Посякоха втори кандидат за президент на Румъния
Забраната на кандидатурата на Диана Шошоака „представлява допълнителен удар върху румънската демокрация
Румънското избирателно бюро изключи в събота втори крайнодесен кандидат от президентските избори на 4 май, пише БЛИЦ.
По-рано през март бюрото забрани участие на независимия кандидат Калин Джорджеску, който според социологическите проучвания би могъл да спечели повторените избори с около 40% от гласовете.
Яростният критик на ЕС и НАТО стана известен миналия ноември, когато неочаквано оглави първия тур на президентските избори, преди Конституционният съд да анулира изборите след твърдения за руска намеса и "мащабна" реклама в социалните медии в негова полза.
В събота бюрото излезе със изявление, че е взело „решението да отхвърли кандидатурата на Диана Шошоака“. Конституционният съд вече беше забранил на Шошоака, 49-годишна евродепутатка, известна с проруските си възгледи, да се кандидатира миналия ноември.
След като комисията я отстрани от надпреварата, Шошоака написа във Фейсбук, че "аз съм доказателство, че не живеем в демокрация".
В четвъртък тя надяна боксови ръкавици, докато подаваше кандидатурата си, обявявайки, че е готова „да се бори отново със системата“, докато се надява да „направи Европа и Румъния отново велики“ съгласно мотото на Тръмп.
Тя е обвинявана в разпространение на прокремълска пропаганда и антисемитски възгледи. Известна с това, че се противопоставяше на ковид мерките по време на пандемията, тя беше изгонена от залата на Европейския парламент в Страсбург през юли 2024 г. след шумно прекъсване на дебатите.
Нейната малка партия S.O.S. Румъния спечели 24 места, след като си осигури около 7% от гласовете на парламентарните избори през декември.
Междувременно избирателната служба утвърди кандидатурата на лидера на партията Алианс за съюза на румънците (AUR) Джордже Симион, най-известната фигура на крайната десница след изключването на Джорджеску.
Според AUR забраната на кандидатурата на Шошоака „представлява допълнителен удар върху румънската демокрация и сериозно нарушение на основните права и свободи“.
Мощно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Четири зодии влизат в съдбоносен период
Сините вече спечелиха 9,6 млн. евро от УЕФА
Левски го направи! На прага е на Шампионска лига
Жените са „кифли“, а мъжете? Архивно видео показа колко се е променил Галин
Бабините локумки с мас, които се топят в устата: Вкусът, който помним от детството
Гръцката полиция издирва българин - шофирал в насрещното и опитал да блъсне патрулка
Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро
Слънчевото затъмнение на 12 август разтърсва Зодиака: Какво се променя за всеки знак
310 340 българи са на максимални осигуровки - вижте къде работят
Само във Флагман.бг! Избраха лидера на "Прогресивна България" за Бургас
Шоколадов чийзкейк без печене: Кремообразно изкушение за горещите летни дни
Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух

Като при нас, Шиши казва кой колко мандата да вземе.
Чиста и пълна демокрация.
Още много трябва да ни гонят румънците.