×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Мъск мести човечеството на Луната: Автономен град до 10 години
  • Григор Димитров ще играе на двойки с друг българин в Далас
  • Психиатър: Случаят "Петрохан" е разширено меланхолно самоубийство
  • В САЩ отказали медицински грижи на бебе, задържано от имиграционните
  • Бившият медиен магнат Джими Лай е осъден на 20 години в Хонконг
  • Владимир Зографски в ски скоковете ще представя България днес на Олимпиадата
  • Продължава разследването по случая „Петрохан”
  • Минимална пенсия дават на всеки втори
  • Междинните избори не „блокират“ Тръмп
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

България има амбицията да бъде балансиращата мощност на Балканите


13 Март 2025, Четвъртък, 16:00 ч.
Автор: Флагман, снимка: Флагман

В газовия сектор имаме амбицията да бъдем първата държава, която ще започне реални действия по изграждане на Вертикалния газов коридор, свързващ Гърция, България, Румъния, Молдова, Унгария и Украйна

Министърът на енергетиката Жечо Станков посрещна днес в министерството посланика на Япония в България Н.Пр. Хисаши Мичигами. В рамките на разговора енергийният министър представи основните цели на правителството за развитие на отрасъла.

В газовия сектор имаме амбицията да бъдем първата държава, която ще започне реални действия по изграждане на Вертикалния газов коридор, свързващ Гърция, България, Румъния, Молдова, Унгария и Украйна. Той ще ни позволи да пренасяме газ от юг към север, акцентира министър Станков. По неговите думи, изграждането на седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуй“ е стратегическият проект в областта на ядрената енергетика, който ще гарантира енергийната сигурност и независимост на страната.

Пред посланик Мичигами министър Станков подчерта, че България разполага с отлично развита електроенергийна и газова мрежа, както и връзки със съседните държави, което отрежда на страната ключова роля за осигуряване на енергийните нужди на региона. Енергийният министър запозна посланик Мичигами с важния проект за пренос на зелена енергия от Каспийския регион през България и Румъния до Унгария. Напредъкът по проекта бе обсъден по време на Десетата среща на министрите по Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелена енергия, състояла се неотдавна в Будапеща. Там България заяви своя интерес да се включи в инициативата.

Министърът на енергетиката отбеляза и активните усилия на правителството за балансиране на енергийната система - България планира да изгради три нови ПАВЕЦ, всяка с капацитет 1000 мегавата. „Тези съоръжения ще дадат възможност да осигурим на българските граждани евтина енергия от възобновяеми източници, което напълно се вписва в концепцията за развитие на конкурентоспособен отрасъл в интерес на потребителите. Амбицията ни е да се превърнем в балансиращата мощност на не само в нашата страна, но и на Балканите“, посочи министър Станков и отправи благодарност към японската страна за дългогодишното сътрудничество с Тошиба – корпорацията производител на оригиналното оборудване на ПАВЕЦ „Чаира“, която се ангажира и с ремонта на първия агрегат на централата.

В контекста на традиционно добрите взаимоотношения и темите от взаимен интерес страните заявиха готовност за задълбочаване на сътрудничеството в областта на възобновяемата и ядрената енергия, включително чрез засилване на обмена на опит и добри практики. С оглед стабилността, която осигурява редовно избраното правителство, посланик Мичигами предаде заявка за инвестиционен интерес на японския бизнес към България. В средата на тази година се очаква представители на японски компании да посетят страната, за да проучат бизнес климата и възможностите за инвестиции у нас.


В категории: Политика


Коментари
Флагман.БГ Дързък опит за измама с евро във Варна Дързък опит за измама с евро във Варна 09/02/2026, Понеделник 21:40 0
Тервел ИЛИЕВ Рекорд в "Арена Бургас" Рекорд в "Арена Бургас" 09/02/2026, Понеделник 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Ева Кикерезова се разплака заради ужаса "Петрохан" Ева Кикерезова се разплака заради ужаса "Петрохан" 09/02/2026, Понеделник 19:00 6
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
И майката на Николай Златков е убедена, че Калушев бил добър човек И майката на Николай Златков е убедена, че Калушев бил добър човек Според нея рейнджърите са ликвидирани, защото са станали са свидетели на нещо   Защо Валентин от Царево едва не закла с нож приятел (ВИДЕО) Защо Валентин от Царево едва не закла с нож приятел (ВИДЕО) Той пръв ме атакува, твърди 29-годишният строителен работник от морския град Добра новина за Черноморието: Язовир „Камчия“ над 47% пълен Добра новина за Черноморието: Язовир „Камчия“ над 47% пълен Басейнова дирекция отчита стабилна тенденция преди лятото 11-годишният Калоян изчезна в Шумен, полицията търси съдействие 11-годишният Калоян изчезна в Шумен, полицията търси съдействие Детето е в неизвестност от следобедните часове в района на Пети полк и училищата в квартала Бащата на 15-годишния Алекс за Калушев: Още му вярвам! Бащата на 15-годишния Алекс за Калушев: Още му вярвам! Не съм си променил мнението за Калушев изобщо, отговори той по Вайбър след вестта за смъртта им Слави Трифонов за бащата на застреляното дете в кемпера: Какво ще каже сега Слави Трифонов за бащата на застреляното дете в кемпера: Какво ще каже сега Той попита кой допусна НПО-тата до училищата и защо институциите мълчат Проговори мистериозният овчар, открил кемпера с телата на Ивайло Калушев и двете момчета Проговори мистериозният овчар, открил кемпера с телата на Ивайло Калушев и двете момчета Натиснах клаксона, но никой не излезе, разказа Николай Ангелов Натривки по ръцете на мъртвите ще разплетат мистерията с шесторното (само)убийство Натривки по ръцете на мъртвите ще разплетат мистерията с шесторното (само)убийство Не може всичко по случая да се разсекрети, тъй като е възможно да има информация, която да навреди на националната сигурност, заяви ген. Атанас Атанасов Майка разказва как, без да очаква, е изключена от живота на дъщеря си Майка разказва как, без да очаква, е изключена от живота на дъщеря си Историята на Лора Уелингтън е показателна за отчуждението между родители и пораснали деца, което вече не е изключение Мъж от Лом остава в ареста по обвинение в блудство с малолетни Мъж от Лом остава в ареста по обвинение в блудство с малолетни Окръжният съд в Монтана отмени по-леката мярка на Районния съд в Лом след протест на прокуратурата и нови доказателства
САЩ затягат хватката около ЕС: Фон дер Лайен бе обвинена в цензура и изборни фалшификации САЩ затягат хватката около ЕС: Фон дер Лайен бе обвинена в цензура и изборни фалшификации В Испания признаха съществуването на програма за заместването на коренните европейци с мигранти Бенямин Нетаняху ще посети САЩ за среща с Доналд Тръмп Бенямин Нетаняху ще посети САЩ за среща с Доналд Тръмп Във фокуса ще бъдат преговорите на Вашингтон с Иран и напрежението в Близкия изток Осем души паднаха от гондола и пострадаха при сблъсък с туристическо корабче Осем души паднаха от гондола и пострадаха при сблъсък с туристическо корабче Инцидентът е станал в Канале Гранде близо до моста Риалто по време на карнавала Медийният магнат Джими Лай е осъден на 20 години затвор Медийният магнат Джими Лай е осъден на 20 години затвор Делото срещу китайския критик слага край на най-голямото дело за националната сигурност в Хонконг Мъск отрича амбицията си за заселване на Марс и се насочва към Луната Мъск отрича амбицията си за заселване на Марс и се насочва към Луната Компанията му остава ангажирана и с идеята за изграждане на град на "червената планета" КФН алармира за измами с криптокомпании и фалшиви вписвания в Търговския регистър КФН алармира за измами с криптокомпании и фалшиви вписвания в Търговския регистър Регулаторът установи подправени документи и нерегламентирани промени в управлението на дружества с криптоактиви Македонски поп изпълнител беше отвлечен в Белград  Македонски поп изпълнител беше отвлечен в Белград  Популярната звезда  е била спасена  за часове след полицейска акция Гърция въвежда дигитална възрастова граница за достъп до социалните мрежи Гърция въвежда дигитална възрастова граница за достъп до социалните мрежи Родителите ще контролират онлайн присъствието на деца под 15 години чрез дигитален портфейл В този български град честваха рожден ден на дупка В този български град честваха рожден ден на дупка Вместо традиционните жалби, гражданите съставиха официален поздравителен адрес, в който иронично благодарят за „постоянството“ на местната власт До 15 години без социални мрежи? Чехия готви прецедент в ЕС До 15 години без социални мрежи? Чехия готви прецедент в ЕС Във видеообръщение Бабиш сподели, че е разговарял с експерти, според които социалните медии са „ужасно вредни за подрастващите“
Корнелия Нинова Корнелия Нинова Борисов, Пеевски и Радев се борят за концесията в БСП Виц на деня Виц на деня -Синът ми заля лаптопа с бира, има ли шанс да се оправи?
-Зависи колко си го бил.
Виц на деня Виц на деня - Пено, защо не сложиш едно плашило в двора си?
- Че защо ми е, нали съм там по цял ден.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Една жена може да я болят краката, ръцете, главата, ама устата никога!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори