×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Назначиха Красимир Якимов за зам.-министър на икономиката, инвестициите и индустрията
  • Украйна е готова за среща между Зеленски и Путин
  • Транспортна стачка парализира Белгия
  • Пускат сайт да следим цените на едро и при търговците
  • Очакват поскъпване на имотите до 10%
  • Русия разширява флота от ядрени бомбардировачи Ту-160М до десет самолета
  • Украйна кани Европа да посредничи пред Русия за мораториум върху ударите по летища
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Учен от БАН: Точно в 6 часа навръх Гергьовден ще има пик на...


16 Март 2025, Неделя, 21:39 ч.
Автор: Флагман.БГ

Звезден дъжд ще се сипе за празника, обяснява физикът Пенчо Маркишки

Звезден дъжд ще се сипе за Гергьовден, а през топлите августовски нощи ще станем свидетели на космическа целувка между Юпитер и Венера. Тогава ни очаква и най-зрелищният звездопад за годината - Персеидите. През есента пък ще може да наблюдаваме две суперлуни и как месецът изчезва от небето. 

Най-атрактивните астрономически събития описва физикът Пенчо Маркишки в своя „Гид на любителя астроном“. Той работи в Института по астрономия с НАО при БАН и в катедра „Астрономия” на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Изданието съдържа информация за предстоящи през тази година явления и събития, както и условията за тяхното наблюдение от България.

Метеори 

Метеорният поток Ета-Аквариди е активен до 28 май, но неговият максимум ще бъде точно в деня на храбростта. Тази година пикът му ще е около 06 ч. българско време. От нашите географски ширини могат да се видят около 15-30 бързи метеора.

На същата дата Луната ще залезе в 03,38 ч. за София с 64% осветен диск и след това няма да затруднява наблюденията. Слънцето ще изгрее в 06,15 ч. за София, поради което наблюдения ще могат да се провеждат до около 05,00 ч. Потокът се поражда от метеорни роеве, отделящи се в пространството от Халеевата комета.

През август ни очаква най-зрелищният звездопад за годината. Максимумът на Персеидите ще бъде от около 23 ч. на 12 август до 02 ч. на 13 август. През същата нощ обаче Луната ще изгрее в 22,05 ч. с 86% осветен диск и ще пречи на наблюденията до сутринта.

Персеиди е интензивен поток с около 90-100 бързи метеора на час при своя максимум. Поради това, че той е активен в удобно за наблюдение време – в още топлите летни нощи, много любопитни хора от Северното полукълбо на Земята проявяват интерес към него, пише астрофизикът.

Целувката между Юпитер и Венера също може да наблюдаваме през август. На 12 август сутринта преди зазоряване над източния хоризонт видимо близки ще бъдат Юпитер и Венера. Явлението ще се наблюдава удобно, а двете планети ще привличат погледа с високата си яркост.

„Някога старите българи наричали Юпитер и Венера съответно Янкул и Янинка – брат и сестра, като вярвали, че понякога те се срещат на небето. Точно такава тяхна среща предстои да видим през август", разказа Пенчо Маркишки, цитиран от БТА. Целувката между Венера и Юпитер ще може удобно да наблюдаваме преди изгрева на слънцето в 5,30 за София.

Есен

Луната пък ще „изчезне“ през септември. Тогава ще е едно от общо четирите затъмнения през тази година. Две от тях ще бъдат пълни лунни. Останалите две ще са частични слънчеви, които обаче няма да бъдат видими от България.

Най-интересното явление за нас ще бъде пълното лунно затъмнение на 7 септември вечерта, по-голямата част от което ще можем да проследим след изгрева на Луната. Началото на явлението ще бъде видимо от западната част на Тихия океан и Източна Азия. Цялото затъмнение ще може да се проследи от Централна и Западна Азия, Австралия, Индийския океан, Източна Африка и Антарктика.

Краят на затъмнението ще се вижда от Западна Европа и Атлантика. От България ще може да наблюдаваме по-голямата част от затъмнението – след изгрева на Луната в 19,47 ч. за София. По време на явлението Луната ще бъде в североизточната част на съзвездието Водолей – до границата му с Риби, а Слънцето – в южната част на Лъв.

Две суперлуни ще наблюдаваме в края на годината -  първата ще е в нощта на 5 срещу 6 ноември, а втората - на 4 срещу 5 декември. Супер Луна имаме при близки във времето пълнолуние (или новолуние) и перигей, т.е., когато Луната се приближава най-много до Земята, обикаляйки я по своята елиптична орбита. При суперлуни Луната е с яркост близо 16% по-висока от средната, но тъй като няма с какво да сравним тази повишена яркост, не можем да оценим разликата визуално, обяснява специалистът.

Със силата на атомна бомба: Астероид с 2% шанс да блъсне Земята

Учените следят изкъсо астероид, който има малък риск да се сблъска със Земята. Европейската космическа агенция заяви, че има почти 99% вероятност той да премине безопасно покрай Земята на 22 декември 2032 г., но евентуален удар „все още не може да бъде напълно изключен“.

Вероятността небесното тяло, наречено 2024 YR4, да се сблъска със Земята на 22 декември 2032 г., понастоящем се оценява на 1,3%, пише Би Би Си. „Няма нужда от тревога. Работата с подобни събития в исторически план показват, че те обикновено изчезват, когато изчисленията се прецизират“, каза д-р Робърт Маси от Кралското астрономическо дружество.

YR4 е открит в края на миналата година. Астрономите изчислиха, че диаметърът му е между 40 и 90 м. Това би имало силата на ядрена бомба, ако удари Земята, и би причинило сериозни щети, ако ударът е в населен район. Много по-вероятно е YR4 да падне в океана, отбелязват учените. 

Космическите очи на България с нов телескоп 

Нов телескоп за нощно наблюдение ще бъде доставен на обсерваторията в Рожен. Там ще бъде изграден и нов радиотелескоп, който е първи по рода си в страната и ще даде не само по-големи и по-добри възможности за нови съвместни международни проекти, отбеляза пред БТА директорът на Националната астрономическа обсерватория „Рожен“ доц. д-р Никола Петров. Преди дни обсерваторията отпразнува 44 години от своето създаване.

„За годините на съществуване най-ценното, което е постигнато, е, че България успя да изгради колектив, специалисти в областта на астрономията. Да изгради своето име наравно с колегите си по света и най-вече - успяхме да се съхраним“, допълни Петров.


В категории: Животът


1
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Жена роди близнаци от двама различни мъже Жена роди близнаци от двама различни мъже 12/05/2026, Вторник 10:21 0
Тервел ИЛИЕВ Изключително важна поличба за 12 май Изключително важна поличба за 12 май 12/05/2026, Вторник 07:27 0
Тервел ИЛИЕВ Жълт код за всички общини на морето Жълт код за всички общини на морето 12/05/2026, Вторник 07:12 0
1
Коментара по темата
1.
Серящ
16.03.2025 23:04:00
1
0
Ще серем зверски!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Транспортният министър разпореди незабавна проверка след тежката катастрофа на АМ „Хемус“ Транспортният министър разпореди незабавна проверка след тежката катастрофа на АМ „Хемус“ Първоначалните данни показват, че и двамата водачи са правоспособни и притежават валидни карти за квалификация  Наско Сираков взима 6 млн. евро за акциите на Левски? Наско Сираков взима 6 млн. евро за акциите на Левски? Наско беше притежател на акциите и в случая за него няма процент, а всичките пари, твърдят източници  Жълт код за всички общини на морето Жълт код за всички общини на морето Само за Западна България от НИМХ не излизат с предупреждение Дневен хороскоп за 12 май 2026: Късметът се усмихва на Овена Дневен хороскоп за 12 май 2026: Късметът се усмихва на Овена Любовни разговори, финансови решения и нови възможности очакват зодиите Без таван на цените ще борим скъпотията, левът остава на етикетите още една година Без таван на цените ще борим скъпотията, левът остава на етикетите още една година Търговците ще имат свобода и да си вдигат надценката  Градушка помля посевите в Плевенско, удари и Кърджали, тъмни облаци надвисват и над Ямбол Градушка помля посевите в Плевенско, удари и Кърджали, тъмни облаци надвисват и над Ямбол  На места валежите са интензивни Оставиха в ареста „мозъка“ на фишинг бандата, източвала банкови сметки, но измамените се увеличават Оставиха в ареста „мозъка“ на фишинг бандата, източвала банкови сметки, но измамените се увеличават Съобщенията продължават да се изпращат на хора по телефона, а от ГДБОП обясниха, че причините за това може да са свързани или с незадържани други бандити, или се дължат на алгоритъма на програмата Зоват д-р Мартин Кръстев да напусне Общинския съвет на Бургас, след като "скъса" с Промяната Зоват д-р Мартин Кръстев да напусне Общинския съвет на Бургас, след като "скъса" с Промяната Стана ясно защо той напусна партията, оставката му ще е само началото на поредица от публични раздели  Скандал със заместник-министър: Оценявала ли е проекти за 1,5 млн. евро в полза на съпруга си? Скандал със заместник-министър: Оценявала ли е проекти за 1,5 млн. евро в полза на съпруга си? Проверяват я за конфликт на интереси Прокурори обсъдиха вредите от наркотиците и наказателната отговорност с ученици в Айтос Прокурори обсъдиха вредите от наркотиците и наказателната отговорност с ученици в Айтос Дискусията между прокурори и ученици постави акцент върху рисковете от употребата на наркотични вещества и последствията за непълнолетните
Американска кметица се призна за агент на Китай Американска кметица се призна за агент на Китай Според разследването, тя работи в полза на Пекин, преди да получи управленския пост Вече трябва да се замислим не за цените на петрола, а за доставките, предупреди Светослав Бенчев Вече трябва да се замислим не за цените на петрола, а за доставките, предупреди Светослав Бенчев Освободени са и продължават да се освобождават резерви. Даже тази сутрин чух, че президентът Тръмп освободил допълнително американски резерви, за да контролира цената, но докато Ормузкият проток остава затворен, наистина ситуацията остава доста тревожна, казва експерт Испания, Ирландия и Словения обявиха бойкот, няма да излъчват Евровизия Испания, Ирландия и Словения обявиха бойкот, няма да излъчват Евровизия Юбилейното 70 издание на конкурса ще се проведе във Виена Унгария въвежда еврото, ето кога Унгария въвежда еврото, ето кога Изпълнението на изискванията за приемане на еврото ще бъде сериозно предизвикателство за новото правителство Задава се двойно увеличение на лихвите през тази година Задава се двойно увеличение на лихвите през тази година Πpичинaтa зa пpoмянaтa e влoшeнaтa инфлaциoннa ĸapтинa Евакуират по въздух още пътници от кораба, засегнат от хантавирус Евакуират по въздух още пътници от кораба, засегнат от хантавирус По данни на Световната здравна организация 8 души на борда са се разболели, като трима от тях са починали ЕС отхвърля Шрьодер като посредник с Москва за войната ЕС отхвърля Шрьодер като посредник с Москва за войната Путин иска това, защото бившият канцлер е бил лобист за руски държавни компании, смята Кая Калас Санторини ограничава достъпа на туристи Санторини ограничава достъпа на туристи Допускат се до 8000 души да посещават острова ежедневно от круизните кораби 45 години без Боб Марли: Легендата, която превърна регето в глас на свободата 45 години без Боб Марли: Легендата, която превърна регето в глас на свободата Вижте любопитни факти от биографията на музиканта Самолет на Turkish Airlines се запали на летище в Непал Самолет на Turkish Airlines се запали на летище в Непал Пътниците са в безопасност, на борда е имало 277 пътници
Емил ДЕЧЕВ, бивш вътрешен министър към бТВ Емил ДЕЧЕВ, бивш вътрешен министър към бТВ Не гостувах при вас досега заради някой ваш директор, спестихте някои неща за една прокурорка Виц на деня Виц на деня Жена купува пет петела и една кокошка.
Продавачката:
- Госпожо, обратно трябва да е.
- Нищо! Нека и потръгне поне на нея!
Виц на деня Виц на деня - Абе, вие политиците защо считате обикновените хора за идиоти?
- Защото са гласували за нас!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Грозната жена е като стар Golf. Хем върши работа, хем не ти го пипат.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори