×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Китай запушва теч за $1 трилион, съюзявайки се с наркокартелите зад гърба на САЩ
  • Обновена Експерт предупреди за проблеми за АЕЦ Козлодуй, ако Дунав продължава да спада
  • Атанас Пеканов с амбициозна задача - 95% изплащане на парите по ПВУ
  • Рок вечер на острова този петък – Остава и П.И.Ф се качват на една сцена
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Качеството на обучение и възпитанието в бургаското ОУ „Елин Пелин“ дават резултати, с които се гордеем


Качеството на обучение и възпитанието в бургаското ОУ „Елин Пелин“ дават резултати, с които се гордеем
Пепа Запрянова е сред най-популярните ни педагози, които дават знания, откриват таланти, изграждат личности
13 Март 2025, Четвъртък, 07:00 ч.
Автор: Светлозария КИДЕРОВА, снимки: Емел МАХМУД

Правят впечатление хигиената, тишината из коридорите, строгият пропускателен режим, липсата на телефони и изрядните униформи на учениците

Разговорът ни с директора на бургаското основно училище "Елин Пелин" г-жа Пепа Запрянова водим по повод течащата надпревара в два национални конкурса по рисуване и литературна творба. Подготвят се за 18 март в Младежкия международен център изложба и публично четене. Наш екип гостува на иновативното училище в ж.к. „Меден рудник“, за да видим на място как се постигат резултатите, за които говорят просветните дейци и родителите през последните години. Директорът, освен че оглавява огромен учителски екип и отговаря за над 1100 ученици, е и ръководител на народния хор „Трепетлика“ и детската фолклорна формация „Шарени гайтани“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие-Бургас.

– Г-жо Запрянова, каква е тайната на успеха на учениците от ОУ „Елин Пелин“, на популярността на това бургаско училище базирано в ж.к. „Меден рудник“?

– Комуникация между колегите, сплотеността на екипа, обратната връзка с родителите. Ние работим заедно, коментираме, търсим решения, учим се дори от грешките. Резултатите ни от националните външни оценявания са сред най-високите в града, което говори за качеството на образованието, което предлагаме. И това е критерият за успех.

ОУ "Елин Пелин" Бургас отбеляза „Световния ден против тормоза в училище” (СНИМКИ/ВОДЕО)

– В последните години ОУ „Елин Пелин“ се разрасна значително. Как се отразява огромният брой ученици на работата ви?

– Когато започнах като директор, училището имаше пет паралелки в първи клас. Втората година станаха седем, после осем. В момента сме стабилни с шест-седем паралелки в начален етап. В цялото училище обучаваме близо 1100 ученици – от първи до седми клас. Справяме се.

На ред и дисциплина лъха още от училищния двор, по коридорите, от класните стаи.

– Имате ли наблюдения къде продължават образованието си вашите възпитаници след основния курс?

– Повечето избират езиковите гимназии, Търговската гимназия, както и техническите училища, особено момчетата. Виждаме и нарастващ интерес към профилираните паралелки по изкуства, което ни радва, защото училището създаде традиции в тази посока.

– Вие самата сте свързана с изкуството. Как се съчетават управлението на училище, администрирането и творчеството?

– Лесно е, когато човек има организационен опит и знае как да разпределя времето си. Имам самочувствието да кажа, че познавам политиките в образованието и мога успешно да ги реализирам. Целият ми професионален път е свързан с организирането на образователни и културни инициативи, олимпиади, конкурси по изкуства.

Приказен концерт на Игнажден събра стотици под диригентската палка на Пепа Запрянова

– Училището ви привлича вниманието на обществените организации в региона. Имате съвместни инициативи с ротарианците, с Ордена на тамплиерите. Как постигате това ниво на комуникация, за да се възползвате от тяхното спонсорство и подкрепа?

– Това се дължи на добрата работа и отдадеността на преподавателите ни. Нашето училище е първото и единственото в областта, което преди 24 години създаде състезанието „Обичам те, българска реч“. То привлече вниманието към българския език и литература и отвори вратите за участия на нашите възпитаници в престижни състезания и конкурси. Например в момента подготвяме ученици от три випуска в националните конкурси за детска рисунка по тема „Рицарят в мен“ и за литературна творба „Рицарска постъпка". Запознати сме с всички изисквания и работим целенасочено, за да се представим достойно. Не само за наградите, но и за стипендиите, които най-талантливите ще получат, за да продължат да се развиват.

– Тук прави впечатление строгата дисциплина – не само хигиената навсякъде, тишината из коридорите, но и пропускателният режим. Няма ли недоволни?

– Най-важен е начинът, по който учителят работи в клас, за да има резултат. Въведени са и се спазват мерки според нормативната база – най-често се налага наказание забележка, по-тежки наказания не са били необходими. Въвели сме стриктен пропускателен режим и видеонаблюдение, което позволява да следим за сигурността. Всеки посетител, в т.ч. и родителите, попълва формуляр за посещение и е придружаван до мястото, за което получава достъп. Учителите имат график и дежурят по коридорите, за да се гарантира ред в междучасията. Униформите са въведени преди 15 години. Това е част от нашата идентичност и държим външият вид на нашите ученици да е пример за връстниците им. Навиците се придобиват и възпитават именно в тази възраст. Родителите знаят, че това е важна част от облика на училището като цяло и проявяват разбиране и съпричастност.

– Не чух да звънят телефони и не видях деца с телефони.

– Преди три години, след нелеки консултации с родителите, решихме, че децата няма да използват телефони в училище. Мобилните устройства се съхраняват в метален шкаф. Предават ги щом влязат в сградата и им се връщат след края на учебния ден. В началото имаше притеснени родители от това, че нямали продължително време контакт с детето си, но с времето сами се убедиха, че това е по-добре за концентрацията им в час, за почивката в междучасието, възпитаваме и необходимост от пряк контакт с реалността, правим по-лесно усвояването на новите знания.

Това училище си има и параклис в двора, за който се грижи учителският колектив.

– Как се представя вашето училище при националното външно оценяване?

– Винаги сме в топ-15 с резултатите по математика и български език. Това е важен показател за качеството на обучение, но всяка година има разлики заради спецификата на самите випуски. Въпреки това, ние постоянно работим, за да осигурим на учениците си най-добрия старт след седми клас.

– Освен академичните успехи, Вие самата сте известна с работата си в областта на фолклора. Разкажете ни как увличате почти цялото училище в песни и танци.

– Аз съм хоров диригент и смятам, че фолклорът е мощен инструмент за възпитание. Чрез него се изграждат ценности и децата осъзнават връзката си с българската култура. Завършила съм класическа музика, но по-късно открих богатството на фолклора и видях колко много дава той на младите хора.

– Изявите в Международния младежки център в този комплекс най-често се свързват с вашите инициативи. Как си партнирате с този голям институт за култура?

– Работим прекрасно с директора г-жа Мария Салабашева. Училището се включва активно в събитията там, защото базата е отлична, възможностите за изява са големи. Ръководството е отворено за всичките ни спектакли, които привличат и голяма публика.

– Вие сте от първите училища, които въведоха ранно чуждоезиково обучение. Какви езици изучават учениците ви?

– Преди шест години въведохме ранно чуждоезиково обучение и сме сред пионерите в този процес. Учениците ни изучават испански, френски, италиански, руски и английски. Имаме отлични преподаватели, а посолствата на Испания и Франция ни оказват голяма подкрепа с учебни материали.

– Получават ли учениците ви международни отличия?

– Олимпиади за малките ученици няма, но те получават сертификати според нивото си. Нашата цел е да ги подготвим да се състезават при по-високите стъпала на обучение, когато продължат в гимназиалния курс. Да не се притесняват, да са уверени в знанията си. Да имат самочувствие.

– Как виждате бъдещето на ОУ „Елин Пелин“?

– Ще продължим да развиваме училището ни като място, което дава не само знания, но и вдъхновение. Нашата цел е да предлагаме възможност за изява на всяко дете, защото талантите са различни в науките, изкуствата, в езиците. Бургас има нужда от иновативни училища, които не просто да обучават, а и да изграждат личности. С това се гордеем. Това е стремежът на колегите, затова и работим с всяко дете внимателно, индивидуално и с грижа навреме да открием потенциала му в определена област.


В категории: Просвета , Бургас


Светлозария КИДЕРОВА Автор
Светлозария КИДЕРОВА
България Всички новини
Кой ще стане лидер на Прогресивна България в Царево: Галин Гакев или Дико Диков Кой ще стане лидер на Прогресивна България в Царево: Галин Гакев или Дико Диков Избраният председател почти сигурно ще е кандидат-кметът на ПБ за морската община Румънците са най-доверчиви в ЕС, българите остават под средното ниво Румънците са най-доверчиви в ЕС, българите остават под средното ниво Евростат отчита 5,4 точки за България срещу 7,5 за северната ни съседка, но показателят не измерва доверието в държавните институции Боташ, АМ Черно море и 33% от Хан Тервел: Какво договори властта с Турция Боташ, АМ Черно море и 33% от Хан Тервел: Какво договори властта с Турция Бойко Борисов обвини кабинета, че тихомълком е допуснал турската държавна компания до перспективния блок, а опозицията поиска да бъде публикуван тайният протокол Какво е сила на духа? Питайте незрящия ултрамаратонец Виктор Асенов на Teen Boom Fest Какво е сила на духа? Питайте незрящия ултрамаратонец Виктор Асенов на Teen Boom Fest Човекът, който доказа, че няма невъзможни върхове, идва в Бургас. Бургаските музиканти отново се събраха за незабравима лятна вечер Бургаските музиканти отново се събраха за незабравима лятна вечер Над 100 творци и приятели празнуваха с песни и танци в Морската градина София влиза в битка с жегите с климатични убежища и нов градски план София влиза в битка с жегите с климатични убежища и нов градски план Столицата ще увеличава сенките, зеленината и водните елементи в най-силно нагряващите се райони Задържаха 20 незаконни мигранти в района на река Ропотамо Задържаха 20 незаконни мигранти в района на река Ропотамо Получена е оперативна информация за пътнически микробус, превозващ чужди граждани, преминали незаконно държавната граница с Турция ГДБОП разби фабрика за фентанил, Демерджиев: Цялата мощ на държавата е срещу наркотрафикантите (ВИДЕО) ГДБОП разби фабрика за фентанил, Демерджиев: Цялата мощ на държавата е срещу наркотрафикантите (ВИДЕО) Високотехнологичната лаборатория в София произвеждала между 6 и 10 кг от опасната дрога дневно Ура! 20 чисто нови влака тръгват по релсите от понеделник Ура! 20 чисто нови влака тръгват по релсите от понеделник Мотрисите Škoda ще заменят най-старите композиции в Западна България, а Siemens се насочват към северните линии Йотова води стремително към Дондуков 2, но балотажът може да размести партиите Йотова води стремително към Дондуков 2, но балотажът може да размести партиите Политолози виждат Андрей Гюров и Костадин Костадинов като възможни съперници, а ГЕРБ е изправен пред рискован избор
Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Във Вашингтон твърдят, че преговорите вече са започнали, но иранските власти признават единствено за контакти с Оман за Ормузкия проток Зеленски повери на Рустем Умеров преговорите за край на войната Зеленски повери на Рустем Умеров преговорите за край на войната Бившият военен министър ще оглави и украинското външно разузнаване, като поема дипломатически и отбранителни задачи Български талант подписа с "Валядолид" Български талант подписа с "Валядолид" 18-годишният вратар Стефан Михайлов напуска школата на "Национал" и продължава развитието си в Испания Дронове удариха турски кораб в Черно море, трима моряци са в тежко състояние Дронове удариха турски кораб в Черно море, трима моряци са в тежко състояние Плавателният съд се запалил край Новоросийск, а продължаващата опасност от нови атаки затруднила спасителната операция Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Чадърът не спира прегряването, а главоболието, гаденето и внезапната отпадналост могат да бъдат първите сигнали за опасно обезводняване Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие Месецът е най-хладният и валежен юли след 2019 г., но контрастите остават огромни - от едва 13% от нормата в Малко Търново до 371% край Варна Огнен ад край Спокейн: 60 000 души са евакуирани, 600 сгради изгоряха Огнен ад край Спокейн: 60 000 души са евакуирани, 600 сгради изгоряха Три неконтролирани пожара достигнаха жилищни квартали, оставиха хиляди без ток и принудиха властите да мобилизират Националната гвардия Една от най-малките държави в света официално си върна древното име Една от най-малките държави в света официално си върна древното име Науру вече е Република Наоеро, а промяната връща местното произношение, изместено през колониалната епоха Тази държава е най-доброто място за нов живот през 2026 г. Тази държава е най-доброто място за нов живот през 2026 г. Балтийската страна оглави глобална класация благодарение на банковата си система, бизнес средата и сигурността за семействата Руското разузнаване твърди, че ЕС няма да приеме Украйна, решенията на Брюксел показват друго Руското разузнаване твърди, че ЕС няма да приеме Украйна, решенията на Брюксел показват друго СВР не представи доказателства за предполагаемите вътрешни разговори, а през юни и юли бяха отворени два преговорни клъстера
Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Моето име се завъртя в какви ли не конфигурации, в какви ли не чудесии, но аз няма да се кандидатирам Виц на деня Виц на деня - Какъв е най-добрия начин да се харесам на жените?
- Пиши им любовни бележки върху стотачки.
Виц на деня Виц на деня - Бай Кольо, имаш ли гаечен ключ десятка?
- Имам, ама знаеш ли защо имам?
- Защо?
- Защото не го давам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Скъпа, исках да ти купя цветя, но цветарският магазин беше затворен, затова съм ти взел бирички
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори