се ускори от кафе, студен душ или разходка, обяснява специалист по зависимости   АПИ има ново ръководство АПИ има ново ръководство Александър Тодоров е новият председател на УС Петьо Еврото вече има достъп до всяко съдебно е-дело като адвокат Петьо Еврото вече има достъп до всяко съдебно е-дело като адвокат Електронният подпис ще отваря на адвокатите възможността да четат всичко в Единния портал за електронно правосъдие Два тира се размазаха на ключовия път Мездра-Ботевград Два тира се размазаха на ключовия път Мездра-Ботевград Шофьор е в болница, движението край Скравена е напълно блокирано Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Новият пакт на ЕС предвижда: обгрижване на нахлулите през Турция, получаване на араби и африканци на квотен принцип или заплащане на солени глоби Голям пожар край комплекс "Райска градина" в Свети Влас Голям пожар край комплекс "Райска градина" в Свети Влас На място вече са изпратени пожарникарски екипи  Милионерът Ваньо Алексиев праща Валерия на Женския пазар да купува по-евтино Милионерът Ваньо Алексиев праща Валерия на Женския пазар да купува по-евтино Валерия разказа, че е успяла да напълни няколко торби с плодове, зеленчуци и варива само за 20 евро Антон Кутев категоричен: Предстои икономическа криза у нас, която трябва да се удържи Антон Кутев категоричен: Предстои икономическа криза у нас, която трябва да се удържи Свръхдефицитът не е изненада, а резултат от години необосновано увеличаване на разходите Завръща се легенда на Бургас: радио „Гларус“ Завръща се легенда на Бургас: радио „Гларус“ Събитието срещна новия екип и първия – от зората му Сезонните алергии стават все по-дълги и интензивни заради климатичните промени и по-топлите зими Сезонните алергии стават все по-дълги и интензивни заради климатичните промени и по-топлите зими Лекарите предупреждават за сериозни рискове при самолечение с билкови продукти и съветват за навременна консултация със специалист
Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Колко мигранти е длъжна да приема България от юни? Новият пакт на ЕС предвижда: обгрижване на нахлулите през Турция, получаване на араби и африканци на квотен принцип или заплащане на солени глоби Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Владимир Путин иска вечен живот, дал е $ 26 милиарда за експерименти Руският президент не иска да умира Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Сделката с Иран: петте основни проблема, пред които е изправен Тръмп Администрацията на Тръмп обсъжда временно спиране на огъня, но ключови въпроси около ядрената програма, санкциите и корабоплаването остават нерешени Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Жилищната криза в Гърция се задълбочава заради рекордните наеми и недостига на достъпни имоти Високите разходи за подслон поглъщат огромна част от доходите на домакинствата и спират младите хора да създават семейства Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Опасна треска след ухапване от кърлежи предизвика смъртни случаи в съседна Турция Климатичните промени и зачестилите валежи активизираха разпространението на Кримска-Конго хеморагична треска в региона Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи Новите законови промени дават право на местните общини да забраняват нощната търговия с алкохолни напитки в магазините Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Местният парламент даде мощен символен знак, че градът е готов за най-мащабния музикален форум Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Лоша прогноза за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Според предвижданията, водените от Хулио Веласкес „сини“ ще си осигурят място в основната схема на третия по сила турнир на УЕФА Лигата на конференциите Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Корпусът на гвардейците на ислямската революция обяви, че нова директна война със САЩ е малко вероятна поради „слабостта на врага“ Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Премиерът очаква френски влакове до август, говори за модернизация на армията ни и за нови позиции за бившата съветска република
Атанас Пеканов, вицепремиер Атанас Пеканов, вицепремиер Хората трябва да се откажат от скъпите неща Виц на деня Виц на деня Двама се карат:
- Ти знаеш ли кой е баща ми, бе?
- Не. А ти знаеш ли?
Виц на деня Виц на деня Как действа алкохола при мъжете и жените:
Той - пие едно, две, три и забравя...
Тя - пие едно, две, три, че като си спомни..
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За да съм здрав и да не се разболявам приемам витамин "ЦЕ." - мезенЦЕ, винЦЕ, кюфтенЦЕ, прасенЦЕ!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори